Fotó: 123RF
A korrupció továbbra is jelentős kockázatot jelent Romániában – szögezte le az Európai bizottság a Romániáról szóló legfrissebb jogállamisági jelentésben, amely kisebbségü témákkal nem foglalkozik.
2024. július 24., 14:582024. július 24., 14:58
A testület minden évben kiadja a ragállamok helyzetével kapcsolatos álláspontját.
Az idei, Romániáról szóló dokumentum egyebek mellett megállapítja, hogy az elévüléssel kapcsolatos késedelmes romániai jogalkotás továbbra is számos korrupciós ügy lezárásához és az ítéletek törléséhez vezetett.
A 2023-as jogállamisági jelentéshez képest az Európai Bizottság megállapítja, hogy
Arra is felhívja a figyelmet, hogy nem történt előrelépés a közszolgálati médiumok független irányításának és szerkesztői függetlenségének megerősítését célzó szabályok és mechanizmusok terén sem, ahogy azt a közszolgálati médiaszolgáltatásokra vonatkozó európai normák rögzítik.
A Bizottság amiatt is bírálja Romániát, hogy
és azt is felrója, hogy a politikai pártok finanszírozásának átláthatóságának javítását célzó jogszabály elfogadása továbbra is függőben van.
A jelentés ugyanakkor a pozitívumok között említi, hogy további lépések történtek a korrupciós bűncselekmények ügyében indított nyomozások és büntetőeljárások rendszerét illetően az igazságszolgáltatásban.
Megjegyzik ugyanakkor:
A jelentés leszögezi: a közbeszerzés továbbra is magas korrupciós kockázatú ágazat, és mivel ez egy kiemelt fontosságú terület, lépéseket tesznek a közbeszerzésben a korrupcióra leginkább hajlamos területek és eljárások azonosítására.
A dokumentum kisebbségi ügyekre nem tér ki.
Uniós biztos: egyes EU-tagállamokban romlott a jogállamiság helyzete
Az Európai Bizottság tavaly közzétett jogállamisági jelentésében foglalt ajánlások több mint kétharmadát (68 százalékát) az európai uniós tagállamok teljes mértékben vagy részben teljesítették, egyes tagországok esetében azonban továbbra is aggályok állnak fenn, vagy a helyzet tovább romlott a jogállamiság érvényesülése szempontjából – jelentette ki Vera Jourová, az EU brüsszeli végrehajtó testületének átláthatóságért és értékekért felelős tagja szerdán Brüsszelben.
A cseh biztos az Európai Bizottság idei, úgynevezett országspecifikus ajánlásokat is tartalmazó – immár ötödik – jogállamisági jelentésének bemutatásakor közölte: egyes tagországok esetében aggodalomra ad okot a bírói függetlenség helyzete, néhány esetben pedig a helyzet romlása figyelhető meg.
A jelentés egyebek mellett azt mutatja, hogy korrupció továbbra is aggodalomra ad okot az Európai Unió egészében, számos tagállamban továbbra is aggályos a közszolgálati műsorszolgáltatók független irányítása vagy pénzügyi stabilitása, a civil társadalom és az emberi jogvédők pedig egyre gyakrabban szembesülnek kihívásokkal, jogi korlátozásokkal és támadásokkal, sőt bizonyos tagállamokban szisztematikusan korlátozzák működésüket – emelte ki az uniós biztos.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!