Fotó: Romarm.ro
Az ukrajnai háború miatt Európa országai egyre jobban kifogynak a tüzérségi lőszerekből, ezért Németország beszállna egy romániai fegyvergyár korszerűsítésébe amerikai sajtóértesülések szerint.
2023. január 02., 15:302023. január 02., 15:30
2023. január 02., 16:032023. január 02., 16:03
Németország az ukrajnai háború miatt arra készül, hogy társfinanszírozóként vegyen részt egy 1989 előtt épült romániai fegyvergyár korszerűsítésében – állítja az amerikai The Wall Street Journal német és román illetékesekre hivatkozva.
A tervet január végéig hozhatják nyilvánosságra. Azt ugyanakkor nem pontosították, melyik fegyvergyárról lehet szó, illetve hogy ki a tulajdonosa.
Az ok: az ukrajnai háború miatt az európai országok annyi lőszert szállítottak az orosz hadsereg ellen küzdő ukrán haderőnek, hogy az már nem csupán a Kijevnek szánt szállítmányok folyamatosságát veszélyezteti, hanem a NATO védelmi képességeit is.
A beszámolók szerint az ukrajnai összecsapások során a második világháború óta nem látott ütemben használják fel a tüzérségi lövedékeket, az ukrán erők akár napi 6000 ágyúlövedéket is kilőhettek, és a szüntelen orosz légi támadások nyomán a légvédelmi rakétákból is majdnem kifogytak.
Eközben a Royal United Services Institute nevű brit think tank szerint
A német védelmi tárca egyik volt magas rangú illetékese, Nico Lang rámutatott: az Egyesült Államokon kívül egyetlen NATO-tagállam sem rendelkezi elegendő lőszerrel ahhoz, hogy jelentős tüzérségi kapacitásokat igénylő háborút vívjon, és a gyártókapacitások is hiányoznak.
Ennek az az oka, hogy a kormányok évtizedek óta csökkentik a megrendeléseket, így a fegyvergyártók leszerelték a gyártósorokat és számos alkalmazottjukat elbocsátották.
A tüzérségi lőszerek hiánya emellett a NATO azon doktrínaváltásának is betudható, amely értelmében ahelyett, hogy a második világháborúban vívottakhoz hasonló szárazföldi összecsapásokra koncentráltak volna, rosszabbul felszerelt ellenségek elleni aszimmetrikus háborúra való felkészülést részesítették előnyben.
Ennek nyomán most Németország, Nagy-Britannia és Franciaország kormánya is arra készül, hogy megnövelje országa fegyver- és lőszergyártó kapacitását.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!