Háromkirályok. Kelemen Hunor RMDSZ-, Marcel Ciolacu PSD- és Nicolae Ciucă PNL-elnöknek nem könnyű összeegyeztetnie a pártérdekeket a közös kormányzás érdekeivel
Fotó: Gov.ro
Koalíciós konfliktus lehetőségét vetítik elő a bukaresti kormány legerősebb alakulata, a Szociáldemokrata Párt (PSD) több vezető politikusának nyilatkozatai: ezek alapján a PSD nem szívesen cserélne el májusban kulcsfontosságú minisztériumokat a Nemzeti Liberális Párttal (PNL), holott ezt a koalíciós megállapodás is rögzíti. A PNL viszont egyelőre ragaszkodni látszik az egyezményhez. Turos Lóránd szenátusi frakcióvezető a Krónikának leszögezte: ahogy a miniszterelnök-cserében, úgy a miniszterek rokádjában sem érintett az RMDSZ.
2023. január 19., 17:082023. január 19., 17:08
2023. január 19., 17:152023. január 19., 17:15
A PSD, a PNL és az RMDSZ alkotta koalíció 2021 novemberében aláírt alapdokumentumában az szerepel, hogy az Országos Koalíció Romániáért elnevezésű közös kormányzás 2024-ig tart, a PNL és a PSD pedig egyenlő ideig, rotációs alapon tölti be a miniszteri tisztséget. Így a PNL által delegált Nicolae Ciucă helyét 2023 május 25-étől a PSD jelöltje – a jelenlegi állás szerint Marcel Ciolacu pártelnök – veszi át.
Ennek nyomán a PSD-s miniszterelnök-helyettes helyét egy liberális veszi át, emellett a közlekedési és a pénzügyi tárca a PSD-től a PNL-hez „vándorol”, míg az európai forrásokért felelős és az igazságügyi a PNL-től a PSD-hez. Emellett a PSD átadja a kormányfőtitkári tisztséget a PNL-nek, amiért cserében megkapja attól a miniszterelnöki kancellária vezetését.
A párt egyik befolyásos vezető politikusa, Paul Stănescu főtitkár szerdán arról beszélt: a kormányfői tisztség átadásának úgy kell lezajlania, hogy az továbbra is szavatolja a hatékony kormányzást. Hozzátette ugyanakkor: ha a koalíciós vezetők arra a következtetésre jutnak, hogy az lenne a jobb megoldás, ha a PSD és a PNL megtartana bizonyos, a megállapodásban elcserélendőként szereplő tárcákat, arról közös megegyezéssel döntenek majd. Hogy miért kellene felülírni a koalíciós paktumot, indoklásul azt hozta fel: „nem szokás lecserélni a jól teljesítő játékosokat”.
„Nincs szükségünk a politikai káosz olyan epizódjaira, amelyek a PSD kormányra lépéséig léteztek. Minden minisztériumcserét úgy kell megvalósítani, hogy az továbbra is szavatolja a jó kormányzást. Ha úgy gondoljuk, hogy az lenne a jobb, ha a PSD és a PNL megtartson bizonyos minisztériumokat, akkor erről konszenzusosan döntünk, koalíciós partnerekként. Senkinek sem szabad feladnia a hatékony kormányzást személyes vagy politikai érdekekért” – szögezte le Stănescu.
Korábban Marcel Ciolacu, a PSD elnöke arról beszélt: a májusi váltáskor betartják a koalíciós megállapodásban foglaltakat, „ha nem sikerül jobb megoldást találni”. A politikus arról is többször beszélt: ha a PNL nem akarja átadni a miniszterelnöki tisztséget, akkor az egyetlen megoldást az előre hozott választások jelentik.
A PNL azonban nem tűnik túlzottan lelkesnek az ötlettől: Ionuţ Stroe, a párt szóvivője kijelentette, a koalícióban nem esett szó arról, hogy módosítsák a megállapodást. „Van egy dokumentum, amelyet elfogadtunk, amely alapján működünk, és nem térünk el attól, amiben megállapodtunk. Egyértelműen kijelenthetem, hogy a PNL nem megy bele a tisztségek újratárgyalásába. Ez kizárt, főként azért, mert jelenleg szavatolnunk kell a koherens kormányzást. Azt akarjuk, hogy tiszteletben tartsák a megállapodást, mert ezt ígértük meg a románoknak. Aláírtunk egy megállapodást a stabilitásért, és bárki, aki felveti, hogy ne tartsuk tiszteletben, az olyan álláspontra helyezkedik, amely veszélyezteti az ország stabilitását” – figyelmeztetett Stroe.
Azon felvetés kapcsán, miszerint nem kellene lecserélni a jól teljesítő minisztereket, Stroe leszögezte: a PNL kiváló emberekkel rendelkezik a megállapodásban rögzített tisztségek átvételére, az az érv pedig, hogy csak azokban a tisztségekben kell megtartani a jelenlegi vezetőt, ahol jó eredményeket értek el, nem áll meg a lábán.
„Ebből a szempontból több mint egyértelmű, hogy rendkívül jól teljesítő miniszterelnökünk van, de ez nem jelenti azt, hogy megsértené a megállapodást, és megtartaná a miniszterelnöki tisztséget” – jelentette ki a liberális illetékes, hozzátéve: a kormány szavatolja a folyamatosságot, de csakis a koalíciós megállapodásban rögzítettek alapján.
– hangoztatta Stroe.
