Fotó: Borbély Fanni
A 2023-2024-es tanévben 15 945 külföldi diák iratkozott be hazai orvosi egyetemekre, közülük több mint 7000-en nem uniós országból érkeztek. Bár a romániai orvoshiány miatt szükség lenne arra, hogy itt dolgozzanak, nehézkes az itt maradásuk.
2024. október 11., 16:462024. október 11., 16:46
Az oktatási minisztérium által közzétett legfrissebb adatok szerint mintegy 7000 nem uniós országból származó hallgatót vettek fel a romániai általános és fogorvosi karok alapképzéseire. A Digi24.ro számolt be arról, hogy Románia milyen akadályokat gördít az általános orvosi karokon végzett, nem uniós országokból származó, az országban praktizálni kívánó diákok útjába.
A 2022-2023-as tanévben az általános és fogorvosi karokon 3852 külföldi hallgató végzett, 1969-en közülük nem uniós országokból érkeztek.
A diplomát szerző 1969 nem uniós országból érkező hallgató közül a legtöbben - 899-en - Izraelből jöttek Roomániába, a második helyen Marokkó áll, 158-en érkeztek az afrikai országból, és 126 hallgató a Moldovai Köztársaságból. Az oktatási minisztérium adatai szerint több tíz diplomás érkezik Tunéziából (83), Szíriából (87), a megszállt palesztin területekről (55), Irakból (45), Jordániából (63), Törökországból (36), Libanonból (50). Bár kevesen,
Az Európai Unióból a legtöbb hallgató Franciaországból (639), Olaszországból (435) és Németországból (328) érkezik. A román sajtóban az utóbbi időszakban többször elhangzott, hogy mivel Romániában nagy az orvoshiány, a külföldi orvosok segíthetnének betölteni ezt a hiányt. Júniusban tette közzé elemzését a The Economist, amely szerint miközben a romániai orvosok egy része továbbra is inkább külföldön keresi a boldogulást, Románia mágnesként vonzza a külföldi orvostanhallgatókat.
A kolozsvári Iuliu Hațieganu Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen mintegy 3300 hallgató tanul – közölte szeptember elején Anca Buzoianu rektor. Mint mondta, minden évben vannak az Európai Unió országaiból érkező végzőseik, akik leteszik a rezidensvizsgát. Idén például 16-an voltak Franciaországból, ők Romániában végzik a rezidensképzést, itt szakosodnak – néhányan közülük itt maradnak és itt gyakorlatoznak. A Kolozsváron tanuló külföldi diákok között szép számmal vannak olyanok is, akik nem uniós országból érkeznek.
A Digi24.ro arról is írt, milyen akadályokkal szembesülnek a külföldi, nem uniós országból érkező, itt végzett háziorvosok a diplomájuk megszerzése után. A törvény szigorú feltételeket szab, hogy az orvos Romániában dolgozhasson, a nem uniós hallgatók rezidensképzéshez való hozzáférését évi több ezer eurós díj korlátozza. Így, bár szívesen maradnának Romániában, közülük kénytelenek sokan más országokban dolgozni.
Továbbra sem csökken az orvoselvándorlás mértéke, Romániában jóval kevesebb az orvos, mint amennyire szükség lenne. Az elemzések szerint a többi uniós országban sokkal több orvos jut százezer lakosra, mint nálunk.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!