Alex Florența főügyész (középen) a bírói gyakorlat kiszámíthatatlanságát kifogásolja
Fotó: Legfőbb ügyészség
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlege szerint Alex Florența legfőbb ügyész „megengedhetetlenül támadta” a büntetőügyekben ítélkező bírák függetlenségét a DIICOT tavalyi tevékenységi mérlegének bemutatásakor elhangzott kijelentéseivel. A főügyész visszautasítja a vádakat.
2025. február 14., 17:572025. február 14., 17:57
2025. február 14., 17:592025. február 14., 17:59
Pénteki közleményében a testület Alex Florențának arra a nyilatkozatára reagált, miszerint „meglepő és megdöbbentő bírósági ítéleteknek és a bírói gyakorlat sokkoló átalakításának lehetünk tanúi”. A CSM bírói részlege pénteki ülésén megállapította, hogy a főügyész eme állításai „felháborodást váltottak ki az igazságszolgáltatási rendszerben, és megengedhetetlen támadást jelentenek a büntetőügyekben ítélkező bírák függetlensége ellen”.
Alex Florența pénteken úgy reagált, hogy nem a bírói ítéletekkel szembeni bírálatnak szánta a DIICOT tavalyi tevékenységi mérlegének bemutatásakor elhangzott kijelentéseit. A legfőbb ügyészség közleményében hangsúlyozta, hogy Alex Florența nem a bírói ítéleteket bírálta, hanem arra mutatott rá, hogy az elmúlt évek törvénymódosításai és a bírói gyakorlatban bekövetkezett „hirtelen változások” együtt kihatottak a nyomozásokra. „A felmentő ítéletek, noha nem az ügyészi mulasztások számlájára írhatók, a bírói gyakorlat kiszámíthatatlansága miatt kihatással voltak a büntetőeljárások lendületére és hatékonyságára” – fogalmaz a vádhatóságnak az Agerpres hírügynökség által ismertetett kommünikéje.
A közlemény szerint Alex Florența elutasítja azt a vádat, amely szerint kijelentéseivel támadást intézett volna a bírák ellen. „A legfőbb ügyész teljes mértékben tiszteletben tartja a bírák függetlenségét, és ismételten megerősíti saját és az ügyészség elkötelezettségét a bírák és ügyészek közötti lojális együttműködés és kölcsönös tisztelet mellett a tisztességes és professzionális igazságszolgáltatás érdekében” – tették hozzá.
Az egyik januári határozat szerint például az uzsora-bűncselekményekkel kapcsolatos ügyekben az állam csak a kamatot kobozhatja el az uzsorásoktól, a kölcsön összegét nem. Egy másik, szintén januárban született jogegységi határozat pedig arról rendelkezik, hogy vesztegetés elfogadásának bűncselekménye esetén az elévülést attól a pillanattól kell számítani, amikor a kenőpénzt kérték, nem attól a pillanattól, amikor az elkövető elfogadta azt.
A döntés nyomán számos korrupciós ügyben meg fogják szüntetni a büntetőeljárást elévülés miatt. Ebben a helyzetben van Marian Vanghelie volt bukaresti kerületi polgármester is, aki alapfokon 11 év és nyolc hónap börtönbüntetést kapott.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
Bár George Simion, az AUR és a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójának győztese kedden arról beszélt: szeretne új parlamenti többséget létrehozni, ez nem tűnik könnyű feladatnak.
Közleményben cáfolta szerdán az Állandó Választási Hatóság (AEP) az elnökválasztás második fordulójának elhalasztásáról szóló híreszteléseket.
szóljon hozzá!