Miért költünk ennyire keveset a betegségek megelőzésére? – Románia sereghajtó a megelőző egészségügy terén

megelőzés, szűrés, rák

A daganatos betegségek kapcsán kulcsfontosságúak a megelőzés érdekében a szűrővizsgálatok

Fotó: Haáz Vince

Románia az Európai Unió egyik legkevesebbet költő országa a megelőző egészségügy terén: 2022-ben mindössze 24 eurót fordított az ország lakosonként erre a célra, miközben az uniós átlag 202 euró volt. Bár az utóbbi években több egészségügyi reform- és szűrőprogram indult, és egyre inkább téma lett kormányzati szinten is az egészségügyi megelőzés fontossága, az ország még mindig jelentős lemaradásban van. Ez különösen aggasztó, hiszen Romániában az egyik legmagasabb a megelőzhető betegségek miatti halálozási arány Európában.

Tóth Gödri Iringó

2025. február 13., 14:022025. február 13., 14:02

A megelőző egészségügyi kiadások az Európai Unióban 2022-ben az egészségügyre fordított teljes kiadás 5,5 százalékát tették ki. Ez az arány tükrözi a COVID-19 világjárványra adott válaszként bevezetett, 2022-ben is érvényben lévő megelőző intézkedések hatását. Ennek eredményeként a megelőzésre fordított kiadások aránya a 2019-es 2,9 százalékról és a 2020-as 3,5 százalékról 2021-re 6,1 százalékra emelkedett.

2022-ben a legmagasabb arányokat Németországban (7,9%), Ausztriában (7,4%) és Finnországban (6,4%) regisztrálták. A legalacsonyabb arányt Málta (1,2%), Lengyelország (1,9%) és Szlovákia (2,0%) érte el.

Az EU-ban az egy főre jutó megelőző egészségügyi kiadások 2022-ben 202 eurót tettek ki, ami 6 százalékos csökkenést jelent a 2021-es 216 euróhoz képest (a csökkenés a világjárvány visszaszorulásával magyarázható).

Az uniós országok közül Németország (458 euró) rendelkezett az egy főre jutó legmagasabb megelőző egészségügyi kiadással,

őt követte Ausztria (411 euró) és Hollandia (312 euró) – olvasható az Eurostat frissen közölt statisztikájában.

Ezzel szemben Lengyelország (22 euró), Románia (24 euró) és Bulgária (31 euró) a legalacsonyabb kiadásokat regisztrálta.

A számok azt mutatják, hogy a listavezető Németország 19-szer többet költ állampolgáronként a megelőzésre, mint teszi azt Románia.

Romániai is próbálkozik, de lassan megy a felzárkózás

Romániában az utóbbi években számos kezdeményezés indult a megelőző egészségügyi ellátás fejlesztésére. 2023 júniusában elindult az ország legnagyobb egészségügyi programja, amely új kórházak, laboratóriumok és rehabilitációs központok építését, valamint a meglévő létesítmények korszerűsítését finanszírozza. A program célja, hogy ne csak városon, hanem vidéken is javítsa az egészségügyi ellátás minőségét, beleértve az iskolai rendelők felszerelését és új orvosi rendelők építését a falvakban. A program összköltségvetése 5,8 milliárd euró, amely uniós alapokból származik. Ez azért különösen fontos, mert nem csak a szűrőprogramokban szenved hiányt Románia, hanem szakemberek szerint a szűrést elvégző orvosok, intézmények terén is.

korábban írtuk

Az egészségügyi szűrővizsgálatok nem szenvedhetnek pénzhiányt
Az egészségügyi szűrővizsgálatok nem szenvedhetnek pénzhiányt

A szűrővizsgálatok terén Románia továbbra sem áll túl jól, az idei pénzügyi megszorítások nyomán pedig már van, aki megkongatta a vészharangot, hogy a megszorítások miatt szűrővizsgálatokra sem lesz elegendő forrás. Vass Levente cáfol.

2022 januárjában bemutatták a országos rákellenes tervet, amelynek célja a daganatos betegségek megelőzése és kezelése. A terv részeként országos szűrőprogramokat indítottak bizonyos ráktípusokra, ami különösen fontos, hiszen a Romániában igen magas a megelőzhető rákbetegségekben elhunytak aránya. A terv gyakorlatba ültetése azonban nehézségekbe, folyamatos halogatásokba ütközött.

Az Európai Bizottság friss jelentése szerint Romániában átlagban kevesebb daganatos megbetegedést azonosítanak, mint az Európai Unió többi országában, de többen halnak meg:

a daganatos esetek aránya a férfiaknál 2 százalékkal, míg a nőknél 12 százalékkal volt alacsonyabb az EU-s átlagnál. Konkrét adatok szerint Romániában 100 ezer férfira 674 daganatos megbetegedés jutott, szemben az uniós átlag 684-es értékével. A nőknél ez az arány 100 ezer főre vetítve 428 volt Romániában, míg az EU-ban 488. Nem egyértelmű, hogy a kevesebb azonosított beteg a szűrések hiányából fakad-e, de mindenképp érdemes kulcstényezőként kezelni.

A méhnyakrák előfordulása Romániában például kiemelkedően magas, ami összefüggésbe hozható a humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltás alacsony elterjedtségével.

Előfordulási aránya Romániában majdnem háromszorosa (100 ezer emberre 33 eset jut) az EU-s átlagnak (12 eset). Annak ellenére, hogy léteznek szűrőprogramok, a részvételi arány alacsony (bár az utóbbi időben enyhén növekedett), és a programok nem mindig érnek el minden társadalmi réteget. Az emlőrák szűrésére irányuló programok szintén egyre inkább elérhetőek országszerte, de a lefedettség és a részvételi arányok még mindig nem érik el az optimális szintet, illetve azt is meg kell említeni, hogy a programok általában csak a 50 - 69 év közötti nőket célozzák, ami bár tényleg a legveszélyezettebb korcsoport, nem kizárólagos.

megelőzés Galéria

Fotó: Haáz Vince

Bár a prosztatarák a férfiak körében az egyik leggyakoribb daganattípus Romániában, szervezett prosztatarák szűrési program jelenleg nem működik. Egyes helyi kezdeményezések, például Szatmár megyében, mobil laboratóriumok segítségével végeznek szűréseket, amelyek a prosztatarák korai felismerésére is kiterjednek.

Mire költenek ennyit Németországban?

Számos európai országban működnek olyan átfogó és jól szervezett szűrőprogramok, amelyek Romániában jelenleg nem vagy csak korlátozottan elérhetők.

Több nyugat-európai országban – például az Egyesült Királyságban és Németországban – országos vastagbélrák szűrőprogramok működnek, amelyek keretében a 50 év feletti lakosság rendszeres székletvér-tesztet és szükség esetén kolonoszkópiát végez.

Romániában jelenleg nincs ilyen átfogó program, bár egyes helyi kezdeményezések léteznek. Továbbá néhány európai országban, például Hollandiában, bevezették az alacsony dózisú CT-vizsgálatokat a magas kockázatú, hosszú ideje dohányzó egyének tüdőrák szűrésére. Romániában ilyen program jelenleg nem érhető el. A skandináv országokban, például Svédországban, szervezett prosztatarák szűrőprogramok működnek, amelyek PSA-tesztelést és szükség esetén további vizsgálatokat kínálnak a férfiaknak.

A rákszűréseken túl fontos megemlíteni, hogy néhány országban, például Olaszországban, az újszülöttek széles körű szűréseket kapnak különböző anyagcsere- és genetikai betegségekre.

Romániában az újszülöttkori szűrőprogram 2009-ben indult, és jelenleg három betegségre terjed ki: veleszületett hipotireózis, fenilketonuria és a cisztás fibrózis. Ezzel szemben a legtöbb európai országban 20-30 veleszületett anyagcsere-betegségre szűrik az újszülötteket.

A szülők önköltség ellenében természetesen kérhetik a kiterjesztett szűrést.

Szintén érdemes megemlíteni, hogy Németországban évtizedek óta működik a BabyCare-Projekt nevű országos program, amely a koraszülések gyakoriságának csökkentését tűzte ki célul. A program nem orvosi jellegű intervenciókra összpontosít, mint például a kockázati tényezőkről szóló tájékoztatás és az életmódbeli tanácsadás. Az értékelések szerint a program alkalmazásával a koraszülések gyakorisága közel 20 százalékkal csökkent.

korábban írtuk

Havonta 4600 daganatos beteg hal meg Romániában, online petíció indult az országos rákellenes terv alkalmazásáért
Havonta 4600 daganatos beteg hal meg Romániában, online petíció indult az országos rákellenes terv alkalmazásáért

Naponta 153 személy hal meg Romániában daganatos betegségek okozta szövődményekben. A Declic civil szervezet aláírásgyűjtéssel akar nyomást gyakorolni az egészségügyi minisztériumra az országos rákellenes terv gyakorlatba ültetése érdekében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 12., szombat

Kampányharc: jelölttársait támadta Crin Antonescu

Crin Antonescu szerint Victor Ponta és George Simion úgy viselkednek, mintha egy szellemidéző szeánszon Călin Georgescu szellemével beszélnének.

Kampányharc: jelölttársait támadta Crin Antonescu
2025. április 12., szombat

Vasárnap reggelig kitart a hideg, csapadékos időjárás

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombati figyelmeztető előrejelzése szerint vasárnap reggelig az ország nagy részében havazásra, havas esőre, jegesedésre, talajmenti fagyra és a szél élénkülésére van kilátás, különösen hegyvidéken.

Vasárnap reggelig kitart a hideg, csapadékos időjárás
2025. április 12., szombat

Nicușor Dan: az USR semmilyen formában nem fog anyagilag támogatni

Nicușor Dan független elnökjelölt szombati sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) „semmilyen módon” nem fogja anyagilag támogatni a kampányát, legfeljebb a párt tagjai segítik őt egyéni kölcsönökkel.

Nicușor Dan: az USR semmilyen formában nem fog anyagilag támogatni
2025. április 12., szombat

Simion szerint Ciolacu májusban távozni fog a kormány éléről

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion péntek este kijelentette: „elérkezett az ideje annak”, hogy Marcel Ciolacu távozzon a kormány éléről, és „ne ragaszkodjon tovább a hatalomhoz”.

Simion szerint Ciolacu májusban távozni fog a kormány éléről
2025. április 12., szombat

Földrengés volt szombat reggel Temes megyében

Szombat reggel 3,3 magnitúdójú földrengés volt a magyar-szerb-román hármashatár közelében.

Földrengés volt szombat reggel Temes megyében
2025. április 11., péntek

Üzemanyag nélkül a rendőrség? Nem győzik felvenni a harcot az álhírekkel a hatóságok

Cáfolta pénteken a Román Rendőrség, hogy nincs elegendő pénz üzemanyagra, ezért hamarosan eltűnnek az utcákról a rendőrautók. Eközben az elmúlt héten 12 esetben töröltetett a bukaresti médiahatóság illegális tartalmakat a TikTokról és a Facebookról.

Üzemanyag nélkül a rendőrség? Nem győzik felvenni a harcot az álhírekkel a hatóságok
2025. április 11., péntek

Bírák nyugdíjazása: megintette a miniszterelnököt a CSM vezetője

A bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetről tárgyalt pénteken Marcel Ciolacu kormányfővel a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke.

Bírák nyugdíjazása: megintette a miniszterelnököt a CSM vezetője
2025. április 11., péntek

Elena Lasconi dacol mindenkivel, nem adja fel a küzdelmet és perelni készül

Elena Lasconi elnökjelölt pénteken a Facebook-oldalán közölte, hogy nem eladó és nem alku tárgya senki számára.

Elena Lasconi dacol mindenkivel, nem adja fel a küzdelmet és perelni készül
2025. április 11., péntek

Georgescu: hamisan vádoltak orosz befolyással, Romániát ma valójában Macron irányítja

Cáfolja a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu, hogy győzelmét orosz befolyás segítette volna elő.

Georgescu: hamisan vádoltak orosz befolyással, Romániát ma valójában Macron irányítja
2025. április 11., péntek

Az USR felbontja a Lasconi népszerűsítésére kötött szerződéseket, hogy Nicușor Dan kampányára fordíthassa a pénzt

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.

Az USR felbontja a Lasconi népszerűsítésére kötött szerződéseket, hogy Nicușor Dan kampányára fordíthassa a pénzt