Fotó: Borbély Fanni
A 2023-2024-es tanévben 15 945 külföldi diák iratkozott be hazai orvosi egyetemekre, közülük több mint 7000-en nem uniós országból érkeztek. Bár a romániai orvoshiány miatt szükség lenne arra, hogy itt dolgozzanak, nehézkes az itt maradásuk.
2024. október 11., 16:462024. október 11., 16:46
Az oktatási minisztérium által közzétett legfrissebb adatok szerint mintegy 7000 nem uniós országból származó hallgatót vettek fel a romániai általános és fogorvosi karok alapképzéseire. A Digi24.ro számolt be arról, hogy Románia milyen akadályokat gördít az általános orvosi karokon végzett, nem uniós országokból származó, az országban praktizálni kívánó diákok útjába.
A 2022-2023-as tanévben az általános és fogorvosi karokon 3852 külföldi hallgató végzett, 1969-en közülük nem uniós országokból érkeztek.
A diplomát szerző 1969 nem uniós országból érkező hallgató közül a legtöbben - 899-en - Izraelből jöttek Roomániába, a második helyen Marokkó áll, 158-en érkeztek az afrikai országból, és 126 hallgató a Moldovai Köztársaságból. Az oktatási minisztérium adatai szerint több tíz diplomás érkezik Tunéziából (83), Szíriából (87), a megszállt palesztin területekről (55), Irakból (45), Jordániából (63), Törökországból (36), Libanonból (50). Bár kevesen,
Az Európai Unióból a legtöbb hallgató Franciaországból (639), Olaszországból (435) és Németországból (328) érkezik. A román sajtóban az utóbbi időszakban többször elhangzott, hogy mivel Romániában nagy az orvoshiány, a külföldi orvosok segíthetnének betölteni ezt a hiányt. Júniusban tette közzé elemzését a The Economist, amely szerint miközben a romániai orvosok egy része továbbra is inkább külföldön keresi a boldogulást, Románia mágnesként vonzza a külföldi orvostanhallgatókat.
A kolozsvári Iuliu Hațieganu Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen mintegy 3300 hallgató tanul – közölte szeptember elején Anca Buzoianu rektor. Mint mondta, minden évben vannak az Európai Unió országaiból érkező végzőseik, akik leteszik a rezidensvizsgát. Idén például 16-an voltak Franciaországból, ők Romániában végzik a rezidensképzést, itt szakosodnak – néhányan közülük itt maradnak és itt gyakorlatoznak. A Kolozsváron tanuló külföldi diákok között szép számmal vannak olyanok is, akik nem uniós országból érkeznek.
A Digi24.ro arról is írt, milyen akadályokkal szembesülnek a külföldi, nem uniós országból érkező, itt végzett háziorvosok a diplomájuk megszerzése után. A törvény szigorú feltételeket szab, hogy az orvos Romániában dolgozhasson, a nem uniós hallgatók rezidensképzéshez való hozzáférését évi több ezer eurós díj korlátozza. Így, bár szívesen maradnának Romániában, közülük kénytelenek sokan más országokban dolgozni.
Továbbra sem csökken az orvoselvándorlás mértéke, Romániában jóval kevesebb az orvos, mint amennyire szükség lenne. Az elemzések szerint a többi uniós országban sokkal több orvos jut százezer lakosra, mint nálunk.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
szóljon hozzá!