Lefizetésnap. A korrupcióellenes ügyészség által közzétett fénykép a lefoglalt kenőpénzről
Fotó: DNA
Nem szűkölködött Dumitru Buzatu, a Vaslui megyei önkormányzat elnöke, akit pénteken este ért tetten az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA), miközben 1,25 millió lej kenőpénzt fogadott el.
2023. szeptember 24., 20:202023. szeptember 24., 20:20
2023. szeptember 24., 22:232023. szeptember 24., 22:23
Vagyonbevallása négy oldalas, ezen 14 ház és földterület, erdők, egy hajó, egy motorkerékpár és több tízezer euró található.
A filozófiát végzett Buzatu 30 éve tevékenykedik közalkalmazottként, és 2012 óta álla a legszegényebbként számon tartott megye élén.
Dumitru Buzatu négy mezőgazdasági földterület tulajdonosa (Vaslui és Suceava megyei községekben), amelyek összterülete több mint 100 hektár. A Vaslui Megyei Tanács vezetője ugyanezen településeken három belterületet is birtokol, ezek összterülete mintegy 2000 négyzetméter. Emellett közel 39 hektárnyi erdőterület is a nevén van. A földeket 2006-ban, 2008-ban és 2018-ban vásárolták meg.
Buzautnak van továbbá egy hajója, egy Lada személygépkocsija, egy Mercedes Benz márkájú autója és egy lakókocsija is.
Több mint egymillió lej kenőpénz átvétele közben tetten érték a nyomozó hatóságok Dumitru Buzatut, a Vaslui megyei önkormányzat szociáldemokrata elnökét.
Buzatu 2022-ben fiának, Tudornak ajándékozott egy mezőgazdasági földterületet, egy belterületet földet és egy házat, egyéb részletek megadása nélkül. A politikust az akkori miniszterelnök, Nicolae Ciucă a kormány főtitkárságának egyik kulcspozíciójába nevezte ki. Korábban a Dăncilă-kormányban is előtérbe került.
Buzatu több százezer lejt tart 2010 óta nyitott bankszámláin, és van egy valamivel több mint 200 000 lejes, 2021-ben felvett hitele is, amelynek törlesztése 2026-ban esedékes.
Buzatu 2012 óta irányítja Vaslui megyét, Románia legszegényebb megyéjét, előtte pedig
Buzatu a Vaslui Megyei Nyugdíjpénztártól is kap egy közel évi 96 ezer lej összegű nyugdíjat.
A Libertatea 2018-ban rámutatott, hogy
„Ezek a szocialista realizmus kifejeződései a művészetben” – indokolta Buzatu akkori döntését, miszerint nem távolítja el a kommunizmus jelképeit.
Őrizetbe vették szombat reggel a Vaslui Megyei Tanács elnökét az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Iaşi megyei területi irodájának ügyészei.
Emellett Liviu Dragnea pártelnöksége idején, 2017-ben, amikor országos tiltakozási hullámot váltott ki a büntetőjog korrupcióellenes szigorának enyhítése, Buzatu azt mondta magáról, hogy ő a PSD „tálib” szárnyához tartozik és az sem érdekli, ha százezer „gyökeret2 gyűjtenek össze valahonnan a PSD ellen tüntetni.
2020-ban Dumitru Buzatu a PSD végrehajtó bizottságának ülésén
– mindez pedig nilvánosságra is került, mivel elfelejtette kikapcsolni a mikrofont.
Szintén 2020-ban, a koronavírus járvány közepette Dumitru Buzatu dühkitörést kapott egy megyei tanácsi ülésen, miután egy PNL-s tanácsos rámutatott, hogy nem visel védőmaszkot. Buzatu azt válaszolta, hogy senki sem kényszerítheti őt a maszk használatára, bár volt erre vonatkozó rendelet, és a bírságok 500 és 2500 lej között mozogtak.
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
szóljon hozzá!