Fotó: Borbély Fanni
A 2023-2024-es tanévben 15 945 külföldi diák iratkozott be hazai orvosi egyetemekre, közülük több mint 7000-en nem uniós országból érkeztek. Bár a romániai orvoshiány miatt szükség lenne arra, hogy itt dolgozzanak, nehézkes az itt maradásuk.
2024. október 11., 16:462024. október 11., 16:46
Az oktatási minisztérium által közzétett legfrissebb adatok szerint mintegy 7000 nem uniós országból származó hallgatót vettek fel a romániai általános és fogorvosi karok alapképzéseire. A Digi24.ro számolt be arról, hogy Románia milyen akadályokat gördít az általános orvosi karokon végzett, nem uniós országokból származó, az országban praktizálni kívánó diákok útjába.
A 2022-2023-as tanévben az általános és fogorvosi karokon 3852 külföldi hallgató végzett, 1969-en közülük nem uniós országokból érkeztek.
A diplomát szerző 1969 nem uniós országból érkező hallgató közül a legtöbben - 899-en - Izraelből jöttek Roomániába, a második helyen Marokkó áll, 158-en érkeztek az afrikai országból, és 126 hallgató a Moldovai Köztársaságból. Az oktatási minisztérium adatai szerint több tíz diplomás érkezik Tunéziából (83), Szíriából (87), a megszállt palesztin területekről (55), Irakból (45), Jordániából (63), Törökországból (36), Libanonból (50). Bár kevesen,
Az Európai Unióból a legtöbb hallgató Franciaországból (639), Olaszországból (435) és Németországból (328) érkezik. A román sajtóban az utóbbi időszakban többször elhangzott, hogy mivel Romániában nagy az orvoshiány, a külföldi orvosok segíthetnének betölteni ezt a hiányt. Júniusban tette közzé elemzését a The Economist, amely szerint miközben a romániai orvosok egy része továbbra is inkább külföldön keresi a boldogulást, Románia mágnesként vonzza a külföldi orvostanhallgatókat.
A kolozsvári Iuliu Hațieganu Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen mintegy 3300 hallgató tanul – közölte szeptember elején Anca Buzoianu rektor. Mint mondta, minden évben vannak az Európai Unió országaiból érkező végzőseik, akik leteszik a rezidensvizsgát. Idén például 16-an voltak Franciaországból, ők Romániában végzik a rezidensképzést, itt szakosodnak – néhányan közülük itt maradnak és itt gyakorlatoznak. A Kolozsváron tanuló külföldi diákok között szép számmal vannak olyanok is, akik nem uniós országból érkeznek.
A Digi24.ro arról is írt, milyen akadályokkal szembesülnek a külföldi, nem uniós országból érkező, itt végzett háziorvosok a diplomájuk megszerzése után. A törvény szigorú feltételeket szab, hogy az orvos Romániában dolgozhasson, a nem uniós hallgatók rezidensképzéshez való hozzáférését évi több ezer eurós díj korlátozza. Így, bár szívesen maradnának Romániában, közülük kénytelenek sokan más országokban dolgozni.
Továbbra sem csökken az orvoselvándorlás mértéke, Romániában jóval kevesebb az orvos, mint amennyire szükség lenne. Az elemzések szerint a többi uniós országban sokkal több orvos jut százezer lakosra, mint nálunk.
Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.
Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
szóljon hozzá!