Plakátokkal telnek meg a hirdetőtáblák. Tizenegy elnökjelölt száll versenybe
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
2025. április 03., 08:572025. április 03., 08:57
Az elnökválasztási kampányban a következő típusú kampányeszközök használata engedélyezett:
Az összes típusú politikai hirdetésen fel kell tüntetni az Állandó Választási Hatóság (AEP) 2025/9-es számú határozatában előírt elemeket.
A polgármestereknek kötelességük külön választási pannókat biztosítani a jelöltek számára. Egy hirdetőtáblán jelöltenként egy választási plakát helyezhető el.
Tilos ugyanakkor a kampányszlogenekkel feliratozott vagy a jelöltek arcképét ábrázoló járművekkel történő kampányolás, mint ahogyan a hangosbemondóval felszerelt autókkal való kampányolás is. Tilos a kampánycélokat szolgáló előadások, ünnepségek vagy tűzijáték szervezése, akárcsak a molinók, reklámsátrak, reklámzászlók, reklámtáblák vagy kültéri LED-képernyők használata.
A kampány lejártával az összes plakátot és egyéb választási anyagot el kell távolítani a szavazóhelyiségek épületéből. A kampányanyagok eltávolítását a szavazókörzeti választási iroda elnöke rendeli el, és a polgármester által erre kijelölt személyek hajtják végre.
A kampánycsend idején tilos a választói akaratot befolyásoló tevékenység.
Mint ismeretes, a Központi Választási Iroda (BEC) március 22-én döntött a májusi elnökválasztás jelöltjeinek szavazólapi sorrendjéről. Ez a következő:
A jelöltek közül öten – Elena Lasconi, George Simion, Cristian Terheș, Silviu Predoiu és Sebastian-Constantin Popescu – a tavalyi elnökválasztáson is indultak. Az USR elnöke, Elena Lasconi bejutott a második fordulóba Călin Georgescu független jelölttel együtt, az alkotmánybíróság azonban érvénytelenítette az eredményt.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) több száz polgármestere lázong, miután Ilie Bolojan nemzeti liberális párti (PNL) miniszterelnök bejelentette: drasztikusan visszanyesik a helyi fejlesztéseket támogató Anghel Saligny program beruházásait.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezte kedden a korrupcióellenes ügyészség (DNA) az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét, Cristian Popescu Piedonét. Ez idő alatt Piedone nem láthatja el intézményvezetői feladatait.
Informális találkozó keretében fogadja szerdán Ilie Bolojan miniszterelnök magyar hivatali kollégáját, Orbán Viktort.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint a hatékonyság és a teljes átláthatóság kulcsfontosságú a vállalatok sikeres működéséhez, és azok a cégvezetők, akik nem fogadják el az átláthatóságot, távozhatnak.
Mélységesen aggasztónak tartja Nicușor Dan államfő az INSCOP közvélemény-kutatásának kedden ismertetett eredményeit, amelyek szerint a romániaiak kétharmada jó vezetőnek véli Nicolae Ceaușescut.
Medvék etetése miatt három nap alatt 50 ezer lejnyi bírságot szabtak ki a Transzfogarasi úton – közölte az Argeş megyei környezetvédelmi őrség.
A kormány és a szakszervezetek párbeszéd útján fognak „mindenki számára elfogadható kompromisszumra” jutni, ám az alkalmazottak képviselőinek meg kell érteniük, hogy „ha nincs pénz, nincs pénz” – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Közzétették kedden a rendes tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit; a vizsgázók 43,52 százaléka ért el 7-es vagy annál nagyobb jegyet – jelentette be az oktatási minisztérium.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) hétfőn arról tájékoztatott, hogy jelenleg mindössze hét hivatalban lévő bíró és ügyész részesül az igazságügyi minisztérium által biztosított szolgálati lakásban.
Jobb volt az élet a kommunizmus idején – így vélekedik a romániai polgárok jhelentős többsége egy friss közvélemény-kutatás szerint.
szóljon hozzá!