Fotó: Schengenvisainfo.com
Amennyiben Ausztria az igazságügyi és belügyminiszterek decemberi ülésén Románia schengeni csatlakozása ellen szavaz, Románia az Európai Unió Bíróságán támadja meg a döntést, és a kezdeményezésbe bevonja az európai partnerintézményeket is. Ezt Marcel Ciolacu kormányfő jelentette ki a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökségének hétfői ülését követően.
2023. szeptember 18., 14:582023. szeptember 18., 14:58
A miniszterelnök közölte, a Bel- és Igazságügyi Tanács legközelebb októberben, majd decemberben ülésezik, mindkét alkalommal Spanyolország EU-elnöksége alatt.
Pedro Sánchez spanyol kormányfő „teljes nyitottsággal és teljes támogatásával” áll Románia schengeni csatlakozása mellett. Bulgária csatlakozását a legutóbbi alkalommal megvétózta Hollandia, ezért Romániának azt is fontolóra kell vennie, hogy továbbra is Bulgáriával együtt kéri-e a felvételét a belső határellenőrzés nélküli térségbe – mondta a miniszterelnök, azt is megemlítve, hogy időközben hivatalosan is megszüntették Romániával szemben az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmust.
és a kezdeményezésbe bevonja az európai partnerintézményeket is, amelyek támogatják felvételét: az Európai Tanácsot, az Európai Parlamentet, az Európai Bizottságot.
„Nincs tehát annyira kényelmes helyzetben Nehammer miniszterelnök úr” – idézte a kormányfőt az Agerpres hírügynökség. Ciolacu kifejtette,
„Ha annyira tönkrement a schengeni övezet, Ausztria lépjen ki belőle, emeljen kilométereken át szögesdrót- és elektromos kerítéseket, engem nem zavar. Ha Ausztria így akarja, fizesse meg a kerítéseket, lépjen ki a Schengenből, mi jól megleszünk a schengeni övezeten belül” – fogalmazott a román miniszterelnök.
Ausztria elutasította az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek arra vonatkozó kérését, hogy Bécs hagyjon fel a Románia és Bulgária schengeni csatlakozásával szembeni ellenállásával.
Karoline Edtstadler, az Osztrák Néppárt (ÖVP) EU-ügyi minisztere pénteken ismételten hangoztatta Ausztria aggályait a schengeni övezet bővítésével kapcsolatban.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!