Fotó: Ccr.ro
A romániai magyar közösség elleni újabb támadásként értékeli az RMDSZ azt, hogy a jobbközép ellenzéki pártok ötven törvényhozója alkotmányossági óvást emelt a kisebbségi anyanyelvhasználatot is szabályozó, a képviselőház hétfői ülésén megszavazott közigazgatási törvénykönyv ellen.
2018. július 12., 23:042018. július 12., 23:04
2018. július 12., 23:182018. július 12., 23:18
Az RMDSZ csütörtöki hírlevele Cseke Attila szenátusi frakcióvezetőt, a kódexet kidolgozó parlamenti különbizottság RMDSZ-es tagját idézte, aki úgy értékelte:
Meggyőződésünk, hogy Románia előmenetelét nem a kisebbségek jogainak bővítése gátolja, hanem pont az ellenzék effajta megnyilvánulása, amely megpróbálja elterelni a figyelmet az ország valós problémáiról” – hangoztatta Cseke Attila.
Megtámadta az alkotmánybíróságon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Népi Mozgalom Párt (PMP) a bukaresti képviselőház által hétfőn elfogadott közigazgatási törvénykönyvet.
Rámutatott:
a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Népi Mozgalom Pártja (PMP) pedig a szakbizottsági vita során is magyarellenes hozzáállást tanúsított. Megállapította: az ellenzék nem az RMDSZ-t, hanem a magyar közösséget támadja, amikor a Románia által nemzetközi egyezményekben ratifikált és a közigazgatási kódexbe átültetett kötelezettségvállalásainak alkotmányosságát kérdőjelezi meg.
Olyan törvénycikkekről van szó, amelyek lehetővé tennék, hogy magyarok anyanyelvükön fordulhassanak a prefektusi hivatalokhoz, a közszállítási vagy közműszolgáltatókhoz, ahol számarányuk eléri a húsz százalékot – részletezte.
„Az ellenzék nem érti, hogy a magyar közösség igényei és elvárásai nem vesznek el semmit a többség jogaitól, még akkor sem, ha használjuk szimbólumainkat, vagy éppen magyar nyelvű formanyomtatványokat töltünk ki” – idézte a hírlevél a frakcióvezetőt, aki szerint egyértelmű, hogy ez az ellenzék, bár magyar szavazatokra pályázik a választásokon, nem kezeli egyenrangú polgárokként a magyar közösség tagjait.
Október 27-étől, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat. Sokakat megvisel az óraátállítás, de továbbra sem lehet tudni, hogy mikor szabadulunk meg tőle.
Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz.
A kormány vezető erejét adó PSD arra készül, hogy az AUR-nak engedjen át szavazatokat, hogy annak elnöke, George Simion jusson be az elnökválasztás második fordulójába Marcel Ciolacu PSD-elnökkel együtt – állította kedden a PNL.
A betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRo vállalat képes feldolgozni a jelenleg forgalomban lévő hatmilliárd újrahasznosítható italcsomagolást, és jövőre két új gyűjtőközpont is létesül – jelentette ki a cég kommunikációs igazgatója.
Egy 14 éves lány elleni nemi erőszak, szexuális bántalmazás és szexuális visszaélés gyanújával vett őrizetbe kedden a bukaresti rendőrség egy angoltanárt.
Népszerű feketepiaci áru lett az olcsón forgalmazott cigaretta. A jövedéki adó megfizetése nélkül piacra kerülő csempészárut legtöbbször határátkelőknél kobozzák el. A napokban a román–bolgár határon bukott le két bolgár állampolgár.
A bukaresti koalíciós pártok elnökei között dőlhet el az államfői tisztség sorsa az idei választásokon – ezt vetíti előre a legfrissebb felmérés.
A képviselőház kedden elfogadott egy törvénytervezetet, amely a nyugdíjként, a nyugdíjasok szociális támogatásaként és a fogyatékkal élő személyeket gondozók juttatásaként jogalap nélkül kifizetett összegek vissza nem térítéséről rendelkezik.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely 2027. január elsejétől megtiltja a csincsilla- és nyércfajok kereskedelmi célból történő tenyésztését és leölését.
Több mint 100 000 tanár fogja fejleszteni a digitális pedagógiai alapkompetenciáit.
2 hozzászólás