Iohannis: az orosz-ukrán válság a teljes euroatlanti térség biztonságát fenyegeti
Fotó: presidency.ro
Romániának az összes lehetséges forgatókönyvre fel kell készülnie – jelentette ki szerdán az orosz-ukrán válság kapcsán Klaus Iohannis, aki szerint Románia kész további NATO-csapatokat befogadni területére.
2022. január 26., 17:092022. január 26., 17:09
2022. január 27., 11:412022. január 27., 11:41
A nemzetbiztonsági kérdésekben illetékes Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülése utáni sajtótájékoztatóján Klaus Iohannis elmondta: a testület átfogóan elemezte a régió biztonsági helyzetét, beleértve a katonai, gazdasági és energetikai vonatkozásokat, illetve az ellenőrizetlen migrációt is.
– jelentette ki az államfő.
Szerinte az orosz-ukrán válság nemcsak Ukrajna vagy a Fekete-tenger régiójának, hanem a teljes euroatlanti térség biztonságát fenyegeti. „Ezért fontos, hogy ezekben a pillanatokban a NATO és az EU egységesen és szolidárisan lépjen fel” – fogalmazott Klaus Iohannis.
Az elnök leszögezte: a feszültség csökkentésében a párbeszédnek kell elsődleges szerepet játszania, de arra az eshetőségre is fel készülni, hogy Oroszország katonai erőt alkalmaz Ukrajna ellen.
A CSAT döntéseit ismertetve az államfő közölte, Románia biztonsága megerősítése érdekében konkrét tárgyalásokat folytat az amerikai és szövetséges katonai jelenlét növeléséről, intézményei pedig felkészülnek esetleges menekülthullámra, illetve azoknak a negatív következményeknek a kezelésére, amelyek a gazdaságot, energiaellátást, vagy pénzügyi szektort érhetik.
„Románia a történelem eddigi legerősebb politikai-katonai szövetsége, a NATO tagjaként jelenleg minden biztonsági garanciát élvez, és egyetlen román állampolgárnak sem kell félnie. Biztosítom Románia polgárait, hogy szövetségeseinkkel és partnereinkkel együtt elkötelezettek vagyunk amellett, hogy megvitassuk, meghozzuk és gyakorlatba ültessük a mindannyiunk biztonságát szolgáló leghatékonyabb intézkedéseket” – fogalmazott az elnök.
Az államfő azt is kiemelte, hogy a román hadsereg vezérkari főnöke a CSAT elé terjesztett egy intézkedéstervezetet, amely kiegészíti a NATO-val összehangolt eddigi terveket, és lehetővé teszi, hogy Románia minden lehetséges forgatókönyvre megfelelően felkészüljön. A CSAT ezt is jóváhagyta.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
1 hozzászólás