Tudorel Toader
Fotó: Igazságügy-minisztérium
A szociálliberális PSD–ALDE kormánykoalíció ellenszavazataival a bukaresti képviselőház elvetette szerdán a Tudorel Toader igazságügy-miniszter elmarasztalását célzó ellenzéki egyszerű indítványt.
2018. október 31., 14:162018. október 31., 14:16
2018. október 31., 14:552018. október 31., 14:55
Toadert elsősorban az igazságszolgáltatás politikai felügyelet alá gyűrésével, az ágazat működését szabályozó törvényi háttér „megcsonkításával” vádolták az indítvány előterjesztői. Szerintük azzal, hogy – alkotmánybírósági támogatással – elérte az államfőnél Laura Codruța Kövesi korrupcióellenes főügyész felmentését, és ugyanerre készül Augustin Lazăr legfőbb ügyész eltávolítása érdekében is, a miniszter arra figyelmeztette az igazságszolgáltatást, hogy ne merészelje többé a politikusokat elszámoltatni.
Az MTI szerint a jobboldal azért remélte, hogy a Toader elleni parlamenti „intőt” a kormánytöbbség egy része is megszavazza, mert Toaderrel több szociáldemokrata politikus is elégedetlen, igaz, ellenkező előjellel. A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem sokallja, hanem kevesli azokat az intézkedéseket, amelyekkel Toader hozzájárult a román igazságszolgáltatás reformjához, egyesek pedig azt vetik a szemére, hogy nem kezdeményezett amnesztiarendeletet, nem tett határozottabb lépéseket az ügyészségi visszaélések megfékezése, a titkosszolgálati befolyás leleplezése és hatálytalanítása érdekében.
Toader viszont továbbra is élvezi a kisebbik kormánypárt, a liberális ALDE nyílt támogatását, ezért a PSD végül nem szavazta meg az ellenzéki indítványt, elkerülendő, hogy voksával megkérdőjelezze a kormánytöbbség stabilitását. Kiállt Toader mellett Liviu Dragnea, a PSD elnöke is, aki közölte, jelen pillanatban nem merül fel az igazságügyi miniszter leváltása. A képviselőház elnöke azt tanácsolta a tárcavezetőknek, hogy „ne tetszelegjenek az áldozat szerepében”, és ne hozzanak fel különféle okokat, amiért esetleg leváltják őket, mert ha valakit elmozdítanak, akkor annak meg fogják mondani a pontos okát is.
Az egyszerű indítvány egy miniszter teljesítményét vagy egy ágazati szakpolitikát kiértékelő vitára biztosít alkalmat a román parlamentben, és ugyanúgy szavazással zárul, mint a kormány leváltását célzó bizalmatlansági indítvány. Az egyszerű indítvány esetleges elfogadása azonban nem eredményezi automatikusan a tárcavezető leváltását. Legutóbb két éve szavazott meg a román képviselőház az akkori igazságügyi miniszter ellen beterjesztett indítványt, ennek ellenére Raluca Prună végigvitte mandátumát.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!