Fotó: Mediafax
2007. június 04., 00:002007. június 04., 00:00
Véleménye szerint a romániai magyar közösség csak egységes képviselettel képes érdekeinek érvényesítésére, és az államelnök leváltására kiírt népszavazás kudarca után ezt az egységet csak a szervezet belső demokráciájának növelése árán lehet megvalósítani.
„Nem tudom, mi lesz a neve ennek a szervezetnek, mert egyeseknek roszszul cseng az RMDSZ megnevezés, de egységes szervezet kell, különben esélytelen a közösség mind az őszi európai parlamenti, mind a helyhatósági, illetve parlamenti választásokon” – mondta Verestóy.
Kérdésre válaszolva az egyházakat, munkáltatói szervezeteket és a Székely Nemzeti Tanácsot (SZNT) nevesítette lehetséges tárgyalópartnerként. „Akár a Magyar Polgári Szövetséggel (MPSZ) is tárgyalni kell, amennyiben lesz a szervezetben tisztújítás, hogy hiteles, a közbizalmat megszerző vezetőkkel tudjunk tárgyalóasztalhoz ülni” – tette hozzá Verestóy.
Mint ismeretes, az MPSZ héttagú országos elnökségének négy tagja több mint egy éve lemondott tisztségéről, helyükbe azóta sem választottak új tagokat. Egy hónappal ezelőtt a székelyudvarhelyi városi szervezet másodszorra kiírt tisztújítása is kudarcba fulladt, érdektelenség miatt nem lehetett érvényes tisztújító közgyűlést tartani, ezért a széki szervezet vette át a városi szervezet feladatait.
„Az MPSZ a hiányos elnökséggel is jól működik” – jelentette ki a Krónikának Szász Jenő MPSZ-elnök, akit meglepett a Verestóy kijelentése, eddig ugyanis soha nem kívánt tárgyalni az MPSZ-szel. „Megnyugtathatom a szenátor urat: legkésőbb július végére összegyűjtjük a Magyar Polgári Párt (MPP) bejegyzéséhez szükséges aláírásokat, ez most az MPSZ egyetlen feladata. Az MPP alakuló kongresszusán lesz tisztújítás, és lesz tárgyalópartnere az RMDSZ-nek, feltéve persze, hogy érdemben akarnak tárgyalni, és nem a népszavazás kudarcát akarják elkendőzni.” Szász véleménye szerint csak egy másik független politikai szervezet léte kényszerítheti ki az elitváltást az RMDSZ-ben, ezért nem is gondolkodnak egyetlen szervezetben. „A helyhatósági választásokon versenyhelyzet, az országos választásokon együttműködés a politikai szervezeteink között – ez lehet a magyar közösségen belül a demokrácia biztosítéka” – fejtette ki Szász.
„Az SZNT nem kapott semmilyen tárgyalási felkérést az RMDSZ-től. Ha valóban együttműködést akarnak, nem zárkózunk el: támogathatják az autonómia-népszavazásunkat” – mondta Fodor Imre, az SZNT elnöke. Szombaton Székelyudvarhelyen ülésezett az SZNT Állandó Bizottsága (ÁB), ennek tagjai kétkedve fogadták Verestóy kijelentését. „A szenátor úr korábban csalásnak nevezte az autonómia-népszavazást. Most higgyük el neki, hogy mégis együttműködne velünk?” – mondta Benkő Emőke, Bardóc-Miklósvárszék képviselője. “Az RMDSZ csak akkor akar partner lenni, ha veszít. Az ősszel minden együttműködési kísérletünk kudarcba fulladt, elzárkóztak a közös európai parlamenti képviselet létrehozásától. Ennek ellenére sem zárkózunk el az együttműködéstől, meg is tehetik az első jobbító lépést: ne indítsák az EP-képviselői listájukat, támogassák Tőkés Lászlót, az erdélyi magyarok képviselőjét, akinek kétszer akkora esélye van a bejutásra, mint az RMDSZ-nek” – mondta Tulit Attila háromszéki ÁB-tag.
K. Cs.
Tőkést támogatja az SZNT
Szombati, székelyudvarhelyi ülésén az SZNT ÁB kiértékelte az autonómia-népszavazás eddigi eredményeit. 160 ezer szavazatot gyűjtött eddig össze a szervezet, 98 százalékban az autonómia létrehozására adták szavazatukat a megkérdezettek. A szavazást folytatják, főként Maros megyében, ahol sok helységben még nem sikerült megszervezni, de vannak elmaradások Csík- és Orbaiszékben is. Az SZNT ÁB értékelése szerint 250 ezer szavazat összegyűjtése után tekinthetik lezártnak a voksolást.
Döntés született arról, hogy támogatják Tőkés László jelöltségét az európai parlamenti választásokon. Mint Fodor Imre elnök kifejtette, az SZNT korábban csak egy független jelölt támogatásáról döntött, most azonban nevesítve is Tőkés László melletti voksolásra szólítja a választókat.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.