Országos listás európai parlamenti választásokat kér az RMDSZ
Saját programja szellemével és az Európai Unió irányelveivel is szembekerült az RMDSZ, amikor olyan törvénytervezetet nyújtott be Románia európai parlamenti (EP) képviselőinek a megválasztására, mely országos pártlistás szavazást javasol. A romániai politikában regionális pártként megjelenő RMDSZ azért nem akar regionális választásokat, mert attól tart, hogy a jelenlegi gazdasági fejlesztési régiókat alakítanák át választókerületekké, a szövetség pedig a régiók átszabásában érdekelt. Az EP-választások vitája az elkövetkező hetekben kezdődik el Bukarestben.
Az RMDSZ nem támogatja, hogy regionális választási körzetekben válasszák meg azokat a politikusokat, akik az Európai Parlamentben (EP) képviselik majd az erdélyi magyarságot. Mindezt Markó Béla erősítette meg a Krónika kérdésére azon a marosvásárhelyi sajtóbeszélgetésen, amelyikre az erdélyi magyar szerkesztőségek vezetőit hívták meg. Markó szerint a regionális választási rendszer azért nem felel meg a szövetségnek, mert az nagy valószínűséggel a jelenlegi gazdasági fejlesztési régiók határait erősítené meg, a szövetség pedig jelenleg azon munkálkodik, hogy megváltoztassa ezeket a határokat. \"Nem támogatjuk, hogy választási rendszert vagy bármilyen új kompetenciákat ruházzanak a jelenlegi gazdasági fejlesztési régiókra\" – jelentette ki Markó. A szövetség álláspontja nemcsak az RMDSZ-program regionális politikát taglaló fejezetének a szellemével ellentétes, hanem az Európai Unió irányelveivel is. Az utóbbiakat még 1998-ban fogadta el Európai Parlament Georgiosz Anasztasszopulosz görög néppárti képviselő jelentése alapján. Ezen irányelvekben a húszmilliót meghaladó lélekszámú országok számára az Unió regionális választásokat javasol. \"A választókörzeteket úgy kell létrehozni, hogy ne sérüljön a rendszer arányos jellege, és a képviselők minél közelebb legyenek választóikhoz. A 20 milliónál kisebb népességű országoknak nem kell választókerületekre tagolódni\", áll a dokumentumban. Az irányelvet a tagállamoknak a 2009-es EP-választásokig kell életbe léptetniük. Romániai szakértői vélemények szerint az országnak a kétrégiós választás felelne meg leginkább, az erdélyi és a regáti választási körzetre való felosztás. Ezek az irányelvek most még nem kötelező normák, de azokká válhatnak – jelentette ki Markó Béla, aki azt is hozzátette, az országos listás választások esetén a szövetség két, választási bravúr esetén három mandátumot szerezhet meg a Románia számára fenntartott 33-ból.
Románia azt vállalta az EU-val szemben, hogy a tagfelvételétől számított egy éven belül megtartja az EP-választásokat. A most megválasztott EP-képviselőknek azonban csupán 2009-ig tart majd a mandátumuk. Ekkor az Unió valamennyi tagállamában ötéves mandátummal választanak EP-képviselőket.
\"A román parlamenti pártok egyelőre még nem jutottak egyezségre a választási törvény tekintetében\" – jelentette ki a Krónika kérdésére Kelemen Hunor, a képviselőház háznagya. Mint elmondta, az RMDSZ-es Márton Árpád EP-választási törvényjavaslata mellett a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Konzervatív Párt (PC) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselői nyújtottak be törvényjavaslatot. Ezek a javaslatok egyelőre a választási törvényeket kidolgozó speciális bizottság asztalán porosodnak. Kelemen Hunor szerint az elkövetkező hetekben minden bizonnyal erről is megkezdődik a politikai egyeztetés a parlamenti pártok között. A benyújtott tervezetek közül csak a PSD-s Vasile Puºcaºé javasol regionális választásokat. Puºcaº azonban a jelenlegi gazdasági fejlesztési régiókat javasolja választási körzeteknek.
A regionális választások kérdése korábban a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen került a figyelem középpontjába. Cristian Pârvulescu, a Pro Demokrácia egyesület elnöke megbotránkoztatónak vélte, hogy a regionális pártként megnyilvánuló RMDSZ is az országos listás választásokat támogatja. Pârvulescu szerint erre egyetlen magyarázat van: a kompromittálódott romániai politikai elit az európai integrációt is a hatalma átmentése eszközének tekinti.
Márton Árpád, az RMDSZ által benyújtott tervezet kidolgozója akkor azzal érvelt az országos lista mellett, hogy ez biztosíthatja a maximális mandátumszámot az RMDSZ-nek. Amikor azt kérdezték tőle, hogy nem fontosabb-e a mandátumok számánál az, hogy a romániai pártok a regionális érvek keresésére legyenek ráutalva, a képviselő azzal érvelt, hogy ha az RMDSZ három képviselőt juttat az Európai Parlamentbe, egy uniós alapokból fizetett brüsszeli szakértő alkalmazására is jogosult.