Fotó: Facebook/Alfred Simonis
A koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőinek ellenkezése dacára tovább üti a vasat a kormány legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselőházi frakcióvezetője a májusban esedékes minisztercserék ügyében.
2023. január 31., 14:202023. január 31., 14:20
Simonis kedden a Prima TV-nek nyilatkozva pártja több politikusához csatlakozva azt mondta: nem feltétlenül szükséges betartani a 2021 novemberében aláírt koalíciós megállapodást, amely értelmében amellett, hogy a PNL átadja a miniszterelnöki tisztséget a PSD-nek, több kulcsfontosságú minisztérium is gazdát cserél.
Simonis szerint a három koalíciós párt vezetői több ízben is megerősítették, hogy májusban sor kerül a miniszterelnök-cserére, és Marcel Ciolacu, a PSD elnöke lesz a kormányfő.
Bár az RMDSZ-szel közösen a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) között továbbra is feszült a viszony, a liberálisok nem a koalíciós partnerrel akarnak hadakozni a nyilvánosság előtt.
„Normális, természetes tárgyalások keretében, ahogy az minden koalícióban történik, leszögezzük, hogy pontosan, az egy évvel ezelőtti megegyezés értelmében betartjuk a koalíciós megállapodást, vagy lesznek bizonyos módosítások, mivel a politikai élet dinamikája gyors, és sok minden történt az elmúlt másfél évben” – mondta Simonis.
„Csak annyit mondtunk, hogy Boloş miniszter úr jól teljesít az európai forrásokért felelős minisztérium élén, és kár lenne megváltoztatni azt, ami működik. Azt is mondtuk, hogy a közlekedési tárcánál Grindeanu úr szintén jól teljesít miniszterként, hogy a dolgok mozgásba lendültek, épülnek az autópályák, és nem csak, a közúti és a vasúti infrastruktúra is. Ezért kár lenne lecserélni egy jól működő terület miniszterét. (…) Ha sikerül egyetértésre, konszenzusra jutni, akkor tárgyalhatunk erről, ha nem, nem” – mondta Simonis.
A kormány jól teljesít, a rotációra a koalíciós megállapodásban rögzítetteknek megfelelően kerül sor – politikai források szerint ezt mondta a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă kormányfő.
Mint ismeretes, a PSD, a PNL és az RMDSZ alkotta koalíció 2021 novemberében aláírt alapdokumentumában az szerepel, hogy az Országos Koalíció Romániáért közös kormányzása 2024-ig tart, a PNL és a PSD pedig egyenlő ideig, rotációs alapon tölti be a miniszteri tisztséget. Így a PNL által delegált Nicolae Ciucă helyét 2023 május 25-étől a PSD jelöltje – a jelenlegi állás szerint Marcel Ciolacu pártelnök – veszi át.
Ennek nyomán a PSD-s miniszterelnök-helyettes helyét egy PNL-es veszi át, emellett a közlekedési és a pénzügyi tárca a PSD-től a PNL-hez „vándorol”, míg az európai forrásokért felelős és az igazságügyi a PNL-től a PSD-hez.
Emellett a PSD átadja a kormányfőtitkári tisztséget a PNL-nek, amiért cserében megkapja attól a miniszterelnöki kancellária vezetését.
Koalíciós konfliktus lehetőségét vetítik elő a bukaresti kormány legerősebb pártja, a PSD több vezető politikusának nyilatkozatai: ezek alapján a PSD nem szívesen cserélne el májusban kulcsfontosságú minisztériumokat a PNL-lel.
Románia volt államfői is leadták voksukat vasárnap. Klaus Iohannis Szebenben szavazott a feleségével, Traian Băsescu pedig Bukarestben voksolt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vasárnapi közleménye szerint egyre több jel utal „választási csalásra, a szavazók megfélemlítésére és a politikai erőforrásokkal való visszaélésre”.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
szóljon hozzá!