Fotó: Facebook
Újabb botrányba keveredett a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a parlamentben: a párt egyik női munkatársánál lőfegyverhez való töltényeket találtak a biztonsági ellenőrzés során, amikor szerdán reggel be akart menni a parlamentbe.
2023. május 10., 09:452023. május 10., 09:45
2023. május 10., 14:172023. május 10., 14:17
A biztonsági szolgált rendőrt hívott, a nőt – aki az értesülések szerint Elena Ariadna Cîrligeanu, az AUR ifjúsági tagozatának vezetője, és 2022 májusa óta Radu Grădinaru AUR-képviselő irodájában dolgozik – bekísérték a rendőrségre.
Simion szerint az egész ügy kitaláció, azt próbálják ráfogni a pártjára, hogy fegyvert próbált becsempészni a parlamentbe. Mint mondta, a töltények rozsdásak.
Az AUR közleményt adott ki, amelyben
A párt szakértői vizsgálatot kér, hogy kiderüljön, milyen állapotban vannak a nőnél megtalált töltények.
Az értesülések szerint a nő azt állította, a töltényeket egy lőgyakorlat után szedte össze, és nem halálosak.
Alfred Simonis, a kormány legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselőházi frakcióvezetője szerint a nő ellen büntetőeljárás indult, és úgy vélte:
Hozzátette, azt javasolta a képviselőház házbizottságában, hogy függesszék fel azok belépési engedélyét a parlamentbe, akik nem rendelkeznek ehhez szükséges igazolvánnyal, az AUR frakciója azonban ezt ellenzi.
Konkrétan egy olyan jogszabály ellen vonultak a parlament egyik kapuja elé, amely a kezdeményezői szerint a gyermekek családjuktól való elszakításának megelőzését szolgáló tevékenység megszervezéséről szól.
A tüntetők a tervezet visszavonását követelték, miközben a „Nem adjuk fel, megvédjük a gyermekeinket!” és az „Árulók!” jelszavakat skandálták.
A csendőrökkel összecsapó tüntetők az arra járó politikusokat sem kímélték: Ludovic Orban volt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt korábbi, a Jobboldal Ereje jelenlegi elnöke arról panaszkodott, hogy az AUR szimpatizánsai leköpték, szidalmazták és meg is ütötték, miután „ráuszították” őket, ezért a csendőröknek kellett közbelépniük.
Azonban nem csak Orbant „találták meg": az RMDSZ arra járó képviselőházi frakcióvezetőjét, Csoma Botondot is válogatott szitkokkal illették.
Ekkor még nem bántalmazták, de kisvártatva futó léptek hangját hallotta a háta mögül, ám a csendőrök megállították a támadókat.
Csoma elfogadhatatlannak nevezte a történteket, ugyanakkor úgy vélte: a tüntetőket megtévesztette az AUR, amely egy agresszív és soviniszta párt.
Rámutatott: talán a náci Németországban történhettek hasonló incidensek, ezért fokozott biztonsági intézkedéseket kért, és a parlamentbe belépők szigorúbb ellenőrzését sürgette.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) több törvényhozója a szerdai plenáris ülés közben kiült a képviselőház tribünje elé, így tiltakozva több napirenden szereplő tervezet ellen. Ciprian Şerban, a képviselőház alelnöke állva nyitotta meg a plenáris ülést Az ülésvezető bejelentette, hogy a városi mobilitásról szóló tervezetet nem bocsátják vita alá, hanem áttérnek egyenesen a szavazásra, és felszólította George Simion AUR-elnököt, hogy foglalja el a helyét. George Simion követelte, hogy bocsássák szavazásra a napirendet, illetve töröljék napirendről az ott szereplő tervezeteket. Felrótta ugyanakkor, hogy egyes képviselőtársai azt állították róla, hogy be van kábítószerezve.
„Nem, nem kábítószereztem, ma sem, és máskor sem, Pavel Popescu úr. Önök a szabályzatot megszegve tartják az üléseket, és sértegetnek minket. Mit várnak el tőlünk? Hogy tartsuk be a szabályokat, és beszéljünk szépen, amikor sértegetnek?” – idézte Simiont az Agerpres. Az AUR elnöke követelte ugyanakkor, hogy Marcel Ciolacu képviselőházi elnök is legyen jelen az ülésen. Az alsóház plénuma szavazással elutasította az AUR követelését.
Ionuţ Moşteanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) frakcióvezetője is felhívta a plénum figyelmét, hogy a törvénytervezeteket vitára kell bocsátani előbb. Az ellenzéki politikus szerint megszegték a szabályzatot azzal, hogy átugrották a vita fázisát. Az USR-nek voltak módosító javaslatai a tervezethez, melyeket most már nem tudnak ismertetni a törvényhozóik a plénumban. Felszólította képviselőtársait, hogy ne adjanak lehetőséget a Szociáldemokrata Pártnak és a Nemzeti Liberális Pártnak, hogy vita nélkül fogadtassák el a törvényjavaslataikat.
Az AUR törvényhozói végül visszaültek a helyükre és a plénum folytatta a törvénytervezetek vitáját, azonban egy idő után ismét kivonultak a tribünhöz, hogy elégedetlenségüket fejezzék ki a gyermekeknek a családjuktól való elválasztásának megakadályozására irányuló tervezettel szemben.
A csendőrség közölte: a tüntetést előzetesen nem engedélyezték, ezért felszólították a résztvevőket, hogy hagyják el a helyszínt, de azok nem voltak hajlandóak távozni.
Simion a kerítésre kapaszkodva kiabálta, hogy joguk van tiltakozni, amikor „igazságtalan törvényeket próbálnak elfogadni”, de a csendőrök eltávolították a kerítésről.
„Szerencséjük, hogy (a tüntetők) otthon hagyták a késeiket” – mondta Darius Pop, az AUR Máramaros megyei képviselője.
Fotó: Facebook/George Simion
A törvénytervezet indoklása szerint „egyértelmű szabályokat kell megállapítani a helyi közigazgatási hatóságok beavatkozására vonatkozóan annak érdekében, hogy a gyermek családjától való elválasztásának megakadályozása és a gyermek családban tartása érdekében teljesítsék feladatukat”.
Az AUR szerint ugyanakkor a családügyi minisztérium nem megakadályozni próbálja, hogy a nincstelen családok gyermekei állami gondozásba kerüljenek, hanem éppenséggel ki akarja szakítani őket a családjukból, és – a nyugati gyermekvédelmi hatóságok intézkedéseire hivatkozva – azzal riogatja híveit, hogy a „szegényektől el fogják venni a gyermekeket, és eladják őket”.
A tervezet általános vitáját az AUR tiltakozása ellenére a képviselőház lezárta, és a törvényt végszavazásra terjesztette. Az AUR szombaton mintegy tízezer fő részvételével szervezett tüntetést Bukarestben a „nemzetellenes” törvények ellen. A gyanú szerint az AUR orosz kapcsolatokkal rendelkezik, George Simion pedig több volt moldovai politikus szerint az orosz hírszerzés egyik emberével találkozott még 2012-ben az ukrajnai Csernyivciben, ezért tiltották ki Moldovából.
Rátámadtak a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) tüntetői szerdán a bukaresti parlament épülete előtt Csoma Botond RMDSZ-es parlamenti képviselőre és Ludovic Orban volt miniszterelnökre.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!