Cseke Attila fejlesztési miniszter: „nem lesz szükség olyan dokumentumokra, amelyek miatt ma túlzottan bürokratikus az építkezések engedélyeztetése”
Fotó: Cseke Attila/Facebook
Elfogadta a kormány szerdai ülésén az építkezési engedélyhez szükséges dokumentumok kibocsátásának határidejét lerövidítő jogszabálytervezetet – tájékoztatott Cseke Attila fejlesztési miniszter.
2025. április 30., 16:272025. április 30., 16:27
2025. április 30., 16:302025. április 30., 16:30
A kormányülést követő sajtótájékoztatóján a tárcavezető elmondta, az uniós tagállamok közül Romániában a legbonyolultabb az építkezések engedélyeztetési folyamata, elsősorban a számtalan jóváhagyás és szakvéleményezés miatt – írta az Agerpres.
„Lehetővé teszi, hogy egyszerre több szakvéleményt lehessen kérvényezni, nem kell egyikkel a másikat bevárni, és ugyanazon a területen elég lesz egyetlen szakvéleményezés egy építkezéshez, amelynek érvényessége nem jár le. Továbbá nem lesz szükség olyan tanulmányokra és dokumentumokra, amelyek miatt ma túlzottan bürokratikus az építkezések engedélyeztetése” – idézte a minisztert az RMDSZ közleménye.
A tárcavezető rámutatott, az építkezési engedélyeztetés a közpénzből finanszírozott beruházások esetében is ingyenes és gyorsabb lesz, így a fejlesztés is gyorsul, ugyanakkor egyszerűsödik és felgyorsul a települések fejlesztéséhez szükséges általános és helyi rendezési tervek elfogadtatási folyamata is.
„Újdonságként a fejlesztési minisztérium bevezeti a hallgatólagos intézményi beleegyezést is: amennyiben egy intézmény nem válaszol határidőn belül a szakvéleménykérésre, vagy nem utasítja azt el, azt hallgatólagos beleegyezésnek tekinthetik. A törvényes előírásokat megszegő intézményekre pedig a fejlesztési minisztérium alárendeltségében működő Országos Építési Felügyelőség (Inspectoratul de Stat în Construcții) büntetést szabhat ki. A szakvéleményezési folyamatot ugyanakkor egyetlen közhivatalnoknak kell végeznie egy építkezés esetén, annak érdekében, hogy a folyamat koherens legyen” – ismertették a közleményben a tervezet előírásait.
„Ugyanez vonatkozik a településrendezési tervekhez szükséges véleményekre is. Jelenleg 234 milliárd lej értékű állami és uniós beruházás van folyamatban az ország különböző településein, ezek kivitelezése mandátumom és az RMDSZ kormányzati tevékenységének prioritása” – nyilatkozta a szövetség minisztere.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!