Fotó: Krónika
Idén kevesebb pontot kapott Románia a Transparency International globális felmérésében, így továbbra is az Európai Unió egyik legkorruptabb országának számít.
2019. január 29., 18:582019. január 29., 18:58
Románia továbbra is az Európai Unió egyik legkorruptabb országa, de Magyarországon még mindig rosszabb a korrupciós helyzet – legalábbis ez áll a Transparency Internatinal (TI) elnevezésű szervezet által tegnap nyilvánosságra hozott, a világ 180 országának korrupciós helyzetét felmérő korrupció erzékelési indexben (IPC).
Az üzletemberek és a TI által függetlennek tartott szakértők megkérdezése nyomán összeállított rangsorban egy ország maximálisan 100 pontot érhet el, ez a korrupció teljes hiányát jelenti. Minél alacsonyabb a pontszám, annál nagyobb a korrupció mértéke.
Az Európai Unió tagállamainak rangsorában ugyanakkor mégis egy hellyel előre lépett a 26-ról a 25-re, mivel a tavaly még előtte álló Görögország még nagyobbat rontott helyezésén.
A TI az EU-ban utolsó helyen álló, 42 pontos Bulgária és Románia kapcsán megjegyzi: bár az Európai Unió az Együttműködési és Megfigyelési Mechanizmus (CVM) révén mindkét országban monitorozza a korrupcióellenes küzdelem és az igazságügyi reform helyzetét, tavaly egyik ország sem ért el előrelépést.
A Trasparency International Románia az eredmény kapcsán néhány intézkedésre is javaslatot tett. Ezek szerint
A TI szerint egyébként Magyarország – akárcsak egy évvel korábban – idén is Románia mögött áll a rangsorban, még úgy is, hogy a 2017-es 45-ről 46-ra növelte pontjai számát. Ez globális szinten a 64. helyre elég.
Az EU-ban az utolsó helyen Bulgária (42 pont) áll, előtte Görögország (45 pont) és Magyarország tanyázik. Az EU átlaga 65 pont.A globális lista első helyét Dánia foglalja el 88, a másodikat Új-Zéland 87, a harmadikat pedig Finnország 85 ponttal.
A legutolsó hely a 10 pontos Szomáliáé, az utolsó előtti az egyaránt 13 pontos Szíria és Dél-Szudán.
A TI megjegyzi: az a tény, hogy az országok többsége továbbra sem képes érdemben visszaszorítani a korrupciót, világszerte erősíti a demokrácia válságát. Bár vannak kivételek, az adatok azt mutatják, hogy az országok többsége képtelen komolyan fellépni a korrupció ellen.
Továbbra is a hadseregben bíznak a leginkább a romániai polgárok – derül ki a legfrissebb közvélemény-kutatásból.
Fényképezkedni és nagyvadat etetni állt meg a Transzfogarasi úton az az olasz motorkerékpáros, akivel csütörtökön végzett a medve.
Összesen 112 medve él a Transzfogarason azon a környéken, ahol a nagyvad megölt egy motorost csütörtökön – közölte a Romsilva állami erdészet.
Nem született konkrét döntés arról, hogy az alkotmánybíróság azon három tagja, akinek mandátuma idén jár le, fejenként 180 ezer lejes juttatást kapjon – közölte csütörtökön Marian Enache, a taláros testület ügyvivő elnöke.
Közzétette csütörtökön az oktatási minisztérium a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájának eredményeit.
Medve végzett egy olasz turistával a Transzfogarasi út Argeș megyei szakaszán – közölték a hatóságok csütörtökön.
Az ország nyugati és déli részénem 15 megyéje elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetés alatt áll kánikula miatt a csütörtöki nap folyamán.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
szóljon hozzá!