Fotó: RMDSZ/Facebook
A múlt évben a romániai parlamenti pártok több pénzből gazdálkodtak, mint 2021-ben – derül ki az Expert Forum csütörtökön közzétett jelentéséből.
2023. május 18., 16:432023. május 18., 16:43
2023. május 18., 17:182023. május 18., 17:18
A civil szervezet összesen 93 politikai párt 2022-es finanszírozását elemezte. Jelentése szerint a pártok bevétele tavaly 276,7 millió lej volt, és 239,7 millió lejt költöttek, 27 politikai szervezet pedig semmilyen bevételt nem jelentett. „Az adatok azt mutatják, hogy a parlamenti pártok összességében több pénzt gyűjtöttek és költöttek, mint 2021-ben. A szubvenciókból is tettek félre pénzt, valószínűleg a 2024-es választási évre készülve” – olvasható a jelentésben.
A politikai alakulatok bevételeinek nagy részét az állami szubvenciók képezték, amelyek összege tavaly 256 millió lej volt, idén pedig 258 millió lej. A múlt évben a politikai szervezetek nem költötték el teljes egészében az államtól kapott támogatást, ennek ellenére többet költekeztek, mint 2021-ben. „A hirdetésekre fordított kiadások folyamatosan nőttek, és arányát tekintve ez a legnagyobb kiadási tételük, és ezeknek a szerződéseknek a hatása a média függetlenségére egyre inkább láthatóvá válik” – idézte az Agerpres hírügynökség az Expert Forum szakértőit.
A jelentés szerint tavaly 79 párt egyetlen alkalmazottat sem jelentett a pénzügyminisztériumnak. A legtöbb alkalmazottja a múlt évben az RMDSZ-nek volt: 151. A PSD 114, az USR 97, a PNL 30 személyt foglalkoztatott. Az AUR-nak az elmúlt három évben nem volt egyetlen alkalmazottja sem.
„A pártok által fizetett tartalmakat nem jelölik meg, és a pénz útja – amely gyakran tanácsadó cégeken keresztül vezet – nem követhető. Ráadásul a PSD és a PNL nem szívesen hozza nyilvánosságra ezeket az információkat. Tavaly a PNL három cég között osztotta fel a szerződéseket, amelyek közül az egyik 31 millió lejt kapott, de nem tudni, hogy a pénz hova került a továbbiakban” – írták a jelentés szerzői.
A civil szervezet emlékeztetett arra, hogy több nemzetközi szervezet – köztük az Európai Bizottság és az Európa Tanács – is megállapította az átláthatóság hiányát és azt, hogy a hirdetésekért fizetett pártpénzek befolyásolják a média függetlenségét.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
Molnár Zsolt fogja képviselni Romániát az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének igazgatótanácsában. Az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így.
szóljon hozzá!