Fotó: 123RF
A korrupció továbbra is jelentős kockázatot jelent Romániában – szögezte le az Európai bizottság a Romániáról szóló legfrissebb jogállamisági jelentésben, amely kisebbségü témákkal nem foglalkozik.
2024. július 24., 14:582024. július 24., 14:58
A testület minden évben kiadja a ragállamok helyzetével kapcsolatos álláspontját.
Az idei, Romániáról szóló dokumentum egyebek mellett megállapítja, hogy az elévüléssel kapcsolatos késedelmes romániai jogalkotás továbbra is számos korrupciós ügy lezárásához és az ítéletek törléséhez vezetett.
A 2023-as jogállamisági jelentéshez képest az Európai Bizottság megállapítja, hogy
Arra is felhívja a figyelmet, hogy nem történt előrelépés a közszolgálati médiumok független irányításának és szerkesztői függetlenségének megerősítését célzó szabályok és mechanizmusok terén sem, ahogy azt a közszolgálati médiaszolgáltatásokra vonatkozó európai normák rögzítik.
A Bizottság amiatt is bírálja Romániát, hogy
és azt is felrója, hogy a politikai pártok finanszírozásának átláthatóságának javítását célzó jogszabály elfogadása továbbra is függőben van.
A jelentés ugyanakkor a pozitívumok között említi, hogy további lépések történtek a korrupciós bűncselekmények ügyében indított nyomozások és büntetőeljárások rendszerét illetően az igazságszolgáltatásban.
Megjegyzik ugyanakkor:
A jelentés leszögezi: a közbeszerzés továbbra is magas korrupciós kockázatú ágazat, és mivel ez egy kiemelt fontosságú terület, lépéseket tesznek a közbeszerzésben a korrupcióra leginkább hajlamos területek és eljárások azonosítására.
A dokumentum kisebbségi ügyekre nem tér ki.
Uniós biztos: egyes EU-tagállamokban romlott a jogállamiság helyzete
Az Európai Bizottság tavaly közzétett jogállamisági jelentésében foglalt ajánlások több mint kétharmadát (68 százalékát) az európai uniós tagállamok teljes mértékben vagy részben teljesítették, egyes tagországok esetében azonban továbbra is aggályok állnak fenn, vagy a helyzet tovább romlott a jogállamiság érvényesülése szempontjából – jelentette ki Vera Jourová, az EU brüsszeli végrehajtó testületének átláthatóságért és értékekért felelős tagja szerdán Brüsszelben.
A cseh biztos az Európai Bizottság idei, úgynevezett országspecifikus ajánlásokat is tartalmazó – immár ötödik – jogállamisági jelentésének bemutatásakor közölte: egyes tagországok esetében aggodalomra ad okot a bírói függetlenség helyzete, néhány esetben pedig a helyzet romlása figyelhető meg.
A jelentés egyebek mellett azt mutatja, hogy korrupció továbbra is aggodalomra ad okot az Európai Unió egészében, számos tagállamban továbbra is aggályos a közszolgálati műsorszolgáltatók független irányítása vagy pénzügyi stabilitása, a civil társadalom és az emberi jogvédők pedig egyre gyakrabban szembesülnek kihívásokkal, jogi korlátozásokkal és támadásokkal, sőt bizonyos tagállamokban szisztematikusan korlátozzák működésüket – emelte ki az uniós biztos.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!