Fotó: Rompres
2007. június 01., 00:002007. június 01., 00:00
A DNA csütörtökön kiadott közleményéből kiderül: Melinescu és Nãstase ellen a „Tamara nagynéni örökségeként” elhíresült ügyben emeltek vádat. A nyomozati anyag szerint 2000 novemberében Melinescu a Pénzmosást Megelőző Országos Hivatal tagjaként arról értesítette az akkor még képviselőként tevékenykedő Adrian Nãstasét, hogy a hivatal vizsgálódni kezdett amiatt, hogy a szociáldemokrata politikus feleségének, Dana Nãstasénak a bankszámlájára 400 ezer dollárt utalt át Tamara Cernasov. Mivel Adrian Nãstase nejének nagynénje nem jelezte a pénz forrását, így a pénzmosás elleni hivatal törvénytelenséget gyanítva vizsgálódni kezdett.
Melinescu tájékoztatta Nãstasét, hogy a pénzmosás elleni hivatal értesíteni készül az ügyészséget, így bűnvádi eljárás indulhat a politikus ellen. Ristea Priboi szociáldemokrata képviselő közvetítésével Melinescu felajánlotta Nãstasénak, hogy eltünteti a kompromittáló dossziét. A vád szerint a politikus elfogadta az ajánlatot, és miniszterelnökké való kinevezése után azonnal – 2000. december 8-án – a pénzmosás elleni hivatal elnökévé nevezte ki Melinescut. Adrian Cucut, a hivatal korábbi elnökét Adrian Nãstase kormányhatározattal menesztette tisztségéből. Ezt követően a Tamara Cernasov adományáról szóló dosszié eltűnt: a vád szerint Melinescu Priboinak adta át, azzal az utasítással, hogy a miniszterelnök tanácsosa juttassa el Adrian Nãstaséhoz. A vádiratból kiderül különben, hogy Adrian Nãstase felesége nem tudta igazolni a bankszámláján megjelent pénzösszeget, így nincsenek bizonyítékok arra, hogy a 400 ezer dollárért értékesített festmények és ékszerek valóban Tamara Cernasov tulajdonában voltak. A kormányfő feleségének 91 éves nagynénje akkor egyedül lakott egy bukaresti tömházlakásban. Az ügyben folynak a vizsgálatok Ristea Priboi ellen is, akit megvesztegetésben és kenőpénz elfogadásában való cinkossággal gyanúsítanak.
A vádemelés híre heves reakciót váltott ki a volt miniszterelnök részéről. Nãstase leszögezte: a DNA lépése elfogadhatatlan, mivel azt jelenti, hogy a kormányhatározat, amellyel Melinescut kinevezte, megvesztegetésnek minősül. „A DNA továbbra is politikai rendőrségként működik, a nyomozók pedig Traian Bãsescu iránti elkötelezettségük alapján intézkednek” – jelentette ki a volt kormányfő. Nãstase megjegyezte: Melinescut nem is ő nevezte ki, hanem Valeriu Stoica javasolta a tisztségbe, a kormány pedig elfogadta ezt. „Melinescut nem is ismertem személyesen, mielőtt a pénzmosás elleni hivatal elnöke lett volna” – tette hozzá Nãstase. Az eltűnt dossziéról a politikus megjegyezte: azt bármikor össze lehet állítani ismét, hiszen csupán a bank által közölt előzetes adatokat tartalmazta. „Valószínűleg valakinél megtalálható ez a dosszié, hiszen az Evenimentul zilei napilap az elmúlt hónapokban közölt belőle részleteket” – mondta Nãstase. A volt kormányfő szerint a DNA vádemelésének célja a rágalmazás, hiszen az ügyészeknek gyakorlatilag nem áll a rendelkezésükre semmilyen bizonyíték. A Nãstase-ügyben a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék bírái ítélkeznek majd.
F. B.
Évente egy vádemelés?
Egy másik korrupciógyanús ügyben Adrian Nãstase ellen tavaly novemberben emelt vádat az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály. A politikust akkor feleségével együtt vádolták az ügyészek kenőpénz elfogadásával, zsarolással és illetéktelen javak elfogadásával. A vád szerint e törvénytelenségek elkövetése révén 1,37 millió euróval lett gazdagabb a Nãstase házaspár. Bankszámláikat a vádemelés után zárolták. Ioan Pãun volt hongkongi főkonzul vallomása szerint Kínából mintegy 700 ezer euró értékben szállítottak be törvénytelenül háztartási cikkeket és építkezési anyagokat Nãstase ingatlanjainak berendezésére. Az ügyészek ugyanakkor azzal is vádolják a volt kormányfőt, hogy a 2004-es választási kampányban törvénytelenül szerzett finanszírozást a Szociáldemokrata Párt számára.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.