Vágnának belőle. A Declic civil szervezet tüntetése a különleges nyugdíjak ellen
Fotó: Declic.ro
Elfogadta a bukaresti szenátus összevont jogi, munkaügyi és védelmi szakbizottsága kedden a nem járulékalapú speciális nyugdíjak reformjának tervezetét, amelynek bevezetésére Románia az európai finanszírozású nemzeti helyreállítási tervben (PNRR) vállalt kötelezettséget.
2023. március 28., 18:342023. március 28., 18:34
2023. március 28., 19:052023. március 28., 19:05
A román Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció által kidolgozott tervezet szerint egyetlen speciális nyugdíj sem lehet ezentúl nagyobb a jogosult korábbi bérénél. Az MTI által ismertetett tervezet szerint egy ember nem részesülhet többféle speciális nyugdíjban, a juttatást az infláció mértékével minden évben emelik, a speciális nyugdíj azon részére pedig, amely meghaladja a járulékalapú nyugdíjat, 15 százalékos adót vetnek ki.
Ștefan Pălărie, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) törvényhozója élesen bírálta a kormányoldalt. Szemfényvesztésnek nevezte a tervezetet, és azzal vádolta meg a koalíciós pártokat, hogy csak „kisebb karcolást ejtettek” a kiváltságosok előjogain, de valójában az a cél vezérelte őket, hogy megmentsék – a tartalékos tábornagyként érintett – Nicolae Ciucă miniszterelnök havi 18 ezer lejes „luxusnyugdíját”.
Virgil Guran, a PNL szenátora válaszában leszögezte, hogy a katonák több tiszteletet érdemelnek. Szerinte a jelenlegi biztonsági helyzet világossá tette, hogy a nemzetvédelmi rendszer roppant fontos az ország számára, a katonák szolgálati nyugdíja pedig nem speciális juttatás, hiszen a védelmi minisztérium volt alkalmazottainak átlagnyugdíja nem haladja meg a havi 4000 lejt.
Bukaresti hirdetőtábla arról, hogy a román miniszterelnök 43 ezer eurós speciális nyugdíjat kap évente
Fotó: Declic.ro
A távirati iroda emlékeztet, hogy a román parlament több ízben próbálkozott a társadalom nagy része által „luxusnyugdíjakként” emlegetett, külön törvények által szabályozott, nem a társadalombiztosítási alapból, hanem az állami költségvetésből fizetett speciális nyugdíjak korlátozásával, de ezen kísérletek többsége elbukott az alkotmányossági kontrollon. Románia tavaly 12 milliárd lejt fordított a speciális nyugdíjakra, amelyek az átlagnyugdíj többszörösére rúgnak. Ebben a juttatásban nyugalmazott bírák, ügyészek, diplomaták, parlamenti tisztviselők, pilóták, pénzügyőrök, bírósági jegyzők, katonák, belügyi alkalmazottak részesülnek.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!