Cătălin Drulă pártelnök legnagyobb kihívása egyben tartani az USR-t
Fotó: Catalin Drula/Facebook
Elsöprő többséggel, már a belső választás első fordulójában megszerezte a tavaly ősszel ellenzékbe vonult Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségét Cătălin Drulă, aki csapatmunkára szólította alakulata tagjait.
2022. július 10., 12:272022. július 10., 12:27
2022. július 10., 13:532022. július 10., 13:53
A megmérettetés vasárnap közölt eredménye alapján az USR ügyvivő elnöki posztját betöltő Drulă begyűjtötte a szavazatok 71,34 százalékát a párt tagjainak bevonásával július 6–10. között rendezett voksoláson. Az öt másik elnökjelölt közül Cătălin Teniţă a szavazatok 14,89, Octavian Berceanu 11,23, George Ungureanu 0,90, Miroslav Taşcu Stavre 0,76, míg Alexandru Kiss 0,53 százalákát szerezte meg.
Az eredmény kihirdetését követően az USR Temes megyei parlamenti képviselőjeként tevékenykedő Drulă közölte, ezentúl nincsenek csoportosulások, klikkek az alakulatban, mindenkinek csapatban kell dolgoznia. „41 éves vagyok, szeretem ezt az országot, és tudom, hogy többet lehet tenni annál, ami most van. Csatlakozzatok hozzánk, az USR-hez, a romániai változást célul kitűző mozgalomhoz, adjátok nekünk a szavazataitokat, ne voksoljatok azokra a banditákra, akik nem képesek, nem akarnak, nem tudnak” – üzente a választóknak székfoglaló beszédében a volt szállítási miniszter. Drulă szerint egyértelmű megbízatást kapott arra, hogy valós ellenzéket alkosson „a bukásra ítélt jelenlegi hatalommal” szemben. Hozzátette, szervezett és komoly munkával el kell érniük, hogy az USR adhassa a miniszterelnököt a 2024-es választások után.
Drulă előtt nem könnyű feladat áll, össze kell fognia a kormányból tavaly ősszel kilépett, széthullóban lévő ellenzéki alakulatot. Miután egy évvel ezelőtt kilépett az USR-ből Dacian Cioloş európai parlamenti (EP-) képviselő, a párt volt elnöke, számos törvényhozó, valamint európai parlamenti képviselő követte az új pártot alapító Cioloşt. A pártpreferenciákat vizsgáló legfrissebb felmérés szerint – amelyet néhány nappal ezelőtt az Avangarde közvélemény-kutató tett közzé – az USR népszerűsége lejtmenetet vett: ha most vasárnap rendeznék a parlamenti választásokat, a szavazók 9 százaléka támogatná az alakulatot. A párt a 2020-as romániai törvényhozási választáson még 15 százalékos eredményt ért el.
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
szóljon hozzá!