Rendkívül agresszívan viselkednek az AUR szimpatizánsai, akik a csendőrökkel is dulakodnak
Fotó: Angelo Brezoianu/Agerpres
Rátámadtak a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) tüntetői szerdán a bukaresti parlament épülete előtt Csoma Botond RMDSZ-es parlamenti képviselőre és Ludovic Orban volt miniszterelnökre.
2023. május 10., 13:442023. május 10., 13:44
2023. május 10., 15:032023. május 10., 15:03
Mint arról beszámoltunk, az ellenzéki alakulat hívei – a parlamentben pedig a párt törvényhozói – azt követelik, hogy vegyék le napirendről az Országos Gyermekmegfigyelő létrehozásáról szóló, végszavazásra váró törvénytervezetet. Az AUR rendkívül agresszív szimpatizánsai válogatott szitkokkal illették a parlament épületébe tartó Csoma Botondot, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjét, akit lehurrogtak és megfenyegettek.
Ekkor még nem bántalmazták, de kisvártatva futó léptek hangját hallotta a háta mögül, de a csendőrök megállították a támadókat. Csoma szerint a tüntetők felismerhették, mert az is elhangzott, hogy „kifelé az RMDSZ-szel!”. „Engem nem lökdöstek meg, a csendőrök állították meg őket. (...) Persze, ha nem lettek volna a csendőrök, talán engem is meglökdösnek vagy megütöttek volna...” – tette hozzá a frakcióvezető. Az RMDSZ-es honatya elfogadhatatlannak nevezte a történteket, ugyanakkor úgy vélte: a tüntetőket megtévesztette az AUR, amely szerinte agresszív és soviniszta párt. A kolozsvári politikus rámutatott: talán a náci Németországban történhettek hasonló incidensek, ezért fokozott biztonsági intézkedéseket kért, és a parlamentbe belépők szigorúbb ellenőrzését sürgette.
Ezzel egy időben Ludovic Orban független képviselő arról számolt be az alsóház plénumában, hogy a csendőrök nem engedték be a parlamentbe a képviselőknek fenntartott bejáraton, és amikor egy kerülőúton a szenátuson keresztül próbált bejutni az épületbe, bántalmazták a AUR tüntetésének résztvevői. „Nem kívánom senkinek sem, ami velem történt. Leköptek, szidalmaztak, többször meglöktek, megütöttek, megkönyököltek és belémrúgtak” – jelentette ki a volt liberális miniszterelnök, aki szerint a tüntetők között elvegyült AUR-os törvényhozók uszították a „hivatásos verőlegényeket” ellene.
Fotó: Videófelvétel
„Ez nem demokrácia, nem így kell kiállni a nézeteinkért. Nem úgy kell kiállni, hogy csavargókat, semmirekellőket és bunyósokat verbuválva megtámadjuk azokat, akiknek más a véleményük. Ma én jártam meg, holnap bármelyik eltérő véleményű polgár megjárhatja” – fogalmazott Orban. Korábban a volt kormányfő egy sajtótájékoztatón is be akart számolni a bántalmazásáról, de váratlanul megjelent Dan Tanasă, aki nem hagyta őt beszélni. Az AUR parlamenti képviselője hazugsággal vádolta Orbant, és tagadta, hogy pártja törvényhozói hergelték ellene a tüntetőket.
Rács mögött. George Simion AUR-elnök hőzöng a parlamentnél
Fotó: Angelo Brezoianu/Agerpres
A bukaresti csendőrség tájékoztatása szerint Ludovic Orbant „verbálisan bántalmazták és kifütyülték” szerdán az AUR által szervezett tüntetés résztvevői, a tettesek azonosítása folyamatban van. A Digi24.ro hírportál beszámolója szerint szerda reggel az AUR parlamenti képviselői is a tüntetők között voltak. George Simion pártelnök a kerítésre kapaszkodva kiabálta, hogy joguk van tiltakozni, amikor „igazságtalan törvényeket próbálnak elfogadni”, de a csendőrök eltávolították a kerítésről. „Szerencséjük, hogy (a tüntetők) otthon hagyták a késeiket” – mondta Darius Pop, az AUR Máramaros megyei képviselője. A csendőrség előállított több tüntetőt, akik Ludovic Orbant leköpték, és zászlórúddal bántalmazták.
Újabb botrányba keveredett a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a parlamentben: a párt egyik női munkatársánál lőfegyverhez való töltényeket találtak a biztonsági ellenőrzés során, amikor szerdán reggel be akart menni a parlamentbe.
Az AUR és elnöke, George Simion a törvényhozásban, majd a tüntetők között is követelte, hogy vegyék le a képviselőház szerdai ülésének napirendjéről az Országos Gyermekmegfigyelő létrehozásáról szóló, végszavazásra váró törvénytervezetet. A politikus szerint a jogszabályjavaslat „nemzetellenes”, és azzal vádolta meg Gabriela Firea családügyi minisztert, hogy „el akarja adni Románia gyermekeit”. A bukaresti csendőrség közlése szerint az AUR mindkét megmozdulása törvényellenes, és ezt a résztvevők tudomására hozták, de a tüntetők nem hagyták el a helyszínt.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!