Képünk illusztráció
Fotó: Egészségügyi Minisztérium/Facebook
Az állások betöltésének megakadályozása ellehetetleníti az egészségügyi rendszer humánerőforrás-válságának megoldását – állapította meg a Román Orvosi Kamara.
2024. január 10., 17:072024. január 10., 17:07
2024. január 10., 17:362024. január 10., 17:36
A szakmai szervezet szerdai közleménye szerint ezt a válságot voltaképp még az sem oldaná meg, ha a kormány feloldaná a létszámstopot az egészségügyben. A kamara példaként a múlt évet hozta fel, amikor hiány volt aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvosokban, mert a meghirdetett állásokra nem voltak jelentkezők.
Az Agerpres által idézett közlemény alapján
A kamara szerint régiónként jelentősek az eltérések az egészségügyi ellátásban Romániában: csak az egyetemi központokban van elegendő számú orvos, 26 megyében pedig csak egy-két orvos jut ezer lakosra. Ugyanakkor folyamatosan nő a háziorvoshiánnyal küszködő települések száma, ami „korlátozza” a lakosság hozzáférését az egészségügyi alapellátáshoz.
Hosszú távú megoldást kér a szakma a romániai kórházakban tapasztalt orvoshiányra, a Sanitas egészségügyi szakszervezet tiltakozást is kilátásba helyezett emiatt, miközben a kormány a létszámstop részleges feloldását ígéri.
Ráadásul a háziorvoshiány tíz év múlva még nagyobb lesz, mert a jelenlegi szakemberek több mint felének életkora meghaladja a 60 évet.
„Sajnos az eredmény borítékolható: az egészségügyi rendszer egyre mélyülő válsága, az egészségügyi szolgáltatások minőségének romlása és a háziorvosi ellátás tönkretétele, ami az egészségügyi rendszerünk piramisának alapja. Elengedhetetlen, hogy a politikai döntéshozók komolyan és prioritásként tekintsenek ezekre a problémákra, és fenntartható, valamint hatékony megoldásokat találjanak rájuk” – olvasható a közleményben.
Mint arról beszámoltunk, a hazai egészségügyi hatóságok, intézmények és szakmai szervezetek egyre több képviselője kér hosszú távú intézkedéseket a kormánytól az kórházakban tapasztalt orvoshiány miatt. Bár a Ciolacu-kabinet a létszámstop feloldását ígéri, hogy Romániában tarthassa a rezidensvizsgát év végén sikeresen teljesítő fiatal orvosokat, a szakma képviselői szerint ez nem elégséges. A Sanitas egészségügyi szakszervezet tiltakozást is kilátásba helyezett emiatt, miközben a kormány a létszámstop részleges feloldását ígéri.
Néhány megyében, az ottani egyetemi központokban dolgozik a romániai orvosok fele, az ország többi részében pedig akut orvoshiány van – jelentette ki kedden Daniel Coriu, a Romániai Orvosi Kamara elnöke.
Hosszú távú megoldást kér a szakma a romániai kórházakban tapasztalt orvoshiányra, a Sanitas egészségügyi szakszervezet tiltakozást is kilátásba helyezett emiatt, miközben a kormány a létszámstop részleges feloldását ígéri.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!