Képünk illusztráció
Fotó: Románia szenátusa
Megválasztotta pénteki ülésén az újonnan megválasztott szenátus plénuma a mandátumigazoló bizottság tagjait.
2024. december 20., 18:082024. december 20., 18:08
A 15 tagú testület összetétele a decemberi elsejei választások utáni parlamenti erőviszonyokat tükrözi.
Eszerint a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) négy, a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) és a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) három-három, a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) két, az SOS Románia pártnak, a Fiatal Emberek Pártjának (POT) és az RMDSZ-nek egy-egy szenátora került be a bizottságba.
A házszabályok szerint a mandátumigazoló bizottság javaslatot tesz azoknak a szenátoroknak a mandátumának az érvénytelenítésére, akikről megállapítja, hogy a megválasztásuk a választási törvény megsértésével történt. Ezt teszi azoknak a szenátoroknak az esetében is, akiket jogerősen elítéltek választásokkal kapcsolatos bűncselekmény miatt. A mandátumok igazolásáról egyszerű többséggel dönt a szenátus plénuma.
Szombaton összeül a plénum, és a bizottság jelentésének elfogadása után a képviselők leteszik az esküt. A mandátumigazoló bizottság 30 tagú, összetétele a parlamenti erőviszonyokat tükrözi.
A Szociáldemokrata Pártonak (PSD) 8, a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) 6, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) 4-4, az SOS Románia pártnak, a Fiatal Emberek Pártjának (POT), a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ), illetve a nemzeti kisebbségek frakciójának 2-2 képviselője van a testületben.
A bizottságot 216 támogató és 115 elutasító szavazattal választotta meg az alsóház.
Seres Dénes ülésvezető elmondta, hogy bizottságnak szombatra kell elkészülnie a képviselők mandátumának igazolásáról szóló jelentéssel. A képviselőház szombat reggel 9-kor ül össze, hogy megvitassa a jelentést és szavazzon róla. Ezt követően bemutatkoznak a frakciók és a képviselők leteszik az esküt.
A mai demokrácia az 1989-es bátorság és áldozatvállalás eredménye, de az ország valahol útközben „elakadt”.
Marcel Ciolacu pártelnökhöz irányította pénteken Sorin Grindeanu azokat az újságírókat, akik arról kérdezték, hogy visszatér-e a koalíció tárgyalóasztalához a Szociáldemokrata Párt (PSD).
Az online térben erőszakra, gyűlöletre vagy diszkriminációra uszító, valamint a fasiszta, legionárius, rasszista vagy idegengyűlölő szervezetek vezetőinek kultuszát népszerűsítő személyekre kiróható büntetések szigorítását kéri a legfőbb ügyész.
Elkezdődik szombattól a téli vakáció az óvodások és iskolások számára.
Pénteken folytatódhatnak a kormányalakítási egyeztetések a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ között – legalábbis erre számít Alexandru Muraru liberális képviselő.
Először ül össze pénteken a december elsejei választások nyomán kialakult összetételű új román parlament, miután Klaus Iohannis államfő erre a napra hívta össze az alakuló ülést.
Alkotmányellenesnek nyilvánította csütörtökön az alkotmánybíróság a különleges nyugdíjak progresszív adóztatását.
Még lehet esély arra, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) folytassa a kormányalakítási tárgyalásokat, miután Marcel Ciolacu pártelnök csütörtökön bejelentette: a párt visszalép, de ellenzékből hajlandó megszavazni a jobboldali kisebbségi kormányt.
Călin Georgescu volt államfőjelölt olyan magvas inspirációforrásokból merített ihletet beszédeihez, mint például a Jégvarázs (eredeti címén Frozen) című rajzfilm, vagy a Híradósok (The Newsroom) című amerikai sorozat.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vállalja a kormányzást, de egy becsületes és reformokat felvállaló kormányt szeretne – fejtette ki csütörtökön Elena Lasconi, az alakulat elnöke.
szóljon hozzá!