Fotó: Makkay József
A bukaresti mezőgazdasági minisztérium küldöttsége Brüsszelben igyekezett meggyőzni az Európai Bizottság illetékeseit, hogy az olcsó ukrán gabona importja miatt Romániának jóval nagyobb kártérítés jár.
2023. március 22., 11:002023. március 22., 11:00
2023. március 22., 11:122023. március 22., 11:12
A Petre Daea mezőgazdasági miniszter vezette romániai küldöttség a napokban Janusz Wojciechowskival, az Európai Bizottság mezőgazdasági biztosával találkozott Brüsszelben. A román szaktárca vezetője az elmúlt héten bírálatok kereszttüzébe került Bukarestben, amiért Románia a legkisebb összegű támogatást kapta az ukrán gabonaimport okozta károk enyhítésére.
A legjelentősebb hazai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) többször is élesen bírálta a mezőgazdasági minisztert, akinek felrótták, hogy nem tárgyalt érdemben Brüsszellel egy jóval magasabb kompenzációért. Mint ismeretes,
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a masszív ukrán gabonaimport miatt csak önköltségi áron, vagy ár alatt értékesíthető búza-, árpa- és a napraforgókészletek miatt a romániai termelőknek mintegy ötven millió euró a vesztesége, amiből az unió mindössze tíz millió eurót akar kifizetni, olyan körülmények között, amikor a kelet-európai országok közül
Ezzel szemben a második helyen álló Lengyelország a 3,7 millió hektáron termesztett gabona után 30 millió euró kártérítést kap. Az Európai Bizottság március 30-án hozza meg végleges döntését az ukrán gabona európai uniós importja miatt nyújtandó kompenzáció ügyében.
Egy március elején tartott nemzetközi konferencián Janusz Wojciechowski EU-biztos azzal próbálta megnyugtatni a kelet-európai országok mezőgazdasági minisztereit, hogy az ukrán gabonaexport átmeneti jelenség, mivel idén várhatóan ötven százalékkal fog csökkenni az Ukrajában megtermelt gabonamennyiség.
A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája az ország legnagyobb érdekvédelmi szervezete. Elnöke, Nicu Vasile a Krónikának adott interjújában elmondta: a román mezőgazdaság nagyon nehéz helyzetbe került átfogó agrárstatégia hiányában.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!