Fotó: Románia parlamentje
Csütörtökön összeül a bukaresti képviselőház, hogy megvitassa a Székelyföld, a nemzeti közösségek, illetve a magyar közösség kulturális autonómiájával kapcsolatos három törvénytervezetet.
2023. december 27., 16:302023. december 27., 16:30
2023. december 27., 16:372023. december 27., 16:37
Az ülés 14 órakor kezdődik az alsóház házbizottságának döntése értelmében. Mint ismert, a Székelyföld autonómiastatútumának, a nemzeti közösségek kulturális autonómiája kerettörvényének és a magyar nemzeti közösség kulturális autonómiastatútumának tervezetét az RMDSZ listáin parlamenti mandátumhoz jutott Kulcsár-Terza József-György és Zakariás Zoltán nyújtotta be december 20-án. Marcel Ciolacu miniszterelnök már aznap bírálta az előterjesztést, és közölte: azt javasolta a képviselőház elnökének, hogy
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségét is betöltő kormányfő bejegyzése szerint a Székelyföld autonómiáját, illetve az etnikai alapú kulturális autonómiát célzó „elszigetelt jogszabályjavaslatoknak nincs keresnivalójuk egy demokratikus államban”.
Három autonómiatervezetet nyújtott be egyéni képviselői törvényjavaslatként a bukaresti képviselőházban szerdán Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnöke.
„Ez a bizonyos időközönként felbukkanó vita értelmetlen” – fogalmazott a román miniszterelnök. Hasonlóképpen vélekedett szerdán Ciprian Şerban, a PSD alsóházi frakcióvezetője is, „mérgezőnek és megosztónak” nevezve az előterjesztést. „Munkatársaimmal együtt arra a határozott következtetésre jutottunk, hogy az ilyen kezdeményezéseket, amelyeket mérgezőnek és megosztónak tartunk, sürgősen el kell utasítani a törvényhozásban. Szilárd meggyőződésünk, hogy a Székelyföld autonómiájára vagy etnikai kritériumokon alapuló kulturális autonómiára irányuló törvényjavaslatoknak nincs helyük egy demokratikus államban, különösen nem akkor, amikor a Szociáldemokrata Párt kormányoz. Ennek fényében ezeknek a kezdeményezéseknek gyors és határozott elutasítását kívánjuk, anélkül, hogy felesleges vitákba bocsátkoznánk, mert Románia területi és kulturális integritása nem képezi alku tárgyát” – ismételte meg pártfőnöke álláspontját Ciprian Şerban.
A szociáldemokrata párti képviselő érthetetlennek tartotta, hogy az ellenzéki Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem támogatta a három autonómiatervezet sürgősségi eljárásban történő megtárgyalását. Kifejtette, arra számított, hogy az AUR is el fog utasítani „mindennemű egyezkedést” a Székelyföld autonómiájáról, ezzel szemben az AUR ragaszkodott a vitához, ami Şerban szerint csak úgy értelmezhető, mint a „nacionalista jellegű politikai kezdeményezések bátorítása”.
A román állam iránti lojalitásként értékeli az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnöke, hogy a bukaresti parlamentben benyújtott három autonómiatervezettel demokratikus úton szeretnék kivívni a kulturális és területi autonómiát.
A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) azt várja el a román hatóságoktól és intézményvezetőktől, beleértve Marcel Ciolacu miniszterelnököt, hogy tisztelettel kezeljék a székely autonómiatörekvést.
Bár a vagyonbevallása alapján éves jövedelme alig haladja meg a 200 000 lejt, milliós nagyságrendű kölcsönt vett fel magánszemélyektől Dan Tanasă, az AUR magyargyűlöletéről hírhedtté vált képviselője, akinek már jövőre törlesztenie kell adósságát.
Jóvátételben részesülhetnek egy törvénytervezet szerint mindazok, akik 1966 és 1997 között erkölcsi károkat szenvedtek a romániai gyermekotthonokban.
A román vízügyi főigazgatóság (ANAR) Argeş-Vedea területi kirendeltségének munkatársai ezer zsákot és egyéb anyagot készítettek elő az árvízvédelmi töltés megerősítéséra a Duna romániai szakaszán.
Az alkotmányos jogokat nem szabad korlátozni, az alaptörvény betartása a legfontosabb – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken.
Felfüggesztették a Mehedinți megyei gyerekeknek ételt szállító cég működését, és 30 ezer lejes bírsággal sújtották, miután csütörtökön több településről több mint 100 iskolás került kórházba ételmérgezés tüneteivel.
A legfelsőbb bíróság pénteken úgy döntött, hogy visszaküldi az 1989-es forradalom ügyét az ügyészségnek. A döntés jogerős.
A Székely Nemzeti Múzeum jövőben ünnepli 150. születésnapját. Kós Károly tervezte a múzeum impozáns épületegyüttesét, amelyet a vele készült interjúkban előszeretettel nevezett fő művének, kedvenc alkotásának.
Alkotmányellenesnek nevezte Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke azt a Nemzeti Liberális Párt (PNL) által benyújtott törvénytervezetet, amely lehetővé teszi az államfő számára, hogy jelöltkjént elinduljon a parlamenti választáson.
Azt gondolhatnánk, hogy Udvarhelyszék talán legismertebb vállalkozójának egyetlen gyermekeként – aki történetesen lány – az élet csupa móka és kacagás. A Nők az üzleti világban sorozatának jelenlegi cikkében erre cáfolunk rá.
A 2024-es parlamenti választásokat előkészítő kampány lebonyolítását szabályozó határozatot fogadott el csütörtökön a Központi Választási Iroda (BEC).
szóljon hozzá!