Fotó: Krónika
A marosvásárhelyi ülés konklúzióit levonva, Markó Béla kijelentette: egyetértés volt abban, hogy a referendumot megelőző kampány során gondok voltak az RMDSZ kommunikációjában, hiszen nem tudták meggyőzni a magyar választókat a referendum tétjéről, fontosságáról. A szövetségi elnök szerint az RMDSZ-nek a továbbiakban hatékonyabb kommunikációra, az erdélyi magyar társadalom különböző rétegeivel – történelmi egyházak, civil szféra, értelmiség, szakmai szervezetek – való szorosabb együttműködésre van szüksége. Ennek kapcsán Markó megismételte, már júniusban lemond miniszterelnök-helyettesi posztjáról, hogy minden energiáját az RMDSZ élén betöltött tisztségére összpontosítsa. Különben a TEKT tagjai közül többen bírálták az RMDSZ felső vezetését amiatt, hogy Traian Bãsescu leváltására buzdította az erdélyi magyarokat. Lapunk értesülései szerint számos területi elnök leszögezte: a vezetőség nem nevezheti helyesnek az államfő menesztését támogató döntést, amikor a referendum a Bãsescu-ellenes koalíció nyilvánvaló kudarcát eredményezte. Többen felrótták a magyar választópolgárok gyenge mozgósítását, valamint azt, hogy a kezdeti semleges álláspont után az RMDSZ akkor kezdte markánsan támadni az államfőt, amikor Bãsescu élesen bírálta Markó Bélát és Verestóy Attila szenátort. „Ily módon Markó Béla személyes sértődöttségét erőszakolta rá a szövetségre” – fogalmazott az egyik területi elnök.
Egyhangú álláspont alakult ki a TEKT tagjai között a tekintetben, hogy jelentős különbségek mutatkoznak az RMDSZ, illetve az erdélyi magyarság prioritásai között. „Változtatni kell a szövetség retorikáján, meg kell találnunk a módját, hogy közelebb kerüljünk a választókhoz. A referendum is ráébresztett arra, hogy a magyar közösség tagjai is vevők a közvetlen hangnemre, megszólításra, sőt a populizmusra” – fejtette ki lapunknak László Attila. Az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke szerint egyfajta koalícióra van szükség az erdélyi magyar politikai szervezetek körében, amelyekkel a szövetségnek ugyanúgy tárgyalnia kell, mint a román parlamenti pártok többségével. Az RMDSZ politikai irányváltását sürgette Rácz Levente is. A szövetség Fehér megyei elnöke lapunknak elmondta: javasolta az erdélyi magyarság megbomlott egységének helyreállítását. Miközben a TEKT-en nem merült fel a referendum kudarca miatti személyes felelősség kérdése, lapunk értesülései szerint akadt, aki a felső vezetőség távozását követelő Eckstein-Kovács Péter szenátor lemondását követelte. A kolozsvári honatya a javaslatra úgy reagált: az RMDSZ és a magyar választópolgárok hűséges képviselőjeként bűn lett volna, ha nem világít rá a szövetség hibáira, így szerinte nem neki kellene lemondania. „Ezzel szemben az RMDSZ vezetősége nem ismerte be a hibáját, hanem tovább folytatja rossz kommunikációját” – jelentette ki lapunknak Eckstein-Kovács Péter.
Egyébként a TEKT résztvevői egyetértettek abban, hogy a Traian Bãsescu által mára összehívott konzultáción az RMDSZ-nek szorgalmaznia kell egy szigorú lusztrációs törvény gyors elfogadását, ám el kell utasítania az egyéni választókörzetes szavazási rendszert.
(fotó: RMDSZ)
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.