Fotó: Haáz Vince
Várhatóan szeptember második felében választhatnak elnököt a román állampolgárok – derült ki a bukaresti kormánykoalíció pártjainak kedd esti egyeztetése után.
2024. február 28., 08:592024. február 28., 08:59
2024. február 28., 09:262024. február 28., 09:26
Az egybehangzó értesülések szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői megállapodtak abban, hogy szeptember 15-én és szeptember 29-én tartják az idei elnökválasztás két fordulóját.
A koalíciós vezetők két alternatíva közül választottak, a másik lehetőség szerint az első fordulóra szeptember 1-jén vagy 15-én kerülhetne sor, de végül a másik verzió mellett döntöttek, figyelembe véve, hogy szeptember 9-én kezdődik a tanítás.
Arról is döntés született, hogy a szavazás lezárultának időpontját az összes választás esetében kitolják este 10 óráig.
A 2024-es választási évre vonatkozó választási menetrendet Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke jelentette be a múlt heti koalíciós egyeztetések nyomán. Eszerint az európai parlamenti és helyhatósági választásokra június 9-én kerül sor, az elnökválasztás két fordulójára szeptemberben, a parlamenti választásokra pedig decemberben.
Az EP-választáson a PNL és a PSD júniusban közös jelöltlistával indul.
Módosításokkal elfogadta hétfőn a bukaresti szenátus jogi bizottsága az államelnök-választás előre hozását lehetővé tevő, az RMDSZ által előterjesztett törvénytervezetet. Később a felsőház plénuma is megszavazta a javaslatot.
Erdély az egyik fő tétje annak, hogy a bukaresti kormánykoalíciót alkotó PSD és a PNL a választások összevonása mellett döntött – jelentette ki a Krónika kérdésére Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője.
Összevonja a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) alkotta kormánykoalíció az európai parlamenti, valamint a helyhatósági választásokat, mindkét megmérettetést június 9-én rendezik.
Elégedetlenséget tükröz a politikusokba vetett bizalmat firtató legfrissebb felmérés: mint kiderült, a romániai polgárok egyik politikusban sem bíznak igazán.
Cáfolta pénteken a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion azokat az információkat, amelyek szerint orosz titkosszolgálatok ügynökeivel találkozott.
Egészségügy terén sereghajtó Románia az EU-ban: az Európai Unió államai 2022-ben lakosonként átlagosan több mint 3600 eurót fordítottak egészségügyi ellátásra, de Románia e tekintetben az utolsó helyen áll.
AUR-előnyt mért a legfrissebb közvélemény-kutatás a liberálisokkal szemben: az INSCOP szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség a második legnagyobb támogatottsággal rendelkező párt.
Kihirdette pénteken Klaus Iohannis államfő a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvényt.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
George Simion orosz kémügye kapcsán akar nyomozást a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A romániai választópolgárok három nagy román politikai tömb között oszlanak meg az elnökválasztások tekintetében, mellettük negyedikként pedig ott vannak a magyarok – derül ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből.
szóljon hozzá!