Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter úgy nyilatkozott keddi sajtótájékoztatóján, hogy a Kínában jelenleg fennálló járványhelyzet független az európai helyzettől.
2022. április 19., 14:562022. április 19., 14:56
2022. április 19., 15:522022. április 19., 15:52
Rafila a bukaresti Marie Curie-kórházban tartott sajtótájékoztatót.
„A Kínában fennálló járványhelyzet nincs kapcsolatban az európai helyzettel” – fogalmazott az egészségügyi miniszter.
– közölte az Agerpres hírügynökség.
Közben az MTI arról számolt be, először jelentettek koronavírus-fertőzéssel összefüggő halálozásokat Sanghajból hétfőn azóta, hogy a városban a múlt hónapban lezárásokat kezdtek alkalmazni a legújabb járványhullám megfékezésére. A sanghaji egészségügyi hatóságok hétfői beszámolója szerint három, Covid-19 megbetegedéssel diagnosztizált beteg hunyt el. Az elhunytak mindhárman idős korúak – 89 és 91 év közöttiek – voltak, akik egyéb egészségügyi problémáik, egyebek mellett cukorbetegség, rák, illetve agyi infarktus miatt nem vehették fel a koronavírus elleni védőoltást.
A hétfői adatok enyhülést jeleztek: a napi új esetek száma egy nappal korábbról 10 százalékkal zsugorodva 22 248-ra csökkent, a tüneteket is produkáló fertőzöttek száma 2417 volt, ami 25 százalékos mérséklődést jelent a vasárnap közölt adathoz képest.
Sanghajban március 10. óta több mint kétszázmillió nukleinsavas vírustesztet végeztek el, április eleje óta pedig már több körben tesztelték a város lakóit antigén gyorstesztekkel is a fertőzöttek kiszűrésére. A sanghaji egészségügyi bizottság hétfői közlése szerint minden lakónegyedben, ahol az elmúlt hét nap során akár egyetlen új fertőzöttet is azonosítottak, a lakókat múlt péntektől egy héten át naponta tesztelik.
A várost egészében április elején helyezték vesztegzár alá, módosítva azt az eredeti tervet, miszerint két szakaszban öt-öt napra zárják le Sanghaj keleti, majd nyugati oldalát. Az intézkedések nyomán azonban a város lakói egyebek mellett akadozó élelmiszerellátásra, élelmiszerhiányra, valamint esetenként a szükséges orvosi ellátás hiányára panaszkodtak.
Bár a múlt hét elejétől kezdve olyan lakónegyedekben, ahol 14 napon át nem azonosítottak újabb fertőzötteket, engedélyezték a vesztegzár feloldását, ám az intézkedés nem feltétlenül jelent számottevő enyhítést, hiszen a lakónegyed környezetének kockázati besorolásától is függ, hogy a lakók kimehetnek-e az utcára.
Július 1-jétől kizárólag a háziorvosi rendelőkben lehet kérni a koronavírus elleni oltást – jelentette be kedden Andrei Baciu.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter keddi sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott, hogy 2022-ben és 2023-ban hatalmas mennyiségű oltóanyag fog Romániába érkezni, amelynek tárolására nincs kapacitása az országnak. Mint kifejtette, a 2022-es és 2023-as évre szóló oltóanyag-beszerzésről 2021 májusában kellett dönteniük az illetékes hatóságoknak. Az egészségügyi minisztériumnak akkor két opciója volt: vagy elfogadja, vagy elutasítja a Covid-elleni vakcinák beszerzését - tette hozzá a miniszter. „Nem tudok felelni arra a kérdésre, hogy mit fogunk csinálni vele, mert hatalmas mennyiségekről van szó, amelyek meghaladják a romániai tárolási kapacitást. Mi, az egészségügyi minisztérium már ismételten megpróbáltunk intézkedni. Tájékoztattuk Románia kormányát, Románia államelnökét, a külügyminisztériumot is, hogy lássuk, mi a helyzet más országokban. A két év során, 2022-ben és 2023-ban összesen mintegy 39 millió adag vakcina fog érkezni” – mondta. Rafila tájékoztatása szerint idén januárban és februárban már 6,5 millió dózis oltóanyag érkezett az országba, ezeket sikerült eladni Németországnak és Magyarországnak, de az év során várható több millió adagnak még helyet kell találni, mert Romániában nincs elegendő hely a tárolásukra. A helyzetet már ismertették az Európai Bizottsággal. A miniszter azt is közölte, hogy komoly pénzösszegekről van szó, ezek egy részét a román állam már kifizette, a többit a jövőben kell kifizetnie. Mindeközben csökkent az oltakozási kedv, és csökken a vakcinák továbbadásának lehetősége, sőt, talán még az adományozásuk lehetősége is. „Találnunk kell valami megoldást” – summázta Alexandru Rafila.
Július 1-jétől kizárólag a családorvosi rendelőkben lehet kérni a koronavírus elleni oltást – írja az Agerpres hírügynökség Andrei Baciu egészségügyi államtitkár keddi bejelentésére hivatkozva.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
Az Ilfov megyei törvényszék pénteken jogerősen Cristian Rizea volt képviselő feltételes szabadlábra helyezéséről döntött – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Visszatámadt Constantin Dobrea, az országos sótársaság (Salrom) vezérigazgatója, miután Radu Miruță gazdasági miniszter a héten megszellőztette, hogy az igazgató fizetését nem sokkal a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófa után hatezer lejjel megemelték.
szóljon hozzá!