Fotó: Rompres
2007. május 17., 00:002007. május 17., 00:00
A taláros testület konzultatív jellegű véleményezése alapján ugyanakkor Bãsescu nem követett el alkotmánysértést. A kampány idején az Alkotmánybíróság jóváhagyta a referendumtörvény módosítását, így az államfő leváltásáról szóló szombati népszavazás a részvételi aránytól függetlenül érvényes lesz.
A választópolgároknak arra a kérdésre kell igennel vagy nemmel voksolniuk, hogy „Egyetért-e ön Románia államfőjének, Traian Bãsescunak a leváltásával?”. A kérdés megfogalmazása elemzők szerint zavart okozott a választók körében: a nem szavazat jelenti ugyanis a Bãsescu melletti voksot, az igen szavazat pedig az államfő leváltását pártoló állásfoglalást.
A rendkívül durva kampány során a politikai acsarkodáson túl az alkotmány módosításának szükségessége is felmerült: míg Bãsescu növelni szeretné az államfő hatáskörét, az ellene szövetkező pártok a parlamentáris demokrácia mellett érveltek, a napokban pedig a liberálisok az alkotmányos monarchia ötletét is felvetették. Eközben a felmérések azt mutatják: a romániai választók többsége Traian Bãsescu leváltása ellen szavaz majd.
A napokban nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatások azt vetítik előre, hogy Traian Bãsescu visszatér hivatalába a szombati referendum után, a népszavazáson való részvételi arány pedig 60 százalék körüli lesz. A Szabad Véleménynyilvánításért Egyesület (ALTE) felmérése szerint a választópolgárok 58,7 százaléka biztosan részt vesz majd a népszavazáson. A megkérdezettek 23,5 százaléka még nem döntötte el, hogy az urnák elé járul-e. Hasonló – 60 százalékos – részvételi arányt jelez a CURS intézet felmérése. A CURS közvélemény-kutatása szerint a biztos résztvevők 70 százaléka Traian Bãsescu leváltása ellen voksol majd. A tisztségéből felfüggesztett államfő mellett kampányoló Demokrata Párt megrendelésére a CSOP közvélemény-kutató intézet által készített felmérés ugyancsak azt vetíti előre, hogy a biztos választóknak több mint kétharmada (68 százalék) szavaz majd nemmel a referendumon. Bãsescu jóval nagyobb arányú győzelmét jósolja az Insomar felmérése. Eszerint a választópolgárok 79,1 százaléka támogatja majd az államfő hivatalba való visszatérését.
A felmérés 77,1 százalékos részvételi arányt jelez előre. A közvélemény-kutatásból kiderül az is, hogy egy-egy párt hívei mennyire hallgatnak az alakulat vezetőinek utasítására a leváltás ügyében. Az RMDSZ választóinak közel háromnegyede (74,1 százalék) Bãsescu leváltása ellen voksol majd, jóllehet a szövetség vezetői igen szavazatra buzdítják híveiket. A „legszófogadóbb” választóknak a PSD hívei bizonyultak: 65,1 százalékuk a pártvezetés utasításai szerint Bãsescu leváltására szavaz.
Megerősödött demokraták
A referendumot megelőző kampány különben a pártok népszerűségi listáján is jelentős változásokat eredményezett. A Bãsescu mellett kiálló demokraták és a Theodor Stolojan vezette liberális demokraták támogatottsága egyaránt nőtt, míg az államfő ellen szövetkező koalíció pártjainak népszerűsége csökkent. A CSOP felmérése szerint jelenleg a Demokrata Párt a legnépszerűbb: ha következő vasárnap lennének a parlamenti választások, a szavazók 39 százaléka az Emil Boc vezette alakulatot támogatná. A március óta 10 százalékos növekedést regisztráló demokratákkal szemben a Nemzeti Liberális Párt (PNL) népszerűsége 13 százalékról 7 százalékra csökkent. A Bãsescu menesztését kezdeményező Szociáldemokrata Párt (PSD) szintén vesztett népszerűségéből: jelenleg a szavazók 17 százaléka voksolna a Mircea Geoanã vezette alakulatra.
Államfők párharca
Az egyre inkább eldurvuló kampányfinis különben az államfők párharcába torkollt: az elmúlt napokban Ion Iliescu egykori elnök és Traian Bãsescu rendkívül élesen bírálták egymást. Miután a tisztségéből felfüggesztett államfő a kampány során következetesen az oligarchákat támogatók közé sorolta Iliescut, a PSD tiszteletbeli elnöke fasiszta jellegűnek bélyegezte Bãsescu kijelentéseit, majd az „elfajzott rendszer” termékének, tükörképének és támogatójának nevezte. Az exállamfő egyúttal kijelentette: Bãsescu hazudik, amikor azt állítja, hogy azért függesztették fel tisztségéből, mert elítélte a kommunizmust, és támogatta a korrupcióellenes harcot.
Bãsescu ellen egyébként hasonló támadásokat intéztek a liberálisok is. Cãlin Popescu-Tãriceanu pártelnök-miniszterelnök szerint Bãsescu a kommunista rendszer egyik haszonélvezője volt, ráadásul nincs meg a kellő politikai kultúrája ahhoz, hogy államfői teendőket lásson el. A kormányfő tegnap azt is a tisztségéből felfüggesztett elnök szemére vetette, hogy népszerűséghajhászás miatt ítélte el a parlamentben a kommunista rendszer rémtetteit, és hogy diktátorként viselkedik.
Tervek a referendum után
A népszavazást megelőző kampányban Traian Bãsescu ismertette főbb célkitűzéseit. A politikai osztály megreformálása érdekében az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetéséről szóló referendumot tervez, ugyanakkor alkotmánymódosítás útján egykamarás parlamentet szeretne. Hangsúlyozta a lusztrációs törvény elfogadásának szükségességét, amely megtiltaná a kommunista rezsim vezetőinek, hogy különböző közméltóságokat töltsenek be. Bãsescu elmondta: ezen célkitűzések megvalósítása érdekében mindenekelőtt egyeztetni fog a pártokkal, hogy parlamenti támogatást szerezzen. Ezenkívül Bãsescu megígérte: támogatja a korrupcióellenes harc folytatását.
Az államfő leváltása mellett kardoskodó koalícióból a liberálisok és az RMDSZ fogalmaztak meg elképzeléseket a referendum utáni időszakra. Cãlin Popescu-Tãriceanu liberális miniszterelnök a kormányzás folytatása mellett kötelezte el magát. A liberálisok felvetették az alkotmánymódosítás lehetőségét oly módon, hogy Románia államformája az alkotmányos monarchia legyen. Az RMDSZ a törvényhozó testület hatáskörének növelésében látja a demokrácia garanciáját.
Traian Bãsescu visszatérésének lehetőségét kommentálva a kormányfő azt állította, a pártok nagy többsége valószínűleg mellőzni igyekszik majd az államfőt. Emil Boc, a Demokrata Párt elnöke viszont tiszteletbeli lemondásra szólította fel azokat a honatyákat, akik a felfüggesztés mellett voksoltak.
F. B.
Iliescu: a bányászjárás civil megnyilvánulás
„Fenntartom a véleményemet, hogy az 1990-es bányászjárás civil megnyilvánulás volt” – jelentette ki Ion Iliescu egykori államfő a Realitatea hírtelevízió műsorában. Az akkori elnök elmondta: a karhatalmi erők „eltűntek” a főváros utcáiról, így a bányászok szolidaritásból árasztották el Bukarestet. Hozzátette: azért köszönte meg a bányászoknak a „szolidaritási akciót”, mert így remélte meggyőzni őket arról, hogy hagyják el a fővárost.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.