Fotó: Haáz Vince
Ezt a választást nem a Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte meg, hanem elsősorban Klaus Iohannis, másodsorban pedig a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vesztette el – szögezte le hétfőn a Krónikának Pászkán Zsolt, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője a vasárnapi parlamenti választás eredménye kapcsán.
2020. december 07., 17:352020. december 07., 17:35
2020. december 07., 17:362020. december 07., 17:36
A nagybányai születésű Románia-szakértő rámutatott: Klaus Iohannis elhitte magáról, hogy a nagyarányú elnökválasztási győzelem – szinte – kizárólag a saját érdeme, és az összes román választótól gyakorlatilag „szabad kezet” kapott arra, hogy azt csináljon, amit és ahogy akar.
„És ebben a hitében az őt meglehetősen szolgalelkűen kiszolgáló PNL meg is erősítette.
A kormánnyal és általában véve a politikai elittel szembeni elégedetlenséget – most – nem lehetett melldöngetős nyilatkozatokkal és kilométerenként átadott autópályacsonkokkal leszerelni” – hangsúlyozta Pászkán.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a szavazatok 29,79 százalékával nyeri a 2020-as parlamenti választásokat a voksok 84,91 százalékának feldolgozása értelmében a Központi Választási Iroda (BEC) által hétfő késő délután frissített hivatalos részeredmények szerint.
Rávilágított: a fentiek nagyrészt, különösen ami a politikai kommunikációt illeti, a Mentsétek meg Románia Szövetségre (USR) és a – szinte – egyszemélyes partnerére, a PLUS-ra, azaz Dacian Cioloşra is érvényesek. „Ráadásul a vártnál rosszabb eredmény felerősítheti az USR-en belüli széttartó erőket, tekintettel arra, hogy a pártban még nem dőlt el a harc a magukat „jobboldaliaknak” és a magukat „progresszíveknek” tartók között. Egyesek már most Dan Barna elnök lemondását kérik és nem biztos, hogy ez elegendő lesz” – ecsetelte.
Lapunk kérdésére, hogyan értékeli a magyar szereplést, Pászkán Zsolt kifejtette, az RMDSZ-ből, valamint az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt által létrehozott Erdélyi Magyar Szövetségből álló közös lista a korábbiakhoz képest jobban szerepelt.
Ugyanakkor a román választók tömeges távolmaradása miatt jobb is lehetett volna az eredmény. Az elkövetkező időszakban a magyar szervezeteknek, illetve a háttérintézményeiknek alapos feltáró és elemző munkát kell végezniük a hazai és – különösen – a diaszpórában (Magyarországon is) élő nemzettársak körében, hogy ne a kampány utolsó két hetében induljon el a »meggyőző munka«, hanem valamivel korábban” – figyelmeztetett az elemző.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte a vasárnapi parlamenti választásokat az ország megyéinek felében, derül ki a részeredményekből a szavazatok megyei szintű 99 százalékos feldolgozottsága alapján. A PSD szokásához híven elvitte a voksok zömét a déli megyékből, és a moldvai megyék nagy többsége is bepirosodott. A szórv&
A választás egyik legnagyobb meglepetése, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamentbe jutása kapcsán kifejtette: egy hasonló szervezet megjelenése már régóta várható volt, csak az időzítés volt kérdéses.
A közeljövőben kiderül majd, hogy ez csak egy sovinisztákat és a társadalom »furcsáit« összegyűjtő, a politikai elittel szembeni elégedetlenséget meglovagoló »hacker-párt«, vagy tanúi lehetünk Romániában a »politikai« iszlám mintáját követő »politikai ortodoxizmus« vagy »ortodox aktivizmus« megjelenésének. Ez utóbbi esetben sokkal mélyrehatóbb hatások várhatók, mint amilyenek jelenleg látszanak.
Erre a „politikai ortodoxia” iránti igényre érzett rá a Victor Ponta által vezetett Pro Románia Párt és – részben – a Traian Băsescu által »kitalált« Népi Mozgalom Párt (PMP),
Ez a fajta »óvatoskodás« megakadályozta ezeket a pártokat abban, hogy a fő politikai erőktől gyökeresen eltérő arcélet alakítsanak ki maguknak, ez pedig végzetesnek bizonyult a román választókért folytatott versenyben” – hangsúlyozta lapunknak nyilatkozva Pászkán Zsolt.
Jó, de nem kiemelkedő eredményt ért el a vasárnap tartott parlamenti választásokon az RMDSZ – vélte az MTI-nek adott nyilatkozatában Székely István Gergő politológus, a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet tudományos munkatársa.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!