Fotó: Romarm.ro
Az ukrajnai háború miatt Európa országai egyre jobban kifogynak a tüzérségi lőszerekből, ezért Németország beszállna egy romániai fegyvergyár korszerűsítésébe amerikai sajtóértesülések szerint.
2023. január 02., 15:302023. január 02., 15:30
2023. január 02., 16:032023. január 02., 16:03
Németország az ukrajnai háború miatt arra készül, hogy társfinanszírozóként vegyen részt egy 1989 előtt épült romániai fegyvergyár korszerűsítésében – állítja az amerikai The Wall Street Journal német és román illetékesekre hivatkozva.
A tervet január végéig hozhatják nyilvánosságra. Azt ugyanakkor nem pontosították, melyik fegyvergyárról lehet szó, illetve hogy ki a tulajdonosa.
Az ok: az ukrajnai háború miatt az európai országok annyi lőszert szállítottak az orosz hadsereg ellen küzdő ukrán haderőnek, hogy az már nem csupán a Kijevnek szánt szállítmányok folyamatosságát veszélyezteti, hanem a NATO védelmi képességeit is.
A beszámolók szerint az ukrajnai összecsapások során a második világháború óta nem látott ütemben használják fel a tüzérségi lövedékeket, az ukrán erők akár napi 6000 ágyúlövedéket is kilőhettek, és a szüntelen orosz légi támadások nyomán a légvédelmi rakétákból is majdnem kifogytak.
Eközben a Royal United Services Institute nevű brit think tank szerint
A német védelmi tárca egyik volt magas rangú illetékese, Nico Lang rámutatott: az Egyesült Államokon kívül egyetlen NATO-tagállam sem rendelkezi elegendő lőszerrel ahhoz, hogy jelentős tüzérségi kapacitásokat igénylő háborút vívjon, és a gyártókapacitások is hiányoznak.
Ennek az az oka, hogy a kormányok évtizedek óta csökkentik a megrendeléseket, így a fegyvergyártók leszerelték a gyártósorokat és számos alkalmazottjukat elbocsátották.
A tüzérségi lőszerek hiánya emellett a NATO azon doktrínaváltásának is betudható, amely értelmében ahelyett, hogy a második világháborúban vívottakhoz hasonló szárazföldi összecsapásokra koncentráltak volna, rosszabbul felszerelt ellenségek elleni aszimmetrikus háborúra való felkészülést részesítették előnyben.
Ennek nyomán most Németország, Nagy-Britannia és Franciaország kormánya is arra készül, hogy megnövelje országa fegyver- és lőszergyártó kapacitását.
Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
szóljon hozzá!