Fotó: Krónika
A demokrata párti rendezvényen felszólaló Traian Bãsescu olyan alkotmány szükségességéről beszélt, amely az ország polgárainak érdekeit szolgálja, és ismét a szerinte az országot irányító oligarchákat ostorozta. Mircea Geoanã szociáldemokrata pártelnök ezzel szemben úgy vélte, maga Traian Bãsescu a romániai maffia feje, és becstelen, hazug embernek bélyegezte a felfüggesztett államfőt, a leváltását szorgalmazva a május 19-i referendumon. Egy nappal korábban, szombaton a dél-romániai megyék polgárainak kegyeiért versengett a két fél: a demokraták Craiovára, a szociáldemokraták Piteºti-re hívták össze támogatóikat. Eközben Markó Béla RMDSZ-elnök a hétvégén megismételte a szövetség hivatalos álláspontját, amely szerint Traian Bãsescunak távoznia kell az államfői tisztségből. Ezzel kapcsolatosan Markus Ferber német néppárti európai parlamenti képviselő hevesen bírálta az RMDSZ politikáját, és a szövetség kizárását szorgalmazta az Európai Néppártból. Olvassa el írásunkat!
Párhuzamos kampánymaraton
Iaºi-ban tartottak nagygyűlést tegnap Traian Bãsescu hívei és ellenfelei.
Hatósági becslések szerint mintegy nyolcezren gyűltek össze tegnap Iaºi-ban a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nagy-Románia Párt (PRM) által közösen rendezett Bãsescu-ellenes nagygyűlésén. A rendezvényen felszólaló szociáldemokrata politikusok – Mircea Geoanã, Rovana Plumb, Ecaterina Andronescu, Dan Nica, Cristian Diaconescu – az utóbbi időszakban tartott nagygyűlésekhez hasonlóan, arra buzdították a hallgatóságot, hogy a május 19-i népszavazáson Traian Bãsescu menesztése mellett foglaljon állást.
Mircea Geoanã pártelnök becstelen és hazug embernek nevezte a felfüggesztett államfőt. „Ha Iliescu oligarcha, akkor Bãsescu a romániai maffia feje” – mondta beszédében Geoanã, utalva arra, hogy a felfüggesztett államfő a múlt héten Kolozsváron tartott kampányrendezvényen Ion Iliescu egykori elnököt is a Romániát tönkretevő oligarchák közé sorolta. „Hogyan szabadulhatunk meg a korrupciótól? Azzal, hogy május 19-én igennel szavazunk” – fogalmazott Geoanã, és felkérte a 2004-es választásokon Bãsescura és a liberális-demokrata szövetségre szavazó választópolgárokat, hogy ezúttal kétszer is gondolják meg, hogyan voksolnak a referendumon, amelynek tétje szerinte „Románia demokratikus és méltó jövője”.
A Demokrata Párt (PD) és a Liberális Demokrata Párt (PLD) a szociáldemokraták rendezvényétől alig néhány száz méterre, az Egyesülés téren tartotta a Traian Bãsescu támogatására öszszehívott nagygyűlését, amelyen hatósági becslések szerint mintegy húszezren vettek részt. A tömeg előtt a korábbi, kolozsvári és craiovai rendezvényekhez hasonlóan előbb könnyűzenei együttesek léptek föl, majd a felfüggesztett elnök tartott beszédet. „A románok szeretik egymást, és szabad országban akarnak élni. Ám rajtuk kívül akadt 322 ember a parlamentben, akik azt hitték, megalázhatják őket azzal, hogy semmibe veszik a szavazatukat. Õk nem értették meg, hogy az átmenet nemcsak azzal járt, hogy földuzzadt a bankszámlájuk, hanem demokráciát is teremtett” – mondta hívei előtt Bãsescu. A politikus leszögezte: ha úgy gondolta volna, hogy megszegte az alkotmányt, megkövette volna a népet. „De nem szegtem meg. Tiszteletben tartottam, ezért most emelt fővel állhatok önök elé” – mondta az elnök. Az elmúlt éveket értékelve megjegyezte, az átmeneti időszakban, amelyet január elsejei hatállyal végre le kell zárni, két elnöke volt az országnak: tíz évig Ion Iliescu volt hatalmon, aki, hogy biztosítsa nyugalmát, nem bántotta az átmenet kialakulóban lévő oligarchiáját, bár bizonyítékai voltak arról, hogy kiépülőben van. A másik elnök Emil Constantinescu, aki ugyan megértette, melyek az ország gondjai, ám úgy értékelte, képtelen megváltoztatni a rendszert. „Én viszont inkább a felfüggesztést választottam, semhogy alkuba bocsátkozzam az oligarchiával. Nálam egyetlen olyan személy sem talál majd megértésre, akinek a kedvéért a parlament különleges törvényt hozott” – szögezte le Bãsescu. A felfüggesztett államfő szerint a románoknak olyan alkotmányra van szükségük, amely az ő érdekeiket szolgálja.
Egy nappal korábban, szombaton mind a demokraták, mind a szociáldemokraták a déli megyék polgárainak kegyeiért szálltak versenybe. Előbbiek Craiován, utóbbiak Piteºti-en szerveztek tömegrendezvényt. A craiovai nagygyűlésen Bãsescu szintén az országot szerinte irányító oligarchiát ostorozta, amelynek tagjai között Dan Voiculescu konzervatív pártelnök, Dinu Patriciu liberális párti kötődésű üzletember és Cãlin-Popescu-Tãriceanu kormányfő mellett Ion Iliescu volt szociáldemokrata államfőt is megemlítette. A szociáldemokraták piteºti-i rendezvényén Ion Iliescu visszautasította Bãsescu vádjait, és úgy vélte, a felfüggesztett államfő felelőtlen kijelentéseivel lejáratja az országot a külföld előtt. Iliescu szerint Bãsescu aláássa a romániai demokráciát. Mircea Geoanã szociáldemokrata pártelnök szerint Bãsescu nem érdemli meg, hogy az ország élén álljon. A politikus egyúttal azt követelte, hogy tárják a nyilvánosság elé Traian Bãsescu szekusdossziéját.
KRÓNIKA
Markó: a romániai magyarok menesztenék Bãsescut
„Nem hiszek olyan közvélemény-kutatás eredményeiben, melyet egy olyan alapítvány végzett, mely az évek során kétszer is csúnyán melléfogott” – válaszolta a Krónikának Markó Béla, akit lapunk a napokban nyilvánosságra hozott felmérés eredményeiről kérdezett. Amint beszámoltunk róla, Eckstein-Kovács Péter kolozsvári szenátor megrendelésére a Desiré Alapítvány május 2-a és 5-e között telefonos közvélemény-kutatást készített az erdélyi magyarság körében. Az alanyokat a május 19-ére kiírt népszavazáson való részvételükről és választásukról kérdezték. Az eredményekből egyértelműen kiderül, hogy az urnák elé járulók nagy többsége nem támogatja Traian Bãsescu leváltását, menesztése mellett a megkérdezettek mindössze 40 százaléka foglalt állást. A szövetségi elnök szerint elég furcsa, hogy egy közvélemény-kutatással foglalkozó alapítvány alig néhány nap alatt csaknem 1800 alanyt kérdez meg. Másrészt az RMDSZ Kelemen Hunor irányításával készült felmérése egészen más eredményt mutat. Markó azért nem hisz a Desiré eredményeiben, mert „olyasvalaki készítette, aki 2000-ben is, majd 2004-ben is félrevezette a Szövetséget”. A Magyari Nándorra célzó elnök elmondta, hogy a kolozsvári szociológus által vezetett csoport az utóbbi két helyhatósági választáson az RMDSZ fölényes győzelmét jósolta Székelyudvarhelyen. Ezzel szemben a polgármesteri széket mindkét alkalommal az ellenzéket képviselő független jelölt, Szász Jenő nyerte. A 60–40 százalékos eredményt kommentálva Magyari elismerte, hogy sokakat megtévesztett a szavazólapon szereplő kérdés megfogalmazása, amely így hangzik: „Egyetért-e ön Románia államfőjének, Traian Bãsescunak a leváltásával?” Ez esetben a nem szavazat lényegében az elnököt támogató voksot jelenti.
Markó Béla a hétvégén ismét hangsúlyozta, hogy a romániai magyar közösség Bãsescu menesztését akarja. Az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsa szombaton, Szatmárnémetiben tartott tanácskozásán elfogadott közlemény felkéri a romániai magyarokat, hogy május 19-én vegyenek részt a népszavazáson, és „mondjanak igent a demokráciára, mondjanak igent az államfő leváltására”. Beszédében Markó Béla szövetségi elnök kifejtette: az RMDSZ nem kezdeményezte, és nem támogatta a Traian Bãsescu felfüggesztését célzó indítványt, ám az államfő instabilitást, kiszámíthatatlanságot és politikai válságot generáló totalitarista megnyilvánulásai és egyre egyértelműbb magyarellenes magatartása elfogadhatatlan az RMDSZ és az erdélyi magyarság számára.
Szucher Ervin
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).