Fotó: Ccr.ro
Iulia Scânteit választotta a szenátus az alkotmánybíróság egyik megüresedő helyére.
2022. május 03., 13:422022. május 03., 13:42
2022. május 03., 15:592022. május 03., 15:59
A képviselőházban a Szociáldemokrata Párt (PSD) által jelölt Bogdan Licu, a legfőbb ügyész helyettese kapott alkotmánybírói megbízatást. Az ellenzéki, rendszerkritikus Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a korábbi szociáldemokrata kormány igazságügyi átszervezéseit nyíltan kritizáló, a bírói testületből decemberben kizárt Cristi Danileţet, a legfelsőbb bírói tanács volt tagját, a nacionalista szólamokat hangoztató Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) pedig Ioan Sabău-Pop marosvásárhelyi ügyvédet, volt bírót, az 1990-ben létrehozott Vatra Românească román nacionalista szervezet egyik alapítóját javasolta alkotmánybírónak. Licura 208, Danileţre 59, Sabău-Popra 34 képviselő szavazott.
Iulia Scântei 76 támogató szavazatot kapott, 34-en ellene voksoltak a titkos szavazáson. Iulia Scântei a kilenctagú testületben Mona Pivnicerut váltja, akinek júniusban lejár a mandátuma.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) csütörtökön bejelentette, hogy Eckstein-Kovács Péter ügyvéd és Cristi Danileţ bíró a párt jelöltjei az alkotmánybírói tisztségre.
Iulia Scântei kilenc évre szóló mandátuma június 11-én kezdődik. Az új alkotmánybírákat legalább egy hónappal elődjük mandátumának lejárta előtt ki kell nevezni a törvény értelmében. Az alkotmánybíróságot kilenc bíró alkotja, mandátumuk kilenc évre szól, és nem hosszabbítható meg. A kilenc alkotmánybíróból hármat a képviselőház, hármat a szenátus és hármat az államfő javasol.
Az alkotmánybíróság elnökét titkos szavazással választják meg a testület minden hármas tagcseréje után a következő hároméves időszakra. Az elnök újraválasztható – közölte az Agerpres.
A júniusban távozó alkotmánybírák egyike Valer Dorneanu, az alkotmánybíróság elnöke. A volt szociáldemokrata házelnök 2013-ban a képviselőháztól kapott alkotmánybírói kinevezést, és 2016 óta vezeti a taláros testületet. Távozik továbbá Daniel Morar is. Az elnöki hivatal még nem jelentette be, kit nevez ki Klaus Iohannis államfő alkotmánybírónak Morar helyére.
Miután a román alkotmánybíróság kiegészül, a testület új elnököt választ a korábban kinevezett alkotmánybírák közül.
Mivel határozatai megfellebbezhetetlenek, a román pártok gyakran viszik egymással folytatott politikai vitáikat az alkotmánybíróság elé, amely ily módon számos politikai konfliktus végkimenetelét határozta meg – közölte az MTI hírügynökség.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
Az Ilfov megyei törvényszék pénteken jogerősen Cristian Rizea volt képviselő feltételes szabadlábra helyezéséről döntött – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Visszatámadt Constantin Dobrea, az országos sótársaság (Salrom) vezérigazgatója, miután Radu Miruță gazdasági miniszter a héten megszellőztette, hogy az igazgató fizetését nem sokkal a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófa után hatezer lejjel megemelték.
szóljon hozzá!