Fotó: RMDSZ/Facebook
A múlt évben a romániai parlamenti pártok több pénzből gazdálkodtak, mint 2021-ben – derül ki az Expert Forum csütörtökön közzétett jelentéséből.
2023. május 18., 16:432023. május 18., 16:43
2023. május 18., 17:182023. május 18., 17:18
A civil szervezet összesen 93 politikai párt 2022-es finanszírozását elemezte. Jelentése szerint a pártok bevétele tavaly 276,7 millió lej volt, és 239,7 millió lejt költöttek, 27 politikai szervezet pedig semmilyen bevételt nem jelentett. „Az adatok azt mutatják, hogy a parlamenti pártok összességében több pénzt gyűjtöttek és költöttek, mint 2021-ben. A szubvenciókból is tettek félre pénzt, valószínűleg a 2024-es választási évre készülve” – olvasható a jelentésben.
A politikai alakulatok bevételeinek nagy részét az állami szubvenciók képezték, amelyek összege tavaly 256 millió lej volt, idén pedig 258 millió lej. A múlt évben a politikai szervezetek nem költötték el teljes egészében az államtól kapott támogatást, ennek ellenére többet költekeztek, mint 2021-ben. „A hirdetésekre fordított kiadások folyamatosan nőttek, és arányát tekintve ez a legnagyobb kiadási tételük, és ezeknek a szerződéseknek a hatása a média függetlenségére egyre inkább láthatóvá válik” – idézte az Agerpres hírügynökség az Expert Forum szakértőit.
A jelentés szerint tavaly 79 párt egyetlen alkalmazottat sem jelentett a pénzügyminisztériumnak. A legtöbb alkalmazottja a múlt évben az RMDSZ-nek volt: 151. A PSD 114, az USR 97, a PNL 30 személyt foglalkoztatott. Az AUR-nak az elmúlt három évben nem volt egyetlen alkalmazottja sem.
„A pártok által fizetett tartalmakat nem jelölik meg, és a pénz útja – amely gyakran tanácsadó cégeken keresztül vezet – nem követhető. Ráadásul a PSD és a PNL nem szívesen hozza nyilvánosságra ezeket az információkat. Tavaly a PNL három cég között osztotta fel a szerződéseket, amelyek közül az egyik 31 millió lejt kapott, de nem tudni, hogy a pénz hova került a továbbiakban” – írták a jelentés szerzői.
A civil szervezet emlékeztetett arra, hogy több nemzetközi szervezet – köztük az Európai Bizottság és az Európa Tanács – is megállapította az átláthatóság hiányát és azt, hogy a hirdetésekért fizetett pártpénzek befolyásolják a média függetlenségét.
Egy Floridában élő román üzletember a román kormány egyik különmegbízottja, akinek az a feladata, hogy tárgyaljon az amerikai hatóságokkal a román állampolgárok vízumkötelezettségének feloldásáról.
Továbbra is nagyon súlyos az állapota annak a hegyimentőnek, akire rátámadt a medve vasárnap egy predeáli utcán.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
szóljon hozzá!