Călin Georgescu zavargásokat tervezett az ügyészség szerint
Fotó: Facebook/Călin Georgescu
Közvetlenül az elnökválasztás érvénytelenítése után Călin Georgescu és közeli munkatársai egy titkos találkozón tervet dolgoztak ki Románia destabilizálására Horațiu Potra zsoldosainak bevonásával – derül ki a volt államfőjelölt ellen indított büntetőeljárás nyomozati anyagából. Egyértelmű, hogy az ügyészség hónapok óta megfigyelte a szélsőjobboldali politikust és a holdudvarába tartozó embereket.
2025. február 28., 18:542025. február 28., 18:54
2025. február 28., 19:392025. február 28., 19:39
Mint ismert, Călin Georgescut többek között az alkotmányos rend elleni cselekményekre való felbujtással gyanúsítják az ügyészek. A legfőbb ügyészség szerint két nappal a választások első fordulójának érvénytelenítése előtt, 2024. december 4-én az akkor Kongóban tartózkodó Horațiu Potra zsoldosvezért megkereste Andrei Avram, egy emberkereskedelemre szakosodott bűnszervezet vezetője, aki közölte vele, hogy Georgescu „jobbkeze” beszélni szeretne vele.
Szintén 2024. december 4-én Călin Georgescu felhívta telefonon Eugen Sechilát, akinek elmondta, hogy van egy terve, amelynek a részleteit egy későbbi találkozójukon fogja ismertetni.
Tizennyolc gyanúsított előzetes letartóztatásba helyezését javasolja a legfőbb ügyészség abban a büntetőügyben, amelyben Călin Georgescu is gyanúsított.
Másnap, december 5-én Romeo Mihai Anechitei, Georgescu testőrségének tagja riasztó tartalmú szöveges üzenetet küldött néhány belügyminisztériumi alkalmazottnak. Arról értesítette őket, hogy alvilági klánok tagjai fegyveres akciókra készülnek Bukarestben, és garanciát kaptak arra, hogy a tetteiknek nem lesz semmilyen büntetőjogi következménye.
Călin Georgescu pénteken megfellebbezte Bukarest első kerületének bíróságán a hatósági felügyelet alá helyezését. Miután az ügyvédei iktatták a fellebbezését, a bíróság idézést küldött a volt államfőjelöltnek, amit a rendőrök nem tudtak kézbesíteni, mert nem találták otthon, amikor megjelentek a bufteai házánál. Călin Georgescut 60 napos hatósági felügyelet alá helyezték. Nem hagyhatja el az országot, tájékoztatnia kell a hatóságokat az esetleges lakcímváltozásáról; nem tehet közzé a közösségi oldalakon legionárius, fasiszta, antiszemita, rasszista, idegengyűlölő tartalmakat, jelentkeznie kell az ügyészségen vagy a nyomozási bírónál, ahányszor hívják és nem birtokolhat fegyvert.
Az ügyészek emlékeztettek: a közösségi oldalakon abban az időszakban terjedő álhírek szerint a hatóságok készen álltak likvidálni a Georgescu melletti tüntetések egyes részvevőit, ami ürügyként szolgált volna a vészhelyzet kihirdetésére. Romeo Mihai Anechitei pedig azt sugallta a belügyminisztériumi alkalmazottaknak, hogy az alvilági klánokat a hatóságok fegyverezték fel és bízták meg több tüntető megölésével, az üzeneteivel pedig le akarta járatni a román állami intézményeket és félelmet akart kelteni a lakosságban.
Az ügyészség szerint ennek a találkozónak különös jelentősége volt az események alakulása szempontjából. A titkos megbeszélést Georgescu hívta össze, aki nem először járt a ciolpani-i farmon. Az ügyészek szerint a meghívottak sorra érkeztek a forgalomtól félreeső helyszínre, ami gondos szervezésre utal. A választás érvénytelenítéséről szóló találkozót szintén Călin Georgescu vezényelte le, és „megkérdőjelezhetetlen volt a tekintélye” az összegyűltek körében – olvasható a nyomozati anyagban.
Nem hihető, hogy a román hatóságok csak most szembesültek az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali Călin Georgescuhoz kötött szélsőjobboldali körökkel – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt Románia-szakértő.
Az ügyészek szerint a találkozó megszervezésének módja és az azt követő események egyértelműen arra engednek következtetni, hogy a ciolpani-i farmon egy alapos terv készült, amelynek a végrehajtása a találkozó után azonnal elkezdődött. Közvetlenül a titkos megbeszélés után Călin Georgescu felhívta az Eugen Sechila környezetéhez tartozó Dan Ciprian Grăjdeanut, az Ortodox Testvériség nevű radikális-nacionalista szervezet vezetőjét, akinek elmondta, hogy a következő napon konkrét akciókra fogja felszólítani a híveit. A telefonbeszélgetést az „Élet vagy haza” mondattal zárta.
Potra és zsoldosai december 8-án Bukarestbe utaztak, hogy destabilizáló akciókat szervezzenek a fővárosban, de útközben a rendőrök elfogták és őrizetbe vették őket. Utólag a bíróság szabadon engedte a zsoldosvezért, arra hivatkozva, hogy nem közveszélyes.
Hat súlyos bűncselekmény elkövetésével gyanúsítja a bukaresti legfőbb ügyészség a szerdán kihallgatásra előállított Călin Georgescut. Az államelnöki tisztségre pályázó politikust nem vették őrizetbe, bírósági felügyelet alá helyezték.
Holtan találták a Siriu víztározóban a péntek délután óta keresett tűzoltót – számolt be szombaton a Buzău megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Az év első három hónapjában lefolytatott több mint 400 akció nyomán összesen 173 személyből álló 23 bűnszervezetet számolt fel a rendőrség.
Szombaton kezdődik és május 3-án reggel 7 óráig tart az időközi helyhatósági választások kampánya.
Megbánta Crin Antonescu, hogy azt mondta: a kínai gyakorlatot alkalmazva stadionokban lövetné főbe a drogdílereket.
Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Bár nem támogatja a halálbüntetés visszaállítását, a drogdílereket stadionban lövetné agyon, ha ez lehetséges volna – jelentette ki Crin Antonescu.
Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.
Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
szóljon hozzá!