Fotó: 123RF
A korrupció továbbra is jelentős kockázatot jelent Romániában – szögezte le az Európai bizottság a Romániáról szóló legfrissebb jogállamisági jelentésben, amely kisebbségü témákkal nem foglalkozik.
2024. július 24., 14:582024. július 24., 14:58
A testület minden évben kiadja a ragállamok helyzetével kapcsolatos álláspontját.
Az idei, Romániáról szóló dokumentum egyebek mellett megállapítja, hogy az elévüléssel kapcsolatos késedelmes romániai jogalkotás továbbra is számos korrupciós ügy lezárásához és az ítéletek törléséhez vezetett.
A 2023-as jogállamisági jelentéshez képest az Európai Bizottság megállapítja, hogy
Arra is felhívja a figyelmet, hogy nem történt előrelépés a közszolgálati médiumok független irányításának és szerkesztői függetlenségének megerősítését célzó szabályok és mechanizmusok terén sem, ahogy azt a közszolgálati médiaszolgáltatásokra vonatkozó európai normák rögzítik.
A Bizottság amiatt is bírálja Romániát, hogy
és azt is felrója, hogy a politikai pártok finanszírozásának átláthatóságának javítását célzó jogszabály elfogadása továbbra is függőben van.
A jelentés ugyanakkor a pozitívumok között említi, hogy további lépések történtek a korrupciós bűncselekmények ügyében indított nyomozások és büntetőeljárások rendszerét illetően az igazságszolgáltatásban.
Megjegyzik ugyanakkor:
A jelentés leszögezi: a közbeszerzés továbbra is magas korrupciós kockázatú ágazat, és mivel ez egy kiemelt fontosságú terület, lépéseket tesznek a közbeszerzésben a korrupcióra leginkább hajlamos területek és eljárások azonosítására.
A dokumentum kisebbségi ügyekre nem tér ki.
Uniós biztos: egyes EU-tagállamokban romlott a jogállamiság helyzete
Az Európai Bizottság tavaly közzétett jogállamisági jelentésében foglalt ajánlások több mint kétharmadát (68 százalékát) az európai uniós tagállamok teljes mértékben vagy részben teljesítették, egyes tagországok esetében azonban továbbra is aggályok állnak fenn, vagy a helyzet tovább romlott a jogállamiság érvényesülése szempontjából – jelentette ki Vera Jourová, az EU brüsszeli végrehajtó testületének átláthatóságért és értékekért felelős tagja szerdán Brüsszelben.
A cseh biztos az Európai Bizottság idei, úgynevezett országspecifikus ajánlásokat is tartalmazó – immár ötödik – jogállamisági jelentésének bemutatásakor közölte: egyes tagországok esetében aggodalomra ad okot a bírói függetlenség helyzete, néhány esetben pedig a helyzet romlása figyelhető meg.
A jelentés egyebek mellett azt mutatja, hogy korrupció továbbra is aggodalomra ad okot az Európai Unió egészében, számos tagállamban továbbra is aggályos a közszolgálati műsorszolgáltatók független irányítása vagy pénzügyi stabilitása, a civil társadalom és az emberi jogvédők pedig egyre gyakrabban szembesülnek kihívásokkal, jogi korlátozásokkal és támadásokkal, sőt bizonyos tagállamokban szisztematikusan korlátozzák működésüket – emelte ki az uniós biztos.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
szóljon hozzá!