Liberális Demokrata Párt néven új politikai alakulatot alapított Theodor Stolojan.
Liberális Demokrata Párt (PLD) néven új politikai alakulatot hozott létre Theodor Stolojan a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) kizárt vagy távozott politikusokkal – köztük Valeriu Stoica, Gheorghe Flutur és Mona Muscã – karöltve. Az új pártot valószínűleg 2007 elején jegyzik be. Theodor Stolojan csütörtökön leszögezte: az alakulat a D. A. Szövetség részének tekinti magát, mivel azt többek között a PLD tagjai alapították, ám együttműködni csak a Demokrata Párttal fognak.
2006. december 08., 00:002006. december 08., 00:00
A liberális reformplatform alapjaiból születő PLD a Nemzeti Liberális Párt 20 képviselőjét és nyolc szenátorát csábította el. A kezdeményezés mögött a romániai politikai alakulatok többsége – a Demokrata Pártot leszámítva – Traian Bãsescu államfőt sejti, és a PNL megsemmisítését célzó támadásnak értékeli a pártalapítást.
A PNL halálát jósolja Stolojan
A PLD létrehozásának bejelentése újabb alkalmat jelentett Stolojannak, hogy élesen bírálja a PNL vezetőségét. „A liberálisok jelenlegi vezetősége elárulta a D.A Szövetséget, a liberális párt tagjait és választóit. A PNL haláltusájának vagyunk szemtanúi, ezt pedig Cãlin Popescu-Tãriceanu, Bogdan Olteanu, Ludovic Orban, Crin Antonescu és más, hozzájuk hasonló politikusok okozták” – szögezte le a volt kormányfő. A liberálisok egykori elnöke egyben felhívást intézett a PNL tagjaihoz, hogy csatlakozzanak az általa kezdeményezett politikai projekthez. Stolojan szerint jelenleg mintegy 11500 PNL-tag támogatja a PLD megalakulását, így nem okozhat különösebb problémát a párt bejegyzéséhez szükséges 25 ezer aláírás megszerzése. „A PLD prioritása, hogy Románia lakosainak életszínvonala emelkedjék” – ismertette Stolojan az új alakulat célkitűzéseit, majd hozzátette: a távlati politikai cél a jobbközép politikai erők összefogása.
Liberális visszavágás, demokrata barátkozás
Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnököt, a Nemzeti Liberális Párt elnökét nem lepte meg Stolojan bejelentése. A PNL elnöke a pártalapításban annak beigazolódását látja, hogy a platform tagjainak célja a liberális alakulat legyengítése volt. Traian Bãsescu államfőre célozva Tãriceanu kifejtette: a pártalapítással egyértelművé vált, hogy Stolojanékat kívülről irányítják. „Kétlem, hogy liberálisnak nevezhető az, aki 1989 előtt Nicolae Ceauºescu és a Szekuritáté bankszámláit felügyelte, később pedig Ion Iliescut támogatta. Stolojannak annyi köze van a liberalizmushoz, mint nekem a szociáldemokrata eszmékhez” – szögezte le Tãriceanu. Az esetleges PLD–PD együttműködésről nyilatkozva a kormányfő elmondta: sajnálatos lenne, ha megvalósulna. A Demokrata Párt vezetősége azonban máris késznek mutatkozott a Stolojanékkal való együttműködésre. Ezt maga Emil Boc, az alakulat elnöke szögezte le. Szerinte az együttműködés azért indokolt, mert a PD-nek szüksége van politikai támogatásra, hogy megvalósítsa a D.A. Szövetség terveit. Hasonlóan vélekedett Ioan Oltean, a demokraták alelnöke is, aki szerint lehetetlen visszautasítani Stolojanék együttműködési ajánlatát.
Sajnálkozik az RMDSZ
A kormánykoalíció működését negatívan befolyásolja majd az új párt létrejötte – értékelte a helyzetet Borbély László középítkezési és területrendezési miniszter, az RMDSZ ügyvezető alelnöke. Borbély ugyanakkor előreláthatónak nevezte Stolojan bejelentését, és sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy a liberális párt gyakorlatilag kettészakad. Kelemen Hunor képviselő ugyancsak a PNL megsemmisítését célzó támadásnak értékelte az új alakulat létrehozásának szándékát. A Konzervatív Párt (PC) és a Nagy-Románia Párt (PRM) képviselői azt hangsúlyozták, hogy az új alakulatot valójában Traian Bãsescu fogja irányítani. Ugyancsak a PNL elleni támadást sejt a pártalapítás mögött Cristian Diaconescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője is. Stolojan népszerűbb, mint Tãriceanu Az új alakulat létrejötte egyébként számottevően módosíthatja a politikai erőviszonyokat, és az esetleges előrehozott választások perspektívájában gyengítheti a Nemzeti Liberális Pártot. A CURS közvélemény-kutatási intézet szerint ugyanis Theodor Stolojan népszerűbb, mint Cãlin Popescu-Tãriceanu. A PNL választótáborának közel fele (48 százalék) Stolojant látná szívesebben az alakulat élén, míg Tãriceanu a liberálisok egynegyedének támogatottságát élvezi.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Megerősítette George Simion, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője, hogy államfővé választása esetén Călin Georgescut bízza meg kormányalakítással.
A fősodratú pártokból való kiábrándultság vezetett a megismételt romániai elnökválasztás vasárnapi első fordulójának némileg meglepő eredményéhez, a magyarokat csak kis mértékben lehetett mozgósítani magyar jelölt híján – elemzés.
Kelemen Hunor kedden kijelentette, hogy az RMDSZ számára Nicușor Dan elnökválasztási győzelme az elsődleges, de ehhez a független jelöltnek megfelelő mozgósítással több millió szavazatot kell szereznie.
Ionuț Moșteanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőházi frakcióvezetője szerint egy Ilie Bolojan vezette PSD–PNL–USR-kormány lenne a legmegfelelőbb konstrukció a jelenlegi helyzetben.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a második elnökválasztási fordulóba bekerült jelöltje kedden kijelentette, készen áll elkezdeni a kampányvitákat ellenfelével, Nicușor Dannal.
Cătălin Predoiu miniszterelnök-helyettest, belügyminisztert, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnökét nevezte ki ügyvivő miniszterelnökké kedden Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
A romániai elnökválasztás kulcsfontosságú aspektusait nem felügyelték kellőképpen, a hatóságok reakciója pedig javult ugyan, de erőtlen és átláthatatlan volt – állapította meg az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ).
Az egyedüli helyes döntés, ha a második fordulóban a magyarellenes jelölt ellen szavazunk, és Nicușor Dant támogatjuk! – írja az RMDSZ honlapján közzétett nyílt levelében Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
A második fordulóba jutott független államelnökjelölt, Nicuşor Dan hétfőn délután tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, a romániai társadalomnak szüksége van vitára, és ő optimista, hogy az állampolgárok május 18-án helyesen fognak dönteni.