Fotó: Egészségügyi Minisztérium/Facebook
Élelmiszer-utalványokkal és lottóval pörgetné fel az oltási kampányt az egészségügyi minisztérium a koronavírus-járvány indiai eredetű, delta variánsa által okozott negyedik hullámát megelőzendő – derült ki kiszivárgott információk alapján.
2021. július 22., 22:102021. július 22., 22:10
2021. július 22., 22:192021. július 22., 22:19
A G4Media.ro portál értesülései szerint Ioana Mihăilă egészségügy-miniszter olyan tervezetet mutatott be a koalíciós pártok vezetőinek, amely a lakosság különböző kategóriái alapján jutalmazná az oltás felvételét.
A nyugdíjasok élelmiszer-utalványt kapnának, a gyermekes családok utazási csekket, a nagykorúak számára pedig pénznyereményes lottó révén tennék vonzóbbá az oltakozást.
Az egészségügyi dolgozók esetében maradna a már korábban megszellőztetett kötelező tesztelés, amelyet saját zsebből kellene állniuk. A koalíción belül ugyanakkor még nem született döntés a javaslatról.
Eközben Valeriu Gheorghiţă, az oltási kampány koordinátora csütörtökön arra figyelmeztetett: a járvány Romániában is terjed, főleg a fiatalok körében, és
Leszögezte: a beoltatlanokat veszélyezteti leginkább a most terjedő, indiai eredetű delta variáns.
Szerdán este Gheorghiţă arról beszélt: az oltások a delta variáns ellen is több mint 90 százalékos hatékonysággal védenek. „A kitettebb, idős személyek esetében kialakulhatnak tünetek, ritka esetben pedig a betegség súlyos formája is jelentkezhet, de a jelenlegi adatok a delta variáns esetében is azt mutatják, hogy az oltások több mint 90 százalékos hatékonysággal védenek a kórházi kezelést igénylő és a halálos kimenetelű megbetegedéstől, függetlenül attól, hogy milyen típusú vakcináról van szó” – hangsúlyozta a katonaorvos szerdán este az Antena 3 hírtelevízióban.
Azt is leszögezte:
Kifejtette, az antitestek számának csökkenése természetes jelenség, amellyel bármilyen oltás után találkozhatunk, ám ez nem jelenti a védettség csökkenését, mivel a laboratóriumi tesztek során a vírus tüskefehérje ellen kifejlődött antitestek jelenlétét vizsgálják, nem pedig azokét, amelyek a vírus semlegesítésében játszanak kiemelt szerepet.
Hozzátette: létezik a sejtszintű immunitás, és az immunmemória is, ami azt jelenti, hogy a vírussal való újabb találkozás után a szervezet nagyon rövid idő alatt elkezd antitesteket termelni.
Kevesebb új fertőzött
Az előző napi 102-höz képest csökkent a 24 óra alatt koronavírus-fertőzéssel diagnosztizáltak száma a csütörtöki adatok szerint: 11 666 PCR- és 13 075 antigéntesztből 78 lett pozitív, ami 0,31 százalékos arány. Az igazolt fertőzöttek száma ezzel 1 081 953, a gyógyultaké pedig 48 fővel 1 047 000-re nőtt. A kór szövődményeiben négyen hunytak el, mindannyian krónikus betegek voltak. Az elhalálozások száma ezzel 34 264. A kórházakban 253 fertőzöttet ápoltak, közülük 33-at intenzív osztályon.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!