Fotó: Haáz Vince
Várhatóan szeptember második felében választhatnak elnököt a román állampolgárok – derült ki a bukaresti kormánykoalíció pártjainak kedd esti egyeztetése után.
2024. február 28., 08:592024. február 28., 08:59
2024. február 28., 09:262024. február 28., 09:26
Az egybehangzó értesülések szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői megállapodtak abban, hogy szeptember 15-én és szeptember 29-én tartják az idei elnökválasztás két fordulóját.
A koalíciós vezetők két alternatíva közül választottak, a másik lehetőség szerint az első fordulóra szeptember 1-jén vagy 15-én kerülhetne sor, de végül a másik verzió mellett döntöttek, figyelembe véve, hogy szeptember 9-én kezdődik a tanítás.
Arról is döntés született, hogy a szavazás lezárultának időpontját az összes választás esetében kitolják este 10 óráig.
A 2024-es választási évre vonatkozó választási menetrendet Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke jelentette be a múlt heti koalíciós egyeztetések nyomán. Eszerint az európai parlamenti és helyhatósági választásokra június 9-én kerül sor, az elnökválasztás két fordulójára szeptemberben, a parlamenti választásokra pedig decemberben.
Az EP-választáson a PNL és a PSD júniusban közös jelöltlistával indul.
Módosításokkal elfogadta hétfőn a bukaresti szenátus jogi bizottsága az államelnök-választás előre hozását lehetővé tevő, az RMDSZ által előterjesztett törvénytervezetet. Később a felsőház plénuma is megszavazta a javaslatot.
Erdély az egyik fő tétje annak, hogy a bukaresti kormánykoalíciót alkotó PSD és a PNL a választások összevonása mellett döntött – jelentette ki a Krónika kérdésére Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője.
Összevonja a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) alkotta kormánykoalíció az európai parlamenti, valamint a helyhatósági választásokat, mindkét megmérettetést június 9-én rendezik.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!