Éljen a király? Nagy a kockázata, hogy az újraválasztott elnök „uralkodóként” fog viselkedni
Fotó: Presidency.ro
A hosszúra nyúlt kampány és az elnökválasztás után a kérdés most az: mi várható, mire számíthatunk Klaus Johannis újabb ötéves mandátumától.
2019. november 25., 19:132019. november 25., 19:13
2019. november 26., 10:102019. november 26., 10:10
Illyés Gergely politológus lapunk megkeresésére arra emlékeztetett, hogy jövőre két választás következik. „Nagy kérdés, hogy Johannis aktívan részt vesz-e a kampányban a PNL odalán, vagy inkább egy visszafogottabb, keveset kommunikáló elnöki szerepkört vesz fel, amit már láthattunk tőle az első mandátuma elején. A PNL és az USR-PLUS közötti viták kiéleződése kapcsán érdekes lesz látni, hogy az elnök hogyan fog pozicionálódni: beleszól-e a napi politikába, vagy kivonja magát a pártpolitikai küzdelmekből” – fogalmazott a budapesti Nemzetpolitikai Kutatóintézet elemzője. Hozzátette,
A G4Media.ro portál főszerkesztője, Dan Tăpălagă szerint a románok tüntetőleg hátat fordítottak annak a pártnak, amely az utóbbi években felforgatta az országot, most viszont nagy a kockázata, hogy az újraválasztott elnök „uralkodóként” fog viselkedni, hiszen minden hatalom a kormány és a parlament is – az ölébe hullott. Cătălin Tolontan, a Libertatea című bulvárlap vezércikkírója is arra a felelősségre figyelmeztet, amely most a jobboldal vállát nyomja, hiszen szerinte nehéz lesz ígéretei szintjére emelkednie. Az MTI által idézett szerző rámutatott:
A Deutsche Welle románadásának honlapján Petre Iancu úgy fogalmazott, az országnak gyökeres változásra van szüksége. „Ha viszont Klaus Johannis rápihen a győzelemre, az sokba fog kerülni, a számlát pedig ismét a román népnek kell majd megfizetnie” – vélekedett a publicista.
Feltűnő volt az erdélyi magyarok érdektelensége a szavazás iránt. Ennek okairól, esetleges következményeiről, kihatásairól is kérdeztük Illyés Gergelyt. A politológus szerint a magyar közösség távolmaradásának oka a két jelölt személyében keresendő:
Közömbösség oda-vissza. Johannis számára nem voltak fontosak a magyar szavazatok
Fotó: presidency.ro
„Az elnök sok esetben csalódást okozott, hiszen még néhány mondat erejéig sem fogalmazott meg üzenetet a magyarok felé, Székelyföldön járva pedig a román nemzeti zászlót lobogtatta, amikor székely zászlót ajándékoztak neki. Szóval nemhogy barátságos nem volt, hanem minden gesztusával azt hangsúlyozta, hogy ő az egységes román nemzetállam képviselője, amelybe a nemzeti kisebbségek csak akkor férnek bele, ha románnak érzik magukat és tapsolnak a százéves Románia példás kisebbségpolitikájának. Ilyen jelöltek láttán nem csoda, hogy a magyar szavazók nem mentek el választani, ráadásul még a kampány során sem próbálták őket megszólítani a jelöltek” – mondta az elemző. Úgy vélte, a távolmaradásnak várhatóan nem lesznek következményei,
Az viszont jól látszik a vasárnapi választói viselkedésből, hogy speciális üzenetek nélkül nem számíthatnak a román politikai szereplők szavazatokra a magyar közösségtől – hangsúlyozta a Krónikának Illyés Gergely.
Az év első három hónapjában lefolytatott több mint 400 akció nyomán összesen 173 személyből álló 23 bűnszervezetet számolt fel a rendőrség.
Szombaton kezdődik és május 3-án reggel 7 óráig tart az időközi helyhatósági választások kampánya.
Megbánta Crin Antonescu, hogy azt mondta: a kínai gyakorlatot alkalmazva stadionokban lövetné főbe a drogdílereket.
Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Bár nem támogatja a halálbüntetés visszaállítását, a drogdílereket stadionban lövetné agyon, ha ez lehetséges volna – jelentette ki Crin Antonescu.
Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.
Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Cáfolja az Országos Vízügyi Igazgatóság (ANAR) Victor Ponta független álalmfőjelölt állítását, hogy a 2014-es árvíz idején az ő utasítására nyitották meg a Vaskapu erőmű gátját, hogy a Duna vize Belgrád helyett romániai területeket árasszon el.
1 hozzászólás