Nem szabad mindent. Az ügyvivő államfői tisztség Iohannist váltó betöltője csupán korlátozott hatáskörökkel bír
Fotó: Presidency.ro
Miután Klaus Iohannis leköszönő államfő hétfőn bejelentett lemondása szerdán hatályba lép, az alkotmány értelmében a második legfontosabb közjogi tisztség betöltője, a szenátus elnöke veszi át az ügyvivő államfői feladatokat.
2025. február 11., 20:362025. február 11., 20:36
2025. február 11., 20:392025. február 11., 20:39
Ez jelen esetben Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke, korábbi nagyváradi polgármester, a Bihar megyei közgyűlés volt elnöke, ő költözik be egy időre Iohannis helyére a Cotroceni-palotába. Bár ügyvivői minőségében az új elnök megválasztásáig ő látja el az államfői teendőket,
A parlamentnek és az alkotmánybíróságnak is továbbította az elnöki hivatal hétfőn Klaus Iohannis államfő lemondását.
Ilie Bolojan hatáskörei a román alkotmány szerint a következők:
Ugyanakkor az alkotmány értelmében nem oszlathatja fel a parlamentet, nem kezdeményezhet népszavazást és nem intézhet politikai üzeneteket a parlamenthez.
Személy szerint helyesnek tartom, hogy Klaus Iohannis rászánta magát, és távozik az elnöki tisztségből. Épp csak egy baj van: megkésett a gesztussal.
A PNL fiókszervezeteinek elnökeivel tartott vezetőségi ülés után nyilatkozó Bolojan elmagyarázta: az államfő lemondását követően a szenátusi elnöknek kell átvennie ügyvivő jelleggel ezt a tisztséget, de az alkotmány előírásai szerint Románia elnöke nem lehet egyetlen politikai pártnak sem a tagja, így kénytelen felfüggeszteni pártelnöki tisztségét és párttagságát.
Hozzátette: a PNL kedd délutánra tervezett országos politikai vezetőtanácsában Cătălin Predoiu első alelnököt fogja javasolni ügyvivő pártelnöknek. Ugyanekkor döntenek arról is, hogy kit javasoljanak ügyvivő szenátusi elnöknek – tette hozzá Bolojan.
Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis. Ezt maga az államfő jelentette be hétfőn annak nyomán, hogy a parlamenti házbizottságok eldöntötték: a törvényhozás kedden reggel tíz órakor vitatja meg a felfüggesztésről szóló indítványt.
Mint arról beszámoltunk, a kormány már korábban jóváhagyta a 2025. május 4-i elnökválasztás menetrendjét. A jelölések benyújtásának határideje március 15.
A diaszpórában élő románok három napon keresztül szavazhatnak, május 2-ától, péntektől kezdődően, helyi idő szerint reggel 7:00 és este 21:00 óra között. Vasárnap azonban romániai idő szerint 21:00 órakor zárulnak a szavazóhelyiségek külföldön.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
szóljon hozzá!