Döntött a CSAT: Románia kérelmezni fogja az Európai Bizottság által a tagállamok számára biztosított védelmi célú hitelt
Fotó: presidency.ro
Románia 2030-ig fokozatosan növelni fogja a védelmi kiadásait – jelentette be Ilie Bolojan a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerdai ülését követő nyilatkozatában. Ezzel egy időben a hadsereg elkezdi a felkészülést „bizonyos helyzetre” Romániában.
2025. április 30., 19:282025. április 30., 19:28
2025. április 30., 19:322025. április 30., 19:32
Az ügyvivő államfő a Cotroceni-palotában elmondta, Románia erősíteni akarja védelmi kapacitását 2030-ig, hogy európai partnereivel együtt hozzájáruljon a kontinens védelméhez és saját biztonságát is növelje. Ennek érdekében a nemzetbiztonsági kérdésekben illetékes CSAT felhatalmazta Angel Tîlvăr védelmi minisztert, hogy a június második felében Hágában sorra kerülő NATO-csúcstalálkozót előkészítő tárgyalásokon vállalja fel az ország nevében a védelemre szánt költségvetés fokozatos növelését.
Ez a testület készíti majd elő a dokumentációt, amellyel Románia kérelmezni fogja az Európai Bizottság által a tagállamok számára biztosított védelmi célú hitelt. „Ez egy kedvezményes hitel, amelynek futamideje több mint 40 év, a türelmi idő pedig 10 év. Ennek köszönhetően Románia az elkövetkező években úgy tudja növelni védelmi képességeit, hogy közben nem ró túl nagy terhet az állami költségvetésére” – fogalmazott Bolojan.
Az ukrajnai háború kirobbanását követően, 2022-ben a CSAT úgy döntött, hogy a védelmi kiadásokat a GDP 2 százalékáról 2,5 százalékra emelik, ezt a szintet azonban a valóságban Románia nem érte el: a tavalyi 8,7 milliárd dolláros védelmi kiadás a GDP 2,2 százalékát tette ki.
Az ügyvivő államfő szerint a CSAT ülésén arról is tárgyaltak, hogy a tervezett védelmi beruházások jelentős részét a román védelmi iparnak leadott megrendeléseken keresztül valósítják meg. Ilie Bolojan ugyanakkor beszámolt arról is, hogy május végéig a parlamentnek el kell fogadnia a védelmi törvényt, hogy „bizonyos helyzetben” legyen készenlétben a román hadsereg.
Bolojan azt mondta az ülést követően, a védelmi törvény mielőbbi elfogadására azért van szükség, hogy a hadsereg szövetségeseivel együtt elkezdhesse a felkészülést „bizonyos helyzetre”.
Ilie Bolojan kifejtette, ez az egyike annak a négy törvénynek, amelyet idén kell elfogadnia a parlamentnek, és a CSAT jóváhagyása azt jelenti, hogy következhet a parlamenti megvitatása, majd a szavazás. Az ügyvivő államfő reményei szerint ez még május folyamán megtörténik.
Az amerikai külügyminisztérium jóváhagyta egy Patriot légvédelmi rendszer eladását Romániának 262 millió dollárért, cserébe a tavaly Ukrajnának adományozott rendszerért.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!