Ki menti meg az USR-t? Meglehet, Dacian Cioloșnak menekülési útvonalként szolgált a párton belül kirobbant válság
Fotó: Barabás Ákos
Eddigi története legsúlyosabb válságát éli a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR). Elemzők szerint az új elnököt kereső ellenzéki alakulat jelenleg semmit nem tud ajánlani a társadalomnak, de saját tagjainak sem, ha pedig a „bulvárpolitizálásban” keresi a kiutat, folytatódhat a párt eljelentéktelenedése.
2022. február 09., 14:232022. február 09., 14:23
Alig több, mint négy hónapot tartott Dacian Cioloş elnöksége a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) élén. A volt technokrata miniszterelnök semmiféle eredményt nem tudott felmutatni, amióta maga mögött hagyta az Újítsuk meg Európát nevet viselő ultraliberális európai parlamenti frakció vezetését, s „teljes munkaidőben” vállalta a romániai szerepvállalást.
ami három-öt százalékponttal rosszabb a 2020-as választásokon elért eredményekhez képest.
Dacian Cioloş hivatalosan is bejelentette, hogy lemond a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéről.
Elemzői vélemények szerint Cioloş képtelen volt retorikát és stílust váltani a brüsszeli, illetve strasbourgi fellépéseihez képest, ráadásul meglepő győzelme az USR tavalyi elnökválasztásán nem hozott többségi támogatást neki a pártot irányító testületben.
Éppen ezért nem volt meglepő azok elutasítása az USR-en belül. Az ellenzéki térfélen szinte kizárólag a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) hangja hallatszik, a Cioloş vezette USR észrevehetetlenné, érdektelenné vált. A minimalista államot, a piac mindenekfelettiségét hirdető Cioloşt hidegen hagyta, hogy Romániában emberek millióit lehetetlenítheti el az energiaválság.
Keddi sajtótájékoztatóján a volt szállításügyi miniszter azt mondta, a párt ezentúl „minden fronton” ellenzéki erőként fog fellépni. „Ismét az emberek felé fordulunk, ellenzékként lépünk fel, reformista közpolitikákat javasolunk, és előkészítjük a 2024-es kormányzást. (...) Egységes munkával kínálunk Romániának egy megérdemelt alternatívát” – jelentette ki az USR ügyvivő elnöke.
Drulă szerint az USR-t nem fenyegeti szakadás, egységét megőrizve, megerősödve fog túllépni jelenlegi válságán. A politikus üzent a hatalmon lévő pártoknak is: szerinte véget értek a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ alkotta nagykoalíció „kényelmes mézeshetei”, ennek a „természetellenes” szövetségnek a napjai meg vannak számlálva.
– ígérte Drulă arra utalva, hogy a pártot azok a korrupcióellenes tüntetések futtatták fel, amelyeket néhány éve, az akkor még Liviu Dragnea vezette PSD ellen szervezett.
Andrei Țăranu politológus a Spotmedia portálon megjelent elemzésében úgy véli, az USR-ben egyszerre van vezető- és vízióválság. Az elemző szerint a párt radikálisai olyan modell felé mozdították el a formációt, amelyben a koalíciós potenciál gyakorlatilag megszűnt.
– fogalmazott az elemző. Hozzátette: az AUR az utcát is „ellopta” az USR-től, ellehetetlenítve ezzel a párt rendszerellenes jellegét.
Pászkán Zsolt politikai elemző szerint a folyamatos identitáskereséstől terhelt, Dan Barna által vezetett USR az ideológiai és politikai stabilizálódást remélte a Dacian Cioloş által vezetett PLUS beolvasztásától, ehelyett csak a belső vitákat erősítette fel. „Cioloş azt remélte, hogy a PLUS voluntarista, az eurokrácia képviselőitől szolgalelkűen átvett jelszavakkal álcázott bulvárpolitizálásának megfelelő eszközt szerez a valamivel szervezettebb USR feletti ellenőrzés megszerzésével. Mindkét tábornak csalódnia kellett” – mondta lapunknak a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet Románia-szakértője.
Mint fogalmazott, egyelőre nem világos, hogy a mostani válság ürügyéül szolgáló Cioloş-féle belső „reform” – melynek fő eleme a párton belüli döntéshozatal meg nem nevezett külső tényezőknek, vállalkozóknak és a „civil társadalom” képviselőinek történő kiszervezése volt – csak egy menekülési útvonalként szolgált-e Cioloşnak a „tiszta arccal” való visszavonuláshoz a számára sokkal megszokottabb és kényelmesebb európai parlamenti képviselői szerepbe, megőrizve imázsát az esetleges 2024-es elnökválasztási indulásához.
A nagybányai származású elemző azt is hozzátette:
„Ez utóbbi változatot erősítheti, hogy a most ideiglenes elnöki tisztséget betöltő Cătălin Drulă már a válság kirobbanásakor gyakorlatilag bejelentkezett a pártelnökségért, esélyt sem adva Cioloşnak a megegyezésre. Drulă első nyilatkozatai alapján az USR az ő vezetésével megpróbálja majd visszaszerezni az »utcát« az AUR-tól. Ez annak a jele, hogy az USR vezetősége sem tanult semmit az előző hónapokból és a bulvárpolitizáláshoz való visszatérésben látja a kiutat a válságából. Ez azonban könnyen a párt eljelentéktelenedésének folytatódásához, és végül a felszámolásához vezethet” – mondta lapunknak Pászkán Zsolt.
Csupán 2025. január 7. után lesz Romániának új kormánya Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és egyben államfőjelöltje szerint.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból.
A legfelsőbb bíróság szerdai döntése értelmében vizsgálati fogságban marad Marta Dalida Achim, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
Magánrendelőt tervez nyitni Nelu Tătaru volt egészségügyi miniszter, miután a legfelsőbb bíróság megtiltotta, hogy állami kórházakban gyakorolja a szakmáját.
Döntő házként fogadta el szerdán a szenátus a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet.
Tehéntejből készült sajtot hívnak vissza a Carrefour üzletlánc boltjaiból, miután Listeria monocytogenes baktériumot találtak benne.
A gyanú mellett egyértelmű bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy George Simion, az AUR elnöke találkozott az orosz katonai hírszerzés tisztjeivel, és békés tüntetéseket, választási felvonulásokat próbált eltéríteni.
Nagyon is igazak a romániai választásokba való orosz beavatkozási kísérletekről szóló hírek – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János elemző.
Tíz diákból hét állítja, hogy iskolai bántalmazás áldozata volt. A leggyakrabban említett ok, hogy az elkövető pénzt vagy értéktárgyakat akar szerezni. Az az elkövető, aki egy friss tanulmány szerint az esetek 94 százalékában egykor maga is áldozat volt.
Sorin Moldovan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője kedden kijelentette, hogy 2030-ban érkeznek Romániába az első amerikai F-35-ös vadászgépek, amelyek beszerzéséről aznap fogadott el törvénytervezetet a képviselőház.
szóljon hozzá!