Fotó: Haáz Vince
Várhatóan szeptember második felében választhatnak elnököt a román állampolgárok – derült ki a bukaresti kormánykoalíció pártjainak kedd esti egyeztetése után.
2024. február 28., 08:592024. február 28., 08:59
2024. február 28., 09:262024. február 28., 09:26
Az egybehangzó értesülések szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői megállapodtak abban, hogy szeptember 15-én és szeptember 29-én tartják az idei elnökválasztás két fordulóját.
A koalíciós vezetők két alternatíva közül választottak, a másik lehetőség szerint az első fordulóra szeptember 1-jén vagy 15-én kerülhetne sor, de végül a másik verzió mellett döntöttek, figyelembe véve, hogy szeptember 9-én kezdődik a tanítás.
Arról is döntés született, hogy a szavazás lezárultának időpontját az összes választás esetében kitolják este 10 óráig.
A 2024-es választási évre vonatkozó választási menetrendet Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke jelentette be a múlt heti koalíciós egyeztetések nyomán. Eszerint az európai parlamenti és helyhatósági választásokra június 9-én kerül sor, az elnökválasztás két fordulójára szeptemberben, a parlamenti választásokra pedig decemberben.
Az EP-választáson a PNL és a PSD júniusban közös jelöltlistával indul.
Módosításokkal elfogadta hétfőn a bukaresti szenátus jogi bizottsága az államelnök-választás előre hozását lehetővé tevő, az RMDSZ által előterjesztett törvénytervezetet. Később a felsőház plénuma is megszavazta a javaslatot.
Erdély az egyik fő tétje annak, hogy a bukaresti kormánykoalíciót alkotó PSD és a PNL a választások összevonása mellett döntött – jelentette ki a Krónika kérdésére Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője.
Összevonja a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) alkotta kormánykoalíció az európai parlamenti, valamint a helyhatósági választásokat, mindkét megmérettetést június 9-én rendezik.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!