Maradnak? A román védelmi miniszter szerint nem került szóba az amerikai katonák kivonása
Fotó: US Army/Facebook
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
2025. április 02., 10:402025. április 02., 10:40
A miniszter arról is beszélt, hogy nemrég tárgyalt amerikai tisztségviselőkkel a Romániában állomásozó amerikai katonák jövőjéről, és nem volt szó a csapatok „kivonásáról vagy átcsoportosításáról”.
Angel Tîlvăr a Pro TV által kedden sugárzott interjúban beszélt a jelenlegi nemzetközi helyzetről .
– mondta a védelmi miniszter.
Hozzátette, hogy a Trump-adminisztráció által jelzett ügyek némelyike „olyan dolog, amelyet Európa is magáénak vall, nevezetesen, hogy Európának jobban be kell kapcsolódnia a közös védelembe”.
– tette hozzá a védelmi miniszter.
Arra a kérdésre, hogy az európaiaknak fel kell-e készülniük arra, hogy Amerika leveszi a kezét Európáról, Angel Tîlvăr nemleges választ adott.
„Nem, nem, mert nyilvánvaló, hogy van egy mindenki által osztott komplementaritás Európa és Amerika között (...) Ebből a szempontból nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között, nyilvánvaló, hogy Európa nagyobb felelősséget fog vállalni a védelem terén, ahogy az is nyilvánvaló, hogy a transzatlanti együttműködés folytatódni fog” – vélekedett a tárcavezető.
A miniszter arról is beszélt, hogy már felvette a kapcsolatot az amerikai illetékesekkel, de nem szerepel a napirenden a Romániában állomásozó amerikai csapatok kivonása.
– szögezte le.
A miniszter szerint Románia folytatja a Mihail Kogălniceanu támaszpont bővítését, továbbra is részt vesz az F-35-ös repülőgépek beszerzési programjában, és megerősíti hadseregét, hogy elérje a 100 000 fős létszámot.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
szóljon hozzá!