Iohannis: az orosz-ukrán válság a teljes euroatlanti térség biztonságát fenyegeti
Fotó: presidency.ro
Romániának az összes lehetséges forgatókönyvre fel kell készülnie – jelentette ki szerdán az orosz-ukrán válság kapcsán Klaus Iohannis, aki szerint Románia kész további NATO-csapatokat befogadni területére.
2022. január 26., 17:092022. január 26., 17:09
2022. január 27., 11:412022. január 27., 11:41
A nemzetbiztonsági kérdésekben illetékes Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülése utáni sajtótájékoztatóján Klaus Iohannis elmondta: a testület átfogóan elemezte a régió biztonsági helyzetét, beleértve a katonai, gazdasági és energetikai vonatkozásokat, illetve az ellenőrizetlen migrációt is.
– jelentette ki az államfő.
Szerinte az orosz-ukrán válság nemcsak Ukrajna vagy a Fekete-tenger régiójának, hanem a teljes euroatlanti térség biztonságát fenyegeti. „Ezért fontos, hogy ezekben a pillanatokban a NATO és az EU egységesen és szolidárisan lépjen fel” – fogalmazott Klaus Iohannis.
Az elnök leszögezte: a feszültség csökkentésében a párbeszédnek kell elsődleges szerepet játszania, de arra az eshetőségre is fel készülni, hogy Oroszország katonai erőt alkalmaz Ukrajna ellen.
A CSAT döntéseit ismertetve az államfő közölte, Románia biztonsága megerősítése érdekében konkrét tárgyalásokat folytat az amerikai és szövetséges katonai jelenlét növeléséről, intézményei pedig felkészülnek esetleges menekülthullámra, illetve azoknak a negatív következményeknek a kezelésére, amelyek a gazdaságot, energiaellátást, vagy pénzügyi szektort érhetik.
„Románia a történelem eddigi legerősebb politikai-katonai szövetsége, a NATO tagjaként jelenleg minden biztonsági garanciát élvez, és egyetlen román állampolgárnak sem kell félnie. Biztosítom Románia polgárait, hogy szövetségeseinkkel és partnereinkkel együtt elkötelezettek vagyunk amellett, hogy megvitassuk, meghozzuk és gyakorlatba ültessük a mindannyiunk biztonságát szolgáló leghatékonyabb intézkedéseket” – fogalmazott az elnök.
Az államfő azt is kiemelte, hogy a román hadsereg vezérkari főnöke a CSAT elé terjesztett egy intézkedéstervezetet, amely kiegészíti a NATO-val összehangolt eddigi terveket, és lehetővé teszi, hogy Románia minden lehetséges forgatókönyvre megfelelően felkészüljön. A CSAT ezt is jóváhagyta.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
1 hozzászólás