Képünk illusztráció
Fotó: Egészségügyi Minisztérium/Facebook
Az állások betöltésének megakadályozása ellehetetleníti az egészségügyi rendszer humánerőforrás-válságának megoldását – állapította meg a Román Orvosi Kamara.
2024. január 10., 17:072024. január 10., 17:07
2024. január 10., 17:362024. január 10., 17:36
A szakmai szervezet szerdai közleménye szerint ezt a válságot voltaképp még az sem oldaná meg, ha a kormány feloldaná a létszámstopot az egészségügyben. A kamara példaként a múlt évet hozta fel, amikor hiány volt aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvosokban, mert a meghirdetett állásokra nem voltak jelentkezők.
Az Agerpres által idézett közlemény alapján
A kamara szerint régiónként jelentősek az eltérések az egészségügyi ellátásban Romániában: csak az egyetemi központokban van elegendő számú orvos, 26 megyében pedig csak egy-két orvos jut ezer lakosra. Ugyanakkor folyamatosan nő a háziorvoshiánnyal küszködő települések száma, ami „korlátozza” a lakosság hozzáférését az egészségügyi alapellátáshoz.
Hosszú távú megoldást kér a szakma a romániai kórházakban tapasztalt orvoshiányra, a Sanitas egészségügyi szakszervezet tiltakozást is kilátásba helyezett emiatt, miközben a kormány a létszámstop részleges feloldását ígéri.
Ráadásul a háziorvoshiány tíz év múlva még nagyobb lesz, mert a jelenlegi szakemberek több mint felének életkora meghaladja a 60 évet.
„Sajnos az eredmény borítékolható: az egészségügyi rendszer egyre mélyülő válsága, az egészségügyi szolgáltatások minőségének romlása és a háziorvosi ellátás tönkretétele, ami az egészségügyi rendszerünk piramisának alapja. Elengedhetetlen, hogy a politikai döntéshozók komolyan és prioritásként tekintsenek ezekre a problémákra, és fenntartható, valamint hatékony megoldásokat találjanak rájuk” – olvasható a közleményben.
Mint arról beszámoltunk, a hazai egészségügyi hatóságok, intézmények és szakmai szervezetek egyre több képviselője kér hosszú távú intézkedéseket a kormánytól az kórházakban tapasztalt orvoshiány miatt. Bár a Ciolacu-kabinet a létszámstop feloldását ígéri, hogy Romániában tarthassa a rezidensvizsgát év végén sikeresen teljesítő fiatal orvosokat, a szakma képviselői szerint ez nem elégséges. A Sanitas egészségügyi szakszervezet tiltakozást is kilátásba helyezett emiatt, miközben a kormány a létszámstop részleges feloldását ígéri.
Néhány megyében, az ottani egyetemi központokban dolgozik a romániai orvosok fele, az ország többi részében pedig akut orvoshiány van – jelentette ki kedden Daniel Coriu, a Romániai Orvosi Kamara elnöke.
Hosszú távú megoldást kér a szakma a romániai kórházakban tapasztalt orvoshiányra, a Sanitas egészségügyi szakszervezet tiltakozást is kilátásba helyezett emiatt, miközben a kormány a létszámstop részleges feloldását ígéri.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!