Megosztja a hazai politikai elitet a parlamenti képviselőkre és szenátorokra szabott illemszabály tervezett bevezetése, amely többek között öltöny viselésére kötelezné a honatyákat.
2013. november 21., 18:222013. november 21., 18:22
2013. november 21., 18:232013. november 21., 18:23
Akad olyan bukaresti törvényhozó, aki máris leszögezte: a meglebegtetett tiltás ellenére nem hajlandó megválni a farmernadrágtól és a pólótól, sőt hosszú haját sem hajlandó levágni. „Bár valamennyien meztelenül jöttünk a világra, a munkahelyünkön kötelező módon decensen kell felöltöznünk. Annál inkább igaz mindez a parlamentre, ahol nem szeretném, ha egyszer csak ádámkosztümben emelkedne szóra valamelyik honatya vagy honanya\" – szögezte le nemrég Valeriu Zgonea, a bukaresti alsóház elnöke. A szociáldemokrata politikus az egyik legvehemensebb élharcosa a frissen kidolgozott parlamenti illemszabály elfogadásának, ami miatt az Európai Unió is jó ideje sürgeti a román törvényhozást.
A magatartási kódex átfogó útmutatást nyújt a tekintetben, hogyan kell viselkedniük az ország választott tisztségviselőinek a parlament épületében, azon kívül vagy miként kötelesek képviselni hazájukat külföldön. Ha mindez eddig nem lett volna egyértelmű, ezentúl írásban rögzítik, hogy a törvényhozónak tilos sértegetni, netán szidalmazni a választópolgárt. Az illemszabály révén a bukaresti parlament vezetőinek reménye szerint megelőzhető lesz az idén nyáron megtörtént malőr, amikor négy honatya magánlátogatást tett Tajvanon, roppant kényes helyzetbe hozva Bukarestet a szigetország államiságát el nem ismerő Kína előtt. A törvényhozási etikett legvitatottabb pontja a protokoll szabályok szerint előírt viselet megkövetelése.
Férfiak számára kötelező lesz az öltöny és a nyakkendő, a nők nem hordhatnak miniszoknyát vagy kihívó, átlátszó ruhát, ugyanakkor a parlament méltóságához nem illő öltözékek közé sorolták a farmernadrágot és a pólót, sőt mindkét nem esetében kötelező az „adekvát\" frizura is. Akadnak viszont honatyák, akik vaskalaposnak tartják a megszabott ruhaviseletet, és máris előrebocsátották, nem hajlandók alávetni magukat a dress codenak. Közéjük tartozik az első mandátumát taposó 39 éves Remus Cernea képviselő, akit rendszerint farmerben, kedvenc együtteseinek nevével ellátott pólóban látni a törvényalkotói munka során. „Ez túlkapás, hiszen nem a ruha teszi az embert, és a politikában is helye van a nonkonformizmusnak\" – állapította meg a hosszú haja miatt már megszólt független honatya. Cernea felhívta a figyelmet: Joschka Fischer 1985-ben fehér tornacipőben tette le az esküt Hessen tartomány környezetvédelmi minisztereként, évekkel később pedig Németország külügyminisztere lett.
Oldandó az illemszabályról folytatott adok-kapok feszült hangulatát, Cernea Pink Floyd felirattal ellátott pólót kívánt a házelnöknek ajándékozni. Zgonea azonban elutasította azt, holott Roger Waters augusztusi bukaresti koncertje alkalmával a legendás rockegyüttes basszusgitárosával közösen mért jelképes csapást egy kalapáccsal a parlamentnek otthont adó Nép Házát körülvevő betonfalra. A házelnök amúgy is szigorú ember: egyik ingujjra vetkőzött képviselőtársát korábban addig nem engedte a szónoki emelvényhez, amíg fel nem vette a zakóját.
Reggel hét órakor elkezdődött Romániában a megismételt elnökválasztás első fordulója, amelyben 11 jelölt közül választhat a több mint 18 millió választópolgár.
Húsz lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez szombaton – közölte esti sajtótájékoztatóján Monica Dajbog.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU) szombat este figyelmeztetett, hogy az elmúlt órákban súlyos közúti balesetekről és pusztító tüzekről szóló álhírek kezdtek el terjedni az online térben.
A május 4-ei romániai elnökválasztás megszervezése minden demokratikus normának eleget tesz – jelentette ki Marcel Ciolacu, az amerikai Szövetségi Választási Bizottság alelnökével, James Edwin „Trey” Trainorral folytatott megbeszélésen.
Az idei a legdrágább elnökválasztás, a jelöltek eddig több mint 130 millió lejt költöttek eddig kampányra – közölte szombaton az Expert Forum nevű civil szervezet.
Az elnökválasztási kampány alatt 149 lehetséges jogsértésről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez; ezek közül öt alaptalannak bizonyult, hármat még vizsgálnak – közölte szombati sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Az Egyesült Államok választási megfigyelőket küldött Romániába az elnökválasztás előtt – közölte pénteken egy magas rangú amerikai tisztségviselő, akit a Reuters idézett.
Szombaton 7 órakor véget ért az elnökválasztás első fordulójának kampányidőszaka.
A Központi Választási Iroda pénteken elutasította Nicușor Dan független elnökjelölt panaszát, amelyben azt sérelmezte, hogy a Facebookon, az Instagramon és a TikTokon törvénysértő választási tartalmak jelentek meg – írja az Agerpres hírügynökség.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elhatárolódik Victor Ponta állításaitól, amelyeket a független elnökjelölt az Elena Lasconi által csütörtök este nyilvánosságra hozott fotókról tett, és „jogi következményekkel” fenyegetőzik.
szóljon hozzá!