Dan Barna (középen) arra figyelmeztetett, hogy a kormány napirendjéről a miniszterelnök a miniszterelnök-helyettesekkel közösen dönt (archív felvétel)
Fotó: Gov.ro
Fel kellett függeszteni a bukaresti kormány szerdai ülését, mivel konfliktus robbant ki Florin Cîțu miniszterelnök és az USR-PLUS között, miután a kormányfő váratlanul napirendre tűzte az 50 milliárd lejes vidékfejlesztési programot. Az USR-PLUS a kormányból való kilépéssel fenyegetett, mivel szerinte a program jelenlegi formájában csupán arra jó, hogy a helyi pártklientúra közpénzeket kapjon.
2021. szeptember 01., 16:012021. szeptember 01., 16:01
2021. szeptember 01., 16:122021. szeptember 01., 16:12
Az USR-PLUS már hetekkel ezelőtt jelezte, hogy a másik két koalíciós partner, a PNL és az RMDSZ által kidolgozott formában nem hajlandó elfogadni az Anghel Saligny mérnökről elnevezett tervet, mivel szerinte ugyanolyan, mint a korábbi, szociáldemokrata kormányok programjai (PNDL), amelyek
Mivel nem sikerült megállapodásra jutni a tervről, egy időre jegelték, Florin Cîțu miniszterelnök azonban szerdán váratlanul napirendre tűzte annak elfogadását a kormányülésen. Az USR-PLUS miniszterei azonban nem kívánták annyiban hagyni a dolgot, és az ügy napirendre tűzésének elnapolását követelték.
Dan Barna miniszterelnök-helyettes, a pártszövetség társelnöke arra figyelmeztette a miniszterelnököt, hogy a tervezet nem rendelkezik a szükséges engedélyekkel, még az igazságügyi és a közlekedési tárca sem hagyta jóvá. Mi több, még a koalícióban sem sikerült végleges megállapodásra jutni róla.
Miután félórás egyeztetés után sem sikerült meggyőzni az USR-PLUS-t, a kormányülést felfüggesztették.
Kiszivárgott információk szerint az USR-PLUS egyenesen a koalícióból való kilépéssel fenyegette meg a miniszterelnököt, ha akaratuk ellenére a terv elfogadása mellett kardoskodik. Más értesülések szerint a párt bizalmatlansági indítvánnyal fenyegetőzött. Barna közölte: semmilyen lehetőséget nem zárnak ki. A program kapcsán kifejtette: az szerintük jelenlegi formájában a Liviu Dragnea egykori PSD-elnök idejében folytatott „pénzszórás” folytatása, ezért olyan módosító javaslatokat nyújtottak be hozzá, amely növeli a pénzek elosztásának átláthatóságát.
Dacian Cioloș, az USR-PLUS másik társelnöke szerint a koalícióban olyan megállapodás született, hogy a programot addig nem tűzik napirendre, amíg nem sikerült megállapodni a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolásáról. Leszögezte:
Florin Cîţu ugyanakkor ugyanakkor nem akart engedni: leszögezte, hogy ha a tervezet minden jóváhagyást megkap, akkor elfogadják. Az USR-PLUS esetleges kormányból való távozása kapcsán úgy vélekedett: a fenyegetések „jönnek és mennek”.
Ludovic Orban, a PNL elnöke azt mondta: mindent megtesz a koalíció egyben tartása érdekében, a fejlesztési program elfogadásának feltételeként pedig a törvényi előírások betartását és a koalíciós partnerek beleegyezését nevezte meg.
Kelemen Hunor, a szintén koalíciós tag RMDSZ elnöke az USR-PLUS-t bírálta, amiért az „keresztbe feküdt” a szövetség által kezdeményezett programnak.
„Nem tudjuk elfogadni, hogy miközben 22 ezer kilométer megyei és több mint 27 ezer kilométer helyi érdekeltségű út szorul felújításra, hogy miközben a települések 57 százalékában még mindig nincs csatornahálózat, 27 százalékuk pedig továbbra sincs rákötve a vízhálózatra, az USR PLUS annyit mondjon: a helyi közösségeknek és településeknek csak akkor jár 50 milliárd lej fejlesztésekre, ha az RMDSZ úgy fogadja el a SIIJ felszámolására vonatkozó javaslatot, ahogyan ők akarják” – szögezte le Kelemen.
A kabinet ülése a tervek szerint este hét órakor folytatódik, addig a PNL, illetve az USR-PLUS vezetősége ülésezik.
Florin Cîţu miniszterelnök még augusztusban arról beszélt: a program keretében előirányzott ötvenmilliárd lejt az önkormányzatok kapják pályázati alapon a helyi út-, víz-, szennyvíz- és gázhálózat kiépítésére és korszerűsítésére. Emlékeztetett: még mindig nagyon sok olyan település van az országban, amelyekben nincs kiépítve a csatornahálózat, nincsenek leaszfaltozva az utak.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a rendszerváltás óta először hoznak létre a fejlesztési minisztérium javaslatára egy olyan alapot a helyi fejlesztések finanszírozására, amihez pártállástól függetlenül bármelyik önkormányzat garantáltan hozzáférhet.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!