Fotó: Dattalion.com
Emberiesség elleni bűncselekmények gyanújával hivatalból vizsgálatot indított a bukaresti katonai ügyészség az Ukrajna elleni orosz invázióval és a szomszédos országban zajló katonai műveletek román állampolgárokat érintő következményeivel összefüggésben.
2022. július 11., 15:112022. július 11., 15:11
2022. július 11., 15:262022. július 11., 15:26
A legfőbb ügyészség hétfői közleményében rámutat, az Oroszország által február 24-én indított katonai támadás „széles körű és szisztematikus”, a katonai célpontok mellett civil célpontok ellen is irányul, hiszen a rendelkezésre álló adatok szerint iskolákat, kórházakat, kereskedelmi központokat is bombáztak, ami közvetlenül érinti Ukrajna polgári lakosságát.
Ugyanakkor az orosz támadás okozta pszichés trauma következtében civilek milliói hagyták el Ukrajna területét és váltak menekültekké – idézi a román vádhatóság megállapításait az Agerpres hírügynökség. Az ügyészség hangsúlyozza, hogy a büntetőeljárási törvénykönyv 10. cikke szerint a román büntetőjog a külföldi állampolgár által román állampolgár ellen külföldön elkövetett bűncselekményekre is alkalmazandó, beleértve a román állampolgársággal is rendelkező ukrán állampolgárokat is. Megjegyzendő, hogy a bukaresti katonai ügyészségnek a mai napig nem sikerült véglegesítenie a büntetőeljárást az 1989-es romániai forradalom ügyében, a dossziét a legfelsőbb bíróság 2021 novemberében visszaküldte a nyomozó hatóságnak.
A bukaresti kormány – Nicolae Ciucă miniszterelnök révén – idén márciusban emberiesség elleni bűncselekménynek minősítette Oroszország Ukrajna ellen indított háborúját, és háborús bűnöknek minősítette az orosz hadsereg polgári lakosságot érintő támadásait. Karim Khan, a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze ugyancsak márciusban bejelentette, hogy vizsgálatot indít az Ukrajnában elkövetett esetleges háborús vagy emberiesség elleni bűncselekmények ügyében.
Európai parlamenti képviselők ugyanakkor nemzetközi törvényszék létrehozását javasolják az ukrajnai háborúban elkövetett háborús bűncselekmények kivizsgálására. Az uniós törvényhozás májusi plenáris ülésén elfogadott állásfoglalás értelmében az Ukrajna elleni agresszió során elkövetett bűntettek miatt az orosz politikai vezetőket, katonai parancsnokokat, valamint szövetségeseiket a létrehozandó különleges törvényszék bírái elé kell állítani . Az állásfoglalásban az is szerepel, hogy a vizsgálatoknak és az azokat követő büntetőeljárásoknak az orosz fegyveres erők háborús bűnökben részt vett teljes személyzetére és a kormányalkalmazottakra is ki kell terjednie.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!