Fotó: Romarm.ro
Az ukrajnai háború miatt Európa országai egyre jobban kifogynak a tüzérségi lőszerekből, ezért Németország beszállna egy romániai fegyvergyár korszerűsítésébe amerikai sajtóértesülések szerint.
2023. január 02., 15:302023. január 02., 15:30
2023. január 02., 16:032023. január 02., 16:03
Németország az ukrajnai háború miatt arra készül, hogy társfinanszírozóként vegyen részt egy 1989 előtt épült romániai fegyvergyár korszerűsítésében – állítja az amerikai The Wall Street Journal német és román illetékesekre hivatkozva.
A tervet január végéig hozhatják nyilvánosságra. Azt ugyanakkor nem pontosították, melyik fegyvergyárról lehet szó, illetve hogy ki a tulajdonosa.
Az ok: az ukrajnai háború miatt az európai országok annyi lőszert szállítottak az orosz hadsereg ellen küzdő ukrán haderőnek, hogy az már nem csupán a Kijevnek szánt szállítmányok folyamatosságát veszélyezteti, hanem a NATO védelmi képességeit is.
A beszámolók szerint az ukrajnai összecsapások során a második világháború óta nem látott ütemben használják fel a tüzérségi lövedékeket, az ukrán erők akár napi 6000 ágyúlövedéket is kilőhettek, és a szüntelen orosz légi támadások nyomán a légvédelmi rakétákból is majdnem kifogytak.
Eközben a Royal United Services Institute nevű brit think tank szerint
A német védelmi tárca egyik volt magas rangú illetékese, Nico Lang rámutatott: az Egyesült Államokon kívül egyetlen NATO-tagállam sem rendelkezi elegendő lőszerrel ahhoz, hogy jelentős tüzérségi kapacitásokat igénylő háborút vívjon, és a gyártókapacitások is hiányoznak.
Ennek az az oka, hogy a kormányok évtizedek óta csökkentik a megrendeléseket, így a fegyvergyártók leszerelték a gyártósorokat és számos alkalmazottjukat elbocsátották.
A tüzérségi lőszerek hiánya emellett a NATO azon doktrínaváltásának is betudható, amely értelmében ahelyett, hogy a második világháborúban vívottakhoz hasonló szárazföldi összecsapásokra koncentráltak volna, rosszabbul felszerelt ellenségek elleni aszimmetrikus háborúra való felkészülést részesítették előnyben.
Ennek nyomán most Németország, Nagy-Britannia és Franciaország kormánya is arra készül, hogy megnövelje országa fegyver- és lőszergyártó kapacitását.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának. A román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját jogerősen letöltendő börtönre ítélték korábban Romániában, és nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
szóljon hozzá!