Cseke Attila fejlesztési miniszter: „nem lesz szükség olyan dokumentumokra, amelyek miatt ma túlzottan bürokratikus az építkezések engedélyeztetése”
Fotó: Cseke Attila/Facebook
Elfogadta a kormány szerdai ülésén az építkezési engedélyhez szükséges dokumentumok kibocsátásának határidejét lerövidítő jogszabálytervezetet – tájékoztatott Cseke Attila fejlesztési miniszter.
2025. április 30., 16:272025. április 30., 16:27
2025. április 30., 16:302025. április 30., 16:30
A kormányülést követő sajtótájékoztatóján a tárcavezető elmondta, az uniós tagállamok közül Romániában a legbonyolultabb az építkezések engedélyeztetési folyamata, elsősorban a számtalan jóváhagyás és szakvéleményezés miatt – írta az Agerpres.
„Lehetővé teszi, hogy egyszerre több szakvéleményt lehessen kérvényezni, nem kell egyikkel a másikat bevárni, és ugyanazon a területen elég lesz egyetlen szakvéleményezés egy építkezéshez, amelynek érvényessége nem jár le. Továbbá nem lesz szükség olyan tanulmányokra és dokumentumokra, amelyek miatt ma túlzottan bürokratikus az építkezések engedélyeztetése” – idézte a minisztert az RMDSZ közleménye.
A tárcavezető rámutatott, az építkezési engedélyeztetés a közpénzből finanszírozott beruházások esetében is ingyenes és gyorsabb lesz, így a fejlesztés is gyorsul, ugyanakkor egyszerűsödik és felgyorsul a települések fejlesztéséhez szükséges általános és helyi rendezési tervek elfogadtatási folyamata is.
„Újdonságként a fejlesztési minisztérium bevezeti a hallgatólagos intézményi beleegyezést is: amennyiben egy intézmény nem válaszol határidőn belül a szakvéleménykérésre, vagy nem utasítja azt el, azt hallgatólagos beleegyezésnek tekinthetik. A törvényes előírásokat megszegő intézményekre pedig a fejlesztési minisztérium alárendeltségében működő Országos Építési Felügyelőség (Inspectoratul de Stat în Construcții) büntetést szabhat ki. A szakvéleményezési folyamatot ugyanakkor egyetlen közhivatalnoknak kell végeznie egy építkezés esetén, annak érdekében, hogy a folyamat koherens legyen” – ismertették a közleményben a tervezet előírásait.
„Ugyanez vonatkozik a településrendezési tervekhez szükséges véleményekre is. Jelenleg 234 milliárd lej értékű állami és uniós beruházás van folyamatban az ország különböző településein, ezek kivitelezése mandátumom és az RMDSZ kormányzati tevékenységének prioritása” – nyilatkozta a szövetség minisztere.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
szóljon hozzá!