Egyes beszámolók szerint a suceavai kórházban embertelen állapotok uralkodnak.
Fotó: Facebook
Súlyos törvénytelenségek történhettek a nyomozást folytató ügyészek szerint a suceavai kórházban, ennek nyomán alakulhatott ki tömeges fertőzés, amely többek között az egészségügyi személyzetre is átterjedt.
2020. április 01., 19:242020. április 01., 19:24
2020. április 01., 19:322020. április 01., 19:32
A suceavai megyei kórházban elkövetett törvénytelenségek vezethettek az ottani tömeges koronavírus-fertőzéshez és halálesetekhez a helyi ügyészség gyanúja szerint, amely nyomozást indított az ügyben. Mint ismeretes, hétfőn este az egész várost vesztegzár alá helyezték, miután az ország koronavírus-fertőzötteinek negyedét itt regisztrálták.
A suceavai ügyészség, amely a betegségek leküzdésének meghiúsítása és hivatali visszaélés gyanújával indított nyomozást, megállapította, hogy nem illetékes bizonyos halálesetek kivizsgálásában, amelyeknél súlyosbító körülmények merülnek fel, ezeket átadta a legfőbb ügyészségnek.
Az ügyészség rendellenességeket talált abban a vonatkozásban is, ahogyan a koronavírus-fertőzésben elhunyt betegeket regisztrálták a kórházban, és azt feltételezi, hogy egyes köztisztviselők „jogsértő tevékenységet” folytattak.
A sajtóban megjelent oknyomozó riportokat követően az ügyészek okirat-hamisítás gyanújával is nyomoznak.
Az ügyészek szerint az egészségügyi szakemberek akkor is megszegték az elkülönítésre vonatkozó rendelkezéseket, amikor a pozitív teszteredményű pácienseket nem a fertőző osztályra utalták be.
Az ügyészség leszögezi: a nyomozás célja, hogy minden szempontból tisztázza a tényleges helyzetet, de tekintettel Suceava városának kritikus helyzetére, fontos, hogy valamennyi egészségügyi szakember maximális gonddal teljesítse kötelezettségét, és ebben az időszakban semmilyen további nyomásnak ne legyen kitéve.
A suceavai orvosi kamara elnöke megerősítette, hogy a kórházban törvénytelenségek történtek. Sorin Hâncu szerint
A kamarai elnök szerint egyes személyeket – köztük Gheorghe Fluturt, a megyei önkormányzat elnökét, akiről egyébként kiderült, hogy fertőzött – preferenciálisan kezeltek, mielőtt az asszisztensnők órákig álltak sorba, hogy kivárják, amíg a kedvezményezettek után tőlük is mintát vesznek.
Egyes beszámolók szerint a suceavai kórházban embertelen állapotok uralkodnak. Idős páciensek rokonai szerint hozzátartozóikon nem végzik el a szükséges vizsgálatokat, és az alapvető ellátásukról sem gondoskodnak. Egy házi karanténban levő orvos szerdai beszámolója szerint a hatóságok igyekeznek megnyugtatni mindenkit, mondván: a kórházban minden rendben van, hogy ne keltsenek pánikot. Ugyanakkor azt állítja:
Ez valóban nem lehetetlen, hiszen – mint arról beszámoltunk – a hét elején kiderült, hogy számos, múlt héten elhunyt páciens koronavírus-fertőzött is volt.
Azt is kijelentette, hogy a pácienseket új tesztek elvégzése nélkül költöztetik ki a kórházból, és a jelenleg házi karanténban levő orvosokat sem tesztelik majd újra, mivel nincs elegendő teszt.
Az orvos szerint a rendellenességek továbbra is folytatódnak: behívták dolgozni a házi karanténba vonult személyzetet, a nem koronavírusos betegeket viszont olyan egészségügyi személyzet mozgatja, akinek elkülönítőben kellene lennie. Mint arról beszámoltunk, Nelu Tătaru egészségügy-miniszter a hét elején azzal magyarázta a nagyszámú suceavai megbetegedést, hogy sokan tértek vissza oda Olaszországból és Spanyolországból. Bogdan Descescu belügyi államtitkár ennek kapcsán szerdán este elmondta: az országba márciusban beérkezett 260 ezer külföldön élő román közül Suceava megyébe mintegy tízezren tértek vissza.
Közben Bukarestben is bajba kerültek a kórházak: kiderült, hogy 17 egészségügyi dolgozó és 10 páciens fertőződött meg a koronavírussal az ottani sürgősségi kórházban. A teszteléseket március 22-én kezdték meg, és
A kórházban széleskörű járványügyi vizsgálatot folytatnak.
A fertőzött személyeket más fővárosi kórházakba szállították. A katonai kórházban 24 fertőzött dolgozót azonosítottak, ám a szakemberek szerint további orvosok és ápolók is fertőzöttek lehetnek.
Szintén Bukarestben a Szent János kórház nefrológai osztályát lezárták, 72 orvos pedig házi karanténba került, miután az egyik páciensről kiderült, hogy koronavírusos.
Méltatlanná vált a suceavai kórház az állami érdemrendre
Visszavonta szerdán Klaus Johannis államfő a suceavai Sfântul Ioan cel Nou megyei sürgősségi kórház állami kitüntetését. Az Államelnöki Hivatal szerdai közleményében rámutat, a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapot ideje alatt olyan súlyos hiányosságokat észleltek az egészségügyi intézmény tevékenységében, amelyek minden korábbi megvalósítást felülírnak, ezért az elnök visszavonja a kórház állami kitüntetését. A suceavai megyei kórháznak a 2019. április 5-én kiadott rendelettel ítélték oda az egészségügyi érdemrend lovagi fokozatát.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szombaton sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki a megerősödött szél miatt öt megyére, és egy szintén sárga jelzésű figyelmeztetést heves havazás miatt további öt megyére.
Már a schengeni csatlakozás témája is vita tárgyává vált a választási kampány hevében egymást ostorozó koalíciós partnerek, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
A bukaresti törvényszék csütörtökön 30 napos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút, akit a DIICOT-ügyészek azzal gyanúsítanak, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Elővigyázatosságra int, konkrét tanácsokat ad a lakosságnak a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére.
Súlyos állapotban szállítottak péntekre virradóan Konstancáról Bukarestbe egy 10 éves gyereket, aki testfelülete 70 százalékán megégett, miután a medgigiai állomáson felmászott egy vasúti kocsi tetejére, és áramütés érte.
Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
Jóváhagyta a kormány csütörtökön az ötödik generációs, amerikai gyártmányú F-35-ös többcélú harci repülőgépek beszerzésének első szakaszáról szóló törvénytervezet.
szóljon hozzá!