Arra a felvetésre, hogy a koalícióban a PSD felvetette-e már a témát, Stroe kijelentette: a liberális párt „meglepődve vette tudomásul”, hogy a PSD sajtónyilatkozatokban dobta be a kérdést a köztudatba, nem pedig a koalícióban, ahogy az normális lenne. Rareș Bogdan, a párt első alelnöke még keményebben nyilatkozott: kijelentette, ha a PSD a közlekedési tárca élén akarja tartani Sorin Grindeanut, a pénzügy élén pedig Adrian Câciut, akkor a PNL nem adja át a miniszterelnöki tisztséget.
Eközben kiszivárgott hírek szerint az is felmerült, hogy a májusban esedékes változások részeként az RMDSZ kikerülne a koalícióból, vagy ha nem, csökkentenék az általa birtokolt miniszteri tisztségek számát. Az Adevărul értesülései szerint a két román párt közül a koalícióban májustól még inkább megerősödő PSD egyes politikusai szeretnék kiakolbólítani a kormányból a magyar szervezetet. Az egyik ok az, hogy szerintük nem tart kellő távolságot a budapesti kormánytól, nem határolódott el Orbán Viktor magyar kormányfőtől annak tavalyi, egyesek által rasszistának beállítani próbált tusnádfürdői beszéde után, és nem kért bocsánatot egyes, romániai hatóságokkal és jelképekkel szembeni megnyilvánulások után.
Ugyanakkor az is felmerült, hogy kormányon maradna ugyan az RMDSZ, de kevesebb minisztériuma maradna. A PSD konkrétan a – Cseke Attila irányította – fejlesztési tárcát nézte ki magának, amely jelentős összegek fölött rendelkezik, emellett államtitkári tisztségeket és egyes kormánynak alárendelt intézmények vezetői tisztségeit is elvennék. A lap szerint a PNL-ben is vannak olyanok, akik nem szívesen kormányoznának együtt tovább az RMDSZ-szel, mivel ők is szemet vetettek az Anghel Saligny fejlesztési programban szétosztott pénzeket felügyelő fejlesztési tárcára.
Fotó: Videófelvétel
Ugyanakkor Kelemen Hunor szerint szó sincs arról, hogy az RMDSZ kikerülne a koalícióból, vagy hogy csökkenne a súlya a kormányban. Az RMDSZ miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betöltő elnöke egy keddi interjúban kijelentette: nem merült fel annak lehetősége, hogy az RMDSZ kilépjen a kormányból májusban, amikor a koalíciós megállapodás értelmében megtörténik a kormányfőcsere. A műsorvezető azt kérdezte az RMDSZ elnökétől, vannak-e kételyei azzal kapcsolatban, hogy az RMDSZ a kormánykoalícióban marad a kormányfőcsere után.
„Ez nem került szóba. Mindenféle találgatások vannak. 2021-ben sem volt feltétlen szükség az RMDSZ-re, mert matematikai szempontból az RMDSZ nélkül is megvolt a koalícióhoz szükséges többség. Ez így volt 2021-ben is, és így van 2023-ban is. (...) Mivel nem merült fel ez a téma, nem is akarok belemenni ilyen irányú találgatásokba” – felelte az RMDSZ elnöke.
„Az RMDSZ-es miniszterek tiszteletben tartották a kormányprogramot? Igen. Az RMDSZ-es miniszterek tiszteletben tartották a koalíciós megállapodást? Igen. Van valami gond a tevékenységünkkel? Nincs. Erről volt szó” – fogalmazott Kelemen. A szövetségi elnök hozzátette, jelenleg nem áll szándékában lecserélni egyetlen RMDSZ-es minisztert sem.
A Krónika csütörtökön megkereste Turos Lórándot, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetőjét is, és megkérdeztük: Kelemen nyilatkozata óta volt-e valamilyen, akár nem hivatalos jelzés a román kormánypártok részéről azzal kapcsolatosan, hogy az RMDSZ nélkül képzelnék el a további kormányzást, vagy esetleg csökkentenék a szövetség által irányított minisztériumok számát.
„Volt egy koalíciós megállapodás, abban rögzítettek egy miniszterelnök-cserét. Ez a csere bennünket nem érint. Mi ennek a megállapodásnak nem vagyunk része, a csere a liberális párt és a PSD között történik meg. Emellett rögzítették néhány miniszteri tárca cseréjét – mi ennek sem vagyunk része. Innen tovább bennünket ez nem érint. Ugyanúgy a koalíció része vagyunk, maradunk. Ők cserélik azt, amiben megállapodtak másfél évvel ezelőtt, és így megyünk tovább” – szögezte le a Krónikának Turos Lóránd.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
Jóváhagyta a kormány csütörtökön az ötödik generációs, amerikai gyártmányú F-35-ös többcélú harci repülőgépek beszerzésének első szakaszáról szóló törvénytervezet.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Egyik párt sem tud majd egyedül kormányt alakítani a választások után, a leendő kabinetnek pedig költségvetési „korrekciókat” kell végrehajtania – szögezte le Ilie Bolojan, a Bihar megyei közgyűlés elnöke.
A kormány valamennyi önkormányzat számára biztosítani fogja a beruházásaik folytatásához kért pénzt – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
Valóban volt államfők számára alakítják át azt a bukaresti villát, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis használhat majd, miután lejár a mandátuma – derült ki csütörtökön.
Szervezett hálózatok több tucatnyi fiókját fedezték fel, amelyek egy adott jelölt népszerűsítése érdekében törvénytelen eszközöket használtak – jelentette be csütörtökön Bogdan Ivan kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
szóljon hozzá